W grudniu 2022 roku szczegółowo przeanalizowaliśmy i przetestowaliśmy serwery Ultra. W artykule przedstawiliśmy, że nasze serwery należą do bezpiecznych i wydajnych. 

Od tego czasu w naszej ofercie doszło do wielu korzystnych zmian, o których nie informowaliśmy na bieżąco, aby przygotować dla Ciebie niespodziankę – solidne zestawienie wdrożonych modyfikacji wraz z przeprowadzonymi testami nowych parametrów hostingu ULTRA. Grudniowy artykuł, a dokładniej nagłówek “Szybkość hostingu: Testy” wykorzystaliśmy jako element porównawczy, abyś miał punkt odniesienia, jak bardzo poprawiła się wydajność serwerów, a Tym samym Twojej strony internetowej! Jesteś ciekawy co się zmieniło? Czytaj dalej!  

Co się zmieniło w serwerach ULTRA w 2023 roku? 

Z końcem maja 2023 roku zmodernizowaliśmy naszą infrastrukturę serwerową. Wprowadziliśmy wiele korzystnych zmian, które przyczyniają się do znacznej poprawy wydajności Twojej strony internetowej. Oto najważniejsze z nich:

Nowe procesory Intel Xeon Scalable Gold z taktowaniem do 4,4 GHz

We wcześniejszej analizie hostingu używaliśmy procesorów Xeon Silver 4210R. W maju zastąpiliśmy je nowszymi procesorami z linii Intel Xeon Gold. W przypadku procesorów i potrzeby osiągnięcia możliwie jak najbardziej wydajnej strony internetowej bardziej od liczby rdzeni procesora liczy się jego częstotliwość. Niestety obecnie wiele firm hostingowych skupia się na podłączeniu jak największej ilości witryn na jednym serwerze, zamiast na świadczeniu możliwie jak najlepszej jakości usług.

porownanie procesorow mserwis
Zestawienie parametrów nowych procesorów Intel Xeon Gold ze starymi Xeon Silver 4210R. Źródło: https://versus.com/pl 

Nowe dyski NVMe PM9A3

Wraz ze zmianą procesorów, pojawiły się u nas nowe dyski NVMe PM9A3. We wcześniejszych testach w ramach grudniowego artykułu używaliśmy dysków PM983. Co się zmieniło? To najlepiej obrazują dane z poniższej tabeli. Wszystkie zaprezentowane wyniki wyrażane są w megabajtach na sekundę, im więcej tym lepiej.

Stare PM983Nowe PM9A3
Odczyt sekwencyjny (Sequential read)3200 MB/s6900 MB/s
Zapis sekwencyjny (Sequential write)2000 MB/s4100 MB/s
Odczyt losowy (Random read)540 000 IOPS1 000 000 IOPS
Zapis losowy (Random write)55 000 IOPS180 000 IOPS

Wdrożony mechanizm NGINX Caching

Od maja 2023 roku w panelach kont wszystkich użytkowników hostingu ULTRA pojawiła się nowa funkcjonalność “NGINX Caching”, która jest domyślnie włączona. Mechanizm zapewnia zaawansowaną obsługę cache stron statycznych po stronie serwera. Istotnie skraca:

 • parametr TTFB (Time to first byte) z angielskiego – czas do pierwszego bajtu, to miara używana jako wskaźnik czasu reakcji serwera WWW;  
 • czas ładowania stron, które mogą znajdować się w cache, a ze względów wydajnościowych wręcz powinny. 

Nowa wersja PHP 8.2

Na serwerach ULTRA od niedawna możesz korzystać z najnowszej wersji PHP 8.2. W porównawczym grudniowym artykule była to wersja 8.0. W dużym uproszczeniu, nowsza wersja zapewnia lepszą wydajność i bezpieczeństwo dla stron internetowych. Nie jest to domyślne ustawienie dla posiadanych stron www. W celu zmiany wersji PHP na najnowszą, zaloguj się do swojego konta cPanel i przejdź do zakładki “Menedżer wielu wersji języka PHP”. Znajdź swoją stronę i odpowiednio zmień dla niej “Wersję programu PHP” na najnowszą. 

