Kreator Stron WWW - przewodnik

Ten przewodnik w paru krokach opisze Ci podstawowe funkcje naszego edytora stron WWW.

Uruchamianie Kreatora Stron WWW

Aby uruchomić Kreator Stron WWW należy posiadać serwer wirtualny u nas. Jeśli nie masz u nas konta hostingowego (serwera), a chcesz wypróbować nasz Kreator skorzystaj z 14-dniowego bezpłatnego okresu testowego.

Jeśli posiadasz już u nas serwer, kliknij w ikonę cPanel znajdującą się w prawym górnym rogu strony. Zaloguj się do panelu serwera używając swojego loginu i hasła.

Po załadowaniu cPanelu odnajdź w nim ikonkę MSERWIS Kreatora, domyślnie znajduje się ona na dole strony, lecz jeśli będziesz z niej często korzystał możesz ją przenieść korzystając z opcji przesuwania poszczególnych grup ikon.

ikona kreatora

Pierwsze kroki w Kreatorze

Po uruchomieniu kreatora zobaczysz ekran powitalny. Aby rozpocząć pracę należy kliknąć w "Utwórz". Jeśli utworzysz już jakiś projekt dodatkowo pojawią się opcje by wybrać który projekt chcesz edytować, opcje tworzenia i przywracania kopii zapasowej projektu oraz możliwość usunięcia istniejącego już projektu.

Utwórz nową stronę

Tworzenie strony internetowej w 4 krokach

Krok 1: Podstawowe dane i wybór szablonu strony

W pierwszym kroku nadajemy naszemu nowemu projektowi nazwę. Nazwa nie jest nigdzie wyświetlana, służy jedynie nam do łatwej orientacji w przypadku gdybyśmy wykonali kilka projektów. W tym kroku możemy podać nazwę firmy, motto oraz kategorię naszej strony.

Wybór koloru szablonu

W sekcji Templates można wybrać szablon dla swojej strony. Szablonów jest obecnie kilkaset dlatego zostały podzielone na kategorie, dzięki którym łatwiej odnaleźć pasujący nam wygląd. Aktualnie wszystkie szablony automatycznie dopasowują się do ekranów urządzeń mobilnych.

Po najechaniu myszką na dany szablon znajduje się ikonka lupki, która pozwala podejrzeć wybrany szablon by przekonać się czy będzie on nam odpowiadał. W każdej chwili będziesz mógł zmienić swój szablon, nawet po wypełnieniu strony treścią. Aby wybrać szablon kliknij w jego miniaturkę.

Krok 2: Personalizacja witryny

Nawigacja

W tym kroku (zakładka Desing) masz możliwość spersonalizować swoją witrynę. Dostępne narzędzia pozwolą Ci jeszcze raz zmienić kolor szablonu. Dodatkowo szablony umożliwiają wybór grafiki która będzie w nagłówku strony. Możesz także zmienić styl nawigacji na swojej stronie, przesunąć w dowolne miejsce swoje logo, slogan lub nazwę firmy aby najlepiej dopasować ją do szablonu.

Każdy szablon zawiera kilka obszarów, w których możesz na tym etapie umieścić już własną treść. W tych miejscach możesz wpisać np. godziny otwarcia Twojego sklepu, stopkę, swoje hasło, lub jakąś aktualną promocję. Po kliknięciu w wybrany obszar w otworzy się Edytor Wizualny który ułatwi Ci wprowadzenie tekstu.

Mamy tu również możliwość dodania stopki, nagłówka oraz zmiany ustawień systemowych. Warto też uzupełnić słowa kluczowe i opis META, znajdują się one w menu (zakładka „Site Properties”). Pomagają one w zindeksowaniu strony przez wyszukiwarki.

Po zakończeniu wszelkich zmian kliknij na "Zapisz/Save" aby przejść do kolejnego kroku.

Krok 3: Struktura witryny

Sekcja Pages ułatwi Ci dodanie podstawowych podstron do serwisu. Każda z podstron może być wypełniona losową treścią co ułatwi Ci np. obejrzenie szablonu. Możesz regulować kolejność Twoich podstron klikając w nie oraz wybierając w lewym górnym rogu ikonę "move". Kreator umożliwia również tworzenie rozwijalnych menu.

Następnie musisz uzupełnić swoją witrynę o treść, należy do tego użyć Wizualnego Edytora (pojawia się po kliknięciu w daną sekcję). Zakładka „Widget” umożliwia dodanie funkcjonalnych oraz społecznościowych widżetów do naszej strony, mamy do wyboru m.in. formularz kontaktowy, album ze zdjęciami oraz dodatki Facebook.

Struktura witryny

Krok 4: Publikacja strony internetowej

Ostatni krok, dostępny po kliknięciu przycisku Publikuj w prawym górnym rogu ekranu. Należy zdecydować gdzie ma zostać umieszczona wygenerowana na podstawie projektu strona. Można ją umieścić w głównym katalogu konta hostingowego bądź w wybranym podkatalogu (opcja druga). Wystarczy wpisać nazwę a system sam utworzy wymagany katalog i przekopiuje tam wygenerowane dane.

Po dokonaniu wyboru należy kliknąć "Publikuj" i odczekać kilkadziesiąt sekund na zakończenie procesu generowania. Zostaniemy wtedy przeniesieni na nowo wygenerowaną stronę.

Publikacja witryny

Szczegółowa pomoc

Szczegółowa pomoc dostępna jest w formie przewodników video, które jasno wyjaśniają każdy krok w procesie tworzenia własnego serwisu przy użyciu naszego kreatora WWW.

1. Pierwsze kroki w tworzeniu nowej strony WWW:

2. Tutaj dowiesz się, jak dodać menu nawigacyjne do swojej witryny i oraz ewentualnie zmienić ich położenie:

3. Naucz się jak dodać tagi (SEO) do wszystkich twoich stron stworzonych za pomocą kreatora jednocześnie:

oraz dla każdej z instalacji z osobna:

4. Dodawanie widżetów oraz narzędzi społecznościowych:

5. W tym filmie znajdziesz informacje odnośnie dostosowywania obrazu nagłówka oraz baneru witryny:

6. Instrukcja jak zmienić tło twojej strony WWW:

7. Dowiedz się, jak ukryć menu nawigacyjne i ścieżkę nawigacyjną z Twojej witryny:

8. Sprawdź jak sprawnie dostosować i zarządzać zdjęciami w kreatorze WWW:

9. Dowiedz się, jak dostosować stopkę witryny:

10. Dodawanie ikon do tworzonej przez Ciebie strony:

Poniżej znajdziesz pozostałe filmiki instruktażowe dotyczące kreatora stron WWW m.in:

  • jak dodać favikonę do naszej strony,
  • jak utworzyć witryny na pełnoekranowe,
  • jak tworzyć kopię zapasową swojej witryny,
  • jak przywrócić witrynę, przesyłając plik kopii zapasowej do kreatora stron WWW.

https://www.youtube.com/channel/UCuZd9TJKim3VqEwY5sMej7Q

Przydatne uwagi, czyli o czym każdy powinien pamiętać

  • Po dokonaniu jakiejkolwiek zmiany w projekcie niezbędne jest ponowne opublikowanie strony, inaczej zmiany nie będą widoczne.
  • Twórz i pobieraj na lokalny dysk kopie bezpieczeństwa strony. W ten sposób łatwo przywrócisz poprzedni stan strony w przypadku nieumyślnego dokonania zmian negatywnie wpływających na wygląd strony.
  • Pamiętaj aby zapisywać swoją pracę. Ustrzeżesz się tym przed błędami przeglądarki lub nawet jej przypadkowym zamknięciem.
  • Jeśli oczekujesz od swojej strony więcej niż oferuje Kreator napisz do nas a na pewno zaoferujemy Ci rozwiązania, które spełnią Twoje oczekiwania wobec Twojej strony WWW.
  • Szablony umieszczone w kreatorze mogą być wykorzystywane jedynie do stron nim utworzonych.

Życzymy miłego i owocnego korzystania z MSERWIS Kreatora. Prosimy zwrócić uwagę, iż oprogramowanie Kreatora jest ciągle rozwijane, z tego powodu część powyższych informacji może być na dzień dzisiejszy nieaktualnych, zaś niektóre opcje znajdować się w innych miejscach. Mamy jednak nadzieję, iż obsługa Kreatora będzie na tyle prosta i intuicyjna, że pozwoli na szybkie stworzenie pięknych i funkcjonalnych stron internetowych.