Otwierasz swój pierwszy biznes. Potrzebujesz zbudować stronę internetową, która stanie się Twoją wirtualną wizytówką, jednak nie masz pojęcia od czego zacząć. Po spędzeniu wielu godzin w Internecie na wyszukiwaniu potrzebnych informacji, zaczynają „śledzić” Cię wszelkie możliwe reklamy związane z tą tematyką.

Właściwie to znasz już je na pamięć, jednak to wcale nie pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji.

Jak najlepiej stworzyć stronę dla swojego biznesu? Przy użyciu popularnego i polecanego kreatora stron WWW, czy może zlecając budowę firmie zewnętrznej? Wybór ten nie należy do najprostszych, dlatego przybliżymy Ci wady i zalety obu rozwiązań. 

Tworzenie stron z kreatorem stron WWW

Kreator stron WWW to narzędzie, dzięki któremu samodzielnie zbudujesz stronę internetową, bez znajomości kodowania. Nawet jeśli jesteś laikiem, dzięki intuicyjnemu edytorowi „przeciągnij i upuść” możesz stworzyć profesjonalną, pięknie wyglądającą stronę. Będziesz też mieć możliwość dostosowania wyświetlania swojej witryny do urządzeń mobilnych i zintegrowania jej z kontami w mediach społecznościowych. Jednymi z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia stron internetowych są Wix, SquareSpace i Weebly.

Kto powinien zdecydować się na tę opcję? Jeśli dopiero zakładasz swoją działalność i chcesz przetestować pomysł, całkiem rozsądnie byłoby zbudować witrynę za pomocą kreatora stron WWW. Dlaczego?

Zalety:

 • mniejsze koszty – zbudowanie profesjonalnej strony internetowej z freelancerem lub firmą specjalizującą się w tej dziedzinie to relatywnie duży wydatek. W przypadku korzystania z kreatorów stron WWW, będziesz musiał opłacać miesięczny lub roczny abonament, który zwykle jest bardzo przystępny cenowo. 
 • łatwy w użyciu – budowa strony internetowej przy użyciu takiego narzędzia jest dość intuicyjna. Szeroki wybór pięknych szablonów stron internetowych i możliwość spersonalizowania wielu elementów są ich niewątpliwą zaletą.
 • wsparcie techniczne – w wielu przypadkach dostaniesz dostęp do obsługi technicznej. Pracownicy platformy doradzą Ci, gdy napotkasz nieoczekiwane przeszkody w trakcie tworzenia strony internetowej.
 • czas – jeśli strona musi być gotowa „na jutro”, kreator stron internetowych będzie najlepszym wyborem. Dzięki niemu, bardzo szybko stworzysz witrynę. Praca z profesjonalistami zajmie Ci więcej czasu.

Wady:

 • słabe pozycjonowanie – korzystając z kreatorów stron internetowych, nie jesteś w stanie w pełni profesjonalnie zoptymalizować swojej witryny pod kątem wyszukiwarek. Nie masz możliwości edycji kodu swojej strony, więc nie będziesz mógł dodać różnych ważnych tagów dla SEO, takich jak oznaczenia nagłówka, czy tagi alt. Może to wpłynąć na utratę potencjalnych klientów, ponieważ nie znajdą Cię z łatwością w wyszukiwarce Google.  
 • wolny czas ładowania strony – jako że nie masz wpływu na kod, nie będziesz w stanie zoptymalizować swojej witryny, jeśli działa ona wolno. A na pewno masz świadomość, że klienci są niecierpliwi i nie będą czekać, aż strona załaduje się, tylko przejdą na szybszą witrynę konkurencji.
 • problem z eksportem strony na inne serwery – nie będziesz mógł jej nigdzie przenieść. Jeśli poświęcisz dużo czasu na rozwój witryny, a potem zdecydujesz się ją eksportować na jakiś inny serwer, nie będzie to możliwe. Będziesz zmuszony trzymać się infrastruktury twórcy, albo stracisz wszystko, co dotychczas zrobiłeś. Oznacza to, że kolejną stronę będziesz musiał zbudować od podstaw.
 • nie jesteś właścicielem strony internetowej – Właścicielem jest Wix, Weebly lub inna platofrma, na której utworzyłeś witrynę. Poza tym, strona nie będzie działać poza oprogramowaniem jednej z tych firm. Kod strony nie należy do Ciebie.
 • mało oryginalna szata graficzna – Twoja strona nie wyróżni się, ponieważ będzie miała raczej standardowy wygląd, podobnie jak inne witryny wykonane na tego typu platformach. Możesz poczuć się ograniczony, ponieważ nie będziesz w stanie wystarczająco spersonalizować poszczególnych funkcji, ani rozwijać strony.
 • reklamy – jeśli zdecydujesz się na bezpłatną wersję, bardzo często będziesz musiał liczyć się z wyświetlaniem na stronie cudzych reklam.