Więcej pamięci RAM

W ramach ostatnich modernizacji serwerów dodaliśmy także nowych kości Samsung 32 GB 2933 MHz DDR4. Dzięki dużej liczbie pamięci RAM jesteśmy w stanie zapewnić Ci szybkie przetwarzanie danych i obsługę możliwie jak największej ilości żądań, a to redukuje ilość potencjalnych błędów i opóźnień. Dodatkowo pamięć RAM jest kluczowa dla wydajności baz danych, które są często używane na serwerach. Większa ilość RAM umożliwia przechowywanie większej ilości informacji w pamięci dla szybkiego dostępu, co poprawia wydajność operacji na bazach danych.

Wdrożony AccelerateWP

AccelerateWP to produkt oferowany przez CloudLinux, zaprojektowany specjalnie z myślą o przyspieszeniu działania stron opartych na WordPress przez optymalizację zasobów serwera. AccelerateWP automatycznie dostosowuje konfigurację PHP i bazy danych do najlepszych praktyk dla WordPressa. Pozwala to na osiągnięcie optymalnej wydajności bez konieczności ręcznego dostosowywania ustawień. AccelerateWP to skalowalne rozwiązanie oznaczające możliwość dostosowania się do rosnącego ruchu na Twojej stronie. Dzięki temu możesz być pewien, że witryna będzie działała sprawnie, nawet gdy liczba odwiedzających wzrośnie.

W cPanelu funkcja AccelerateWP jest domyślnie wyłączona. W celu jej aktywacji przejdź do pozycji „AccelerateWP” znajdującej się w zakładce „Oprogramowanie”. Znajdź swoją domenę, kliknij sąsiadującą ikonę zębatki i aktywuj funkcjonalność. Po włączeniu opcji narzędzie zostanie dodane do Twojego panelu WordPressa.

accelerateWP w cpanel serwery ultra
Opcję AccelerateWP znajdziesz w cPanelu w zakładce Oprogramowanie

Testy wydajnościowe hostingu ULTRA – porównanie ze wcześniejszymi parametrami hostingu

Jak sam widzisz w parametrach hostingu ULTRA zmieniło się sporo. Jednak jakie to ma przełożenie na faktyczną wydajność Twojej strony strony internetowej? Zweryfikowaliśmy to specjalnie dla Ciebie, a za punkt odniesienia użyliśmy rezultatów otrzymanych w grudniowym artykule. A dokładniej powtórzyliśmy i porównaliśmy testy przeprowadzone w nagłówku “Szybkość hostingu: Testy”.

Podobnie jak ostatnio, na koncie uruchomiliśmy stronę WordPressa z WooCommerce z motywem Storefront, niezbędnymi wtyczkami, testowymi danymi i najnowszą wersją PHP (tym razem jest to wersja 8.2 a nie 8.0). 

 1. Stress test – narzędzie loader.io

Narzędzie loader.io sprawdza wydajność hostingu pod wysokim obciążeniem i zachowanie serwera Ultra L, gdy w ciągu 1 minuty liczba jednoczesnych odwiedzin na stronie będzie wzrastać – od 0 do 1 000 wywołań w jednej chwili.

stress test serwera ultra

Średni czas odpowiedzi: 429 ms (min. 121 ms, maks. 5408 ms) [mniej = lepiej] 

Response Counts Success: 61724 [więcej = lepiej]

Wcześniejsze rezultaty kształtują się następująco:

Średni czas odpowiedzi: 1873 ms (min. 136 ms, maks. 10003 ms)

Sukces: 12929

Uzyskaliśmy ponad 4-krotnie szybszy czas odpowiedzi serwera. Natomiast maksymalny czas odpowiedzi zmalał o blisko połowę. 

Response Counts Success” pokazuje, ile żądań zostało pomyślnie przetworzonych przez serwer podczas testu. Pozycja jest ważna, ponieważ pokazuje, ile ruchu serwer jest w stanie skutecznie obsłużyć. W tym przypadku poprawiliśmy wynik prawie 5-krotnie

Przeprowadzony test ilustruje, że Twoja strona będzie w stanie obsłużyć prawidłowo blisko 5-krotnie większą ilość żądań niż dotychczas przy znacznie niższym czasie odpowiedzi serwera. Innymi słowy, test potwierdza, że Twoja strona poradzi sobie z ogromnym ruchem i jednocześnie przy tym jej działanie będzie stabilne – brak błędów 400/500, limitów czasu przewidzianych na daną operację (Timeout) czy błędów związanych z połączeniem sieciowym. 

 1. Symulacja aktywnych użytkowników – narzędzie k6.io

Test wykonany przy pomocy narzędzia k6.io polega na symulacji korzystania ze strony internetowej przez 20 odwiedzających w ciągu 5 minut. Test sprawdza faktyczną wydajność serwera w zasymulowanym środowisku z intensywnym ruchem na stronie.  

test wydajnosciowy liczby uzytkownikow serwer ultra

Requests made – czyli liczba wykonanych żądań (pełnych testów). Celem żądania jest dostęp do zasobu na serwerze. [więcej = lepiej]

W przeprowadzonym teście otrzymaliśmy wynik 4870 żądań, wcześniej było ich 1314. To oznacza prawie 4-krotną poprawę

Peak RPS (requests per second) – określa maksymalną liczbę żądań wysyłanych na sekundę i jest miarą przepustowości. [więcej = lepiej]

Otrzymaliśmy rezultat 19,33 żądań na sekundę. Wcześniej było 6,33 żądań na sekundę. Doświadczamy 3-krotnie lepszych osiągów

P95 response time – to czas odpowiedzi dla 95% żądań. Wskaźnik skupia się na ogólnym rozkładzie odpowiedzi, a nie tylko na średnim czasie odpowiedzi na żądania. [mniej = lepiej]

W tym przypadku odnotowujemy duży progres – wynik 117 ms. Wcześniej było 2453 ms. Oznacza to 21-krotną poprawę dla tego wskaźnika

Dzięki naszym modernizacjom otrzymujesz kilkukrotnie lepszą wydajność strony przy intensywnym ruchu na serwerze. 

 1. Wydajność operacji WordPress na serwerze – wtyczka WPPerformanceTester

Test przeprowadzony przy pomocy wtyczki WPPerformanceTester sprawdził wydajność obsługi skryptów PHP i operacji na bazie danych WordPressa. Test imituje operacje, które standardowo wykonuje się na tym CMSie.

test php wordpress

Wcześniejsze statystyki prezentują się następująco: 

 • Total Time: 11,617 [mniej = lepiej] 
 • Execution Time: 1,542 [mniej = lepiej]
 • Queries Per Second: 848 [więcej = lepiej]

Aktualne statystyki:

 • Total Time (seconds): 7,894wartość zmalała (poprawiła się) o 32%.
 • Execution Time (seconds): 0,647wartość zmalała (poprawiła się) o 58%.
 • Queries Per Second: 1545wynik polepszył się o 82,2%.

Tym samym znacząco poprawiliśmy wydajność obsługi skryptów PHP i operacji na bazie danych na stronie WordPress. Skrypty PHP odpowiadają m.in. za: 

 • generowanie treści HTML strony na podstawie informacji z bazy danych WordPress;
 • obsługę wysyłanych formularzy na stronie;
 • integracje z zewnętrznymi API; 
 • czy za tworzenie różnorodnych funkcji tematycznych, takich jak niestandardowe typy postów, menu i widgety.  
 1. Wydajność bazy danych MySQL – Simple DB Speed Test

Test przeprowadziliśmy przy użyciu narzędzia Simple DB Speed Test, które zweryfikowało szybkość wykonywania różnego rodzaju operacji na danych zgromadzonych w bazie. Test został przeprowadzony na wersji PHP 8.0 – wersja kompatybilna dla narzędzia. Wydajne bazy danych zapewniają, że strona będzie ładować się szybko. W każdym przypadku testu większy wynik oznacza lepszy rezultat

test skryptow php mserwis
 • Dodawanie rekordów do bazy danych (np. dodawanie nowego artykułu, rejestracja na stronie) 

Wynik = 2939/sek. Wcześniej = 1034/sek. Poprawa o 184,2%.

 • Wybranie rekordów w bazie po kluczu głównym (np. wyświetlanie artykułu na blogu czy produktu w sklepie na podstawie jego ID) 

Wynik = 9434/sek. Wcześniej = 3776/sek. Poprawa o 149,8%.

 • Wyszukanie rekordów gdzie tekst = określony ciąg (np. wszystkich wpisów na blogu na w których jest dane słowo) 

Wynik = 762/sek. Wcześniej = 424/sek. Poprawa o 79,7%.

 • Wyszukanie rekordów zawierających określony ciąg 3 znaków (korzystanie z wyszukiwarki na stronie) 

Wynik = 102/sek. Wcześniej = 72/sek. Poprawa o 41,7%.

 • Wyszukanie rekordów gdzie pole typu integer ma zadaną wartość (np. produktów w rozmiarze L) 

Wynik = 598/sek. Wcześniej = 319/sek. Poprawa o 87,5%.

 • Wyszukanie rekordów gdzie liczba pomnożona przez 1,23 jest większa niż dana wartość (np. wyszukiwanie w sklepie produktów większych niż dana wartość) 

Wynik = 19797/sek. Wcześniej = 6649/sek. Poprawa o 197,7%.

 • Zamiana jednego ciągu znaków na drugi we wszystkich rekordach podmieniając zawartość ostatniego pola (np. masowa zmiana koloru dla produktów lub kategorii wpisów na blogu) 

Wynik = 200/sek. Wcześniej = 113/sek. Poprawa o 77%.

Wyniki we wszystkich pojedynczych testach uległy znacznemu polepszeniu. Dodatkowo w rzeczywistości mogłyby być one jeszcze lepsze, gdybyśmy mieli możliwość uruchomienia narzędzia na aktualnej wersji PHP 8.2. Dzięki przeprowadzonemu testowi otrzymujesz potwierdzenie, że Twoja strona będzie ładować się jeszcze szybciej niż dotychczas! 

 1. Wydajność procesów PHP

Tutaj użyliśmy skryptu PHP Simple Benchmark Script, pobranego z repozytorium GitHuba. Test sprawdza wydajność różnych popularnych operacji na danych wykonywanych na serwerze z wykorzystaniem mocy procesora.

test wydajnosci procesow php serwer ultra

Aktualne statystyki:

 • Total time: 44,823 sec [mniej = lepiej] 
 • Operacji na sekundę: 13.44 MOp/s [więcej = lepiej] 

Wcześniejsze statystyki: 

 • Total time: 73,609 sec
 • Operacji na sekundę: 8.18 MOp/s 

W rezultacie całkowity czas potrzebny na wykonanie wszystkich pojedynczych testów zmalał (poprawił się) o 39,1%. Z kolei ilość wykonywanych operacji na sekundę wzrosła o 64,3%. Dzięki temu przetwarzanie Twoich danych, komunikacja z bazami, oraz generowanie strony WWW wyświetlanej użytkownikom będzie się odbywać jeszcze szybciej.

 1. Test szybkości DNS – narzędzie DNS Speed Benchmark

W tym przypadku nic się nie zmieniło – odległości od serwera są takie same. 

 1. Test dysku – dd command

Korzystając z konsoli wbudowanej w cPanel, użyliśmy komendy “dd if=/dev/zero of=test bs=64k count=16k conv=fdatasync” w celu sprawdzenia szybkości dysku twardego.

test szybkosci dyskow ultra

Otrzymane statystyki prezentują się następująco:

Czas: 6,37 s [mniej = lepiej] 

Prędkość: 169 MB/s [więcej = lepiej]

Wcześniej rezultaty: 

Czas: 21,07 s [mniej = lepiej] 

Prędkość: 51 MB/s [więcej = lepiej]

Zaimplementowane nowe dyski NVMe na serwerach ULTRA odwzajemniają się wysokimi osiągami. Czas zmniejszył się o 69,8%. Zaś szybkość dysku twardego wzrosła o 231,4%. Dzięki szybszym dyskom przetwarzanie danych jest szybsze, a to przekłada się na szybsze ładowanie Twojej strony internetowej, przetwarzanie baz danych, przesyłanie plików i uruchamianie aplikacji.

 1. Test łącza internