Zaproponowanie klientowi różnych rozwiązań co do formy dostawy może wpłynąć na jego ostateczną decyzję dotyczącą wyboru internetowego sprzedawcy. Pamiętaj, że każdy klient ma inne preferencje i potrzeby w zakresie dostawy towaru. Duża część z nich woli otrzymać swoje zakupy jak najszybciej, nie zważając na to, że może się to wiązać z wyższym kosztem przesyłki. Inni wolą zapłacić mniej za wysyłkę towaru i świadomie otrzymać produkt w późniejszym terminie.

Paczkomaty

Paczkomaty z ogromnym powodzeniem wdarły się na rynek. Szybkość dostawy i niższe koszty niż w przypadku Poczty Polskiej czy firm kurierskich, to niewątpliwe atuty tej usługi. Paczka nie jest dostarczana do rąk własnych, tylko pod z góry określony adres, gdzie znajduje się paczkomat do wydawania przesyłek. Odbiorca musi się tam zjawić z kodem odbioru paczki. W odróżnieniu od poczty paczkomat dostępny jest całą dobę, a paczkę można odebrać z poziomu aplikacji moblinej czy e-maila.

W sklepie oferującym zróżnicowany asortyment koniecznie zaznacz, który towar może być wysłany do Paczkomatu, a który nie. Gdy w koszyku znajdą się towary o gabarytach przewyższających możliwości wysłania do Paczkomatu, taka opcja dostawy nie będzie dostępna. Dlatego też daj swoim klientom możliwość wyboru innej formy dostawy.

Przesyłka kurierska

Najbardziej uniwersalna forma dostawy. Kurier dostarczy z punktu A do punktu B praktycznie każdą przesyłkę, o każdych wymiarach i wadze. Z jedną firmą kurierską możesz współpracować zarówno w zakresie przesyłek krajowych, jak i międzynarodowych.

Większość firm kurierskich posiada systemy, które pozwalają zintegrować sklep internetowy z systemem dostarczyciela. Dzięki temu możesz w panelu sklepu wygenerować druki kurierskie, zamówić odbiór przesyłek oraz wygodnie rozliczyć się za wykonane usługi. Firmy kurierskie posiadają coraz większy zasięg, nadal jednak spotykane są dopłaty za dostawy paczek na terenach wiejskich, czy też do osób fizycznych.

Każdej firmie kurierskiej zdarza się popełnić błędy. Mogą to być zagubione przesyłki lub problemy z wymianą danych między sklepem internetowym a centralą firmy kurierskiej. Dlatego w negocjacjach ustal konkretne zasady współpracy oraz stwórz sprawny kanał komunikacji w razie problemów.

Odbiór osobisty

Najprostszy sposób dostawy to... nie dostarczać, tylko poczekać na klienta! Jeśli klient mieszka niedaleko, może podejść lub podjechać w godzinach pracy Twojego sklepu. Jest to czysty zysk dla obu stron transakcji. Obsługa sklepu nie musi organizować transportu, a klient oszczędza na przesyłce i dostaje towar od ręki, bez oczekiwania.

Nie każdy sklep internetowy posiada taką opcję w swojej ofercie. Często magazyny znajdują się na obrzeżach miast lub nie jest możliwe oddelegowanie pracownika do obsługi odbiorów. W takiej sytuacji warto otworzyć dedykowane punkty odbioru towaru w dużych miastach. Przesyłane są do niego paczki przygotowane wyłącznie do odbioru osobistego. Jest to jednak rozwiązanie, na które mogą sobie pozwolić jedynie duże firmy.

Dostawa elektroniczna

Dotyczy jedynie towarów, które można przesłać przez Internet. Najczęściej są to kody dostępu, bilety, oprogramowanie do samodzielnego pobrania czy też bony prezentowe.

Od razu po zaksięgowaniu płatności towar trafia do klienta - dostawa jest dokonywana automatycznie przez oprogramowanie Twojego sklepu.

Poczta Polska

Poczta Polska stale wprowadza nowe usługi, dostosowane do potrzeb handlu elektronicznego. Ze względu na najbardziej rozbudowaną sieć placówek w kraju spośród wszystkich operatorów pocztowych i kurierskich, jest w stanie dostarczyć przesyłkę nawet w najdalsze rejony kraju.

Integracja z systemem Poczty Polskiej pozwoli Ci z poziomu sklepu internetowego wygenerować druki pocztowe na dowolny rodzaj przesyłki. Powiadomisz także swojego klienta o numerze nadania paczki, dasz informacje o prawdopodobnym terminie doręczenia zakupionego produktu oraz sposobie śledzenia przesyłki.