Jeśli jednak patrzysz na swój biznes długoterminowo i zamierzasz go rozwijać w przyszłości, dowiedz się dlaczego opłaca się zainwestować pieniądze we współpracę z programistą lub firmą zajmującą się projektowaniem stron.

Tworzenie strony z firmą zewnętrzną

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z firmą zewnętrzną, tzw. software house (składającym się z zespołu programistów i grafików), możesz spodziewać się, że strona zostanie zbudowana w profesjonalny sposób, zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Powinieneś wybrać tę opcję wtedy, gdy zakres projektu jest duży i zamierzasz rozwijać aplikację w przyszłości. Programiści poświęcą czas na zrozumienie i analizę Twojego pomysłu, a następnie zbudowanie strony, która pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe.

Pamiętaj, że nie każdy programista dostarczy Ci upragnionych efektów. Jeśli zdecydujesz się oszczędzić na tej usłudze, końcowy rezultat może Cię rozczarować. W końcu tę samą rzecz można wykonać na wiele różnych sposobów. 

Załóżmy, że rozważasz stworzenie swojej witryny w kreatorze stron internetowych. Nagle dostajesz naprawdę dobrą ofertę od przypadkowego programisty. Słyszałeś, że lepiej jest rozwinąć stronę z “profesjonalistą”, dlatego postanawiasz wybrać tę opcję. Bądź ostrożny!

Decydując się na współpracę z mało doświadczonym i niedrogim freelancerem, ryzykujesz jedynie stratę czasu i pieniędzy. Mało prawdopodobne, że dostarczy Ci rezultaty, jakie potrzebujesz. Jeśli posiadasz ograniczony budżet, na początek lepiej będzie, jeśli stworzysz witrynę z kreatorem stron internetowych.

Zalety:

 • oryginalna szata graficzna – strona i jej wygląd będą idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i wymagań. Możesz zaprojektować na niej co Ci się tylko podoba oraz wdrożyć wszelkie potrzebne funkcje. Co więcej, nie będziesz musiał się martwić, że Twoja witryna jest podobna lub identyczna jak konkurencji. 
 • zoptymalizowana pod sprzedaż – dobry programista zaprojektuje Twoją stronę w taki sposób, żeby przyciągnąć do niej jak najwięcej klientów. Zadba o to, żeby poruszanie się po niej było wygodne i przyjemne dla użytkownika, a proces sprzedażowy prosty i przejrzysty.
 • dobre pozycjonowanie – w przeciwieństwie do kreatorów stron internetowych, które mają małe możliwości dotyczące dostosowania strony pod SEO, programiści pomogą Ci uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Zadbają o odpowiednią optymalizację poszczególnych elementów, takich jak opisy strony (meta description), dodanie witryny do indeksu wyszukiwarek, czy stworzenie sitemapy.
 • jesteś właścicielem strony i kodu –  ponieważ będziesz musiał kupić domenę i hosting, strona internetowa jest Twoją własnością. Jesteś więc całkowicie niezależny. Jeśli zdecydujesz się zmienić dostawcę serwera, nie będzie problemu, żeby przenieść stronę w inne miejsce. Korzystając z kreatora witryn, nie można migrować strony na inne platformy. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, będziesz zmuszony zacząć tworzyć wszystko od zera.
 • szybkość strony – budując witrynę przy pomocy kreatorów stron, nie masz dużego wpływu na jej szybkość. Współpracując z programistami, możesz znacznie przyspieszyć czas ładowania się strony. Warto pamiętać, że jest to jeden z czynników, które mają wpływ na wysoką pozycję w wyszukiwarce Google.
 • profesjonalne wsparcie – umiesz zdefiniować co to jest DNS? Albo certyfikat SSL? Czujesz, że cały ten techniczny żargon zaczyna Cię przytłaczać? Nie martw się. Programista pomoże Ci w konfiguracji tych wszystkich narzędzi, a Ty będziesz mógł skoncentrować się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze – czyli rozwoju firmy.

Wady

 • koszty – to największa wada tego wyboru i może stanowić barierę dla małych firm,
 • czas – współpraca z programistą i stworzenie dobrego planu działania zabierają dużo czasu. Jeśli programiści są profesjonalistami, istnieje duża szansa na to, że będą zajęci innymi projektami i będziesz musiał zaczekać na nich. Oznacza to, że Twoja strona nie będzie szybko gotowa.

Po stworzeniu strony z programistą będziesz mógł samodzielnie dodawać treści lub zmieniać na niej niektóre podstawowe funkcje. Jednak w przypadku wystąpienia poważnych problemów technicznych, zawsze możesz skontaktować się z twórcą strony, który powinien pomóc Ci je rozwiązać.

To kto jest wygranym?

Nie ma jednoznacznego zwycięzcy w tej rozrywce. Wybór rozwiązania zależy od Twojego budżetu, zakresu projektu i etapu rozwoju firmy. Rozważ wszystkie zalety i wady obu rozwiązań i wybierz to, co jest dla Ciebie najlepsze.

Chciałbyś stworzyć stronę internetową z profesjonalistami?

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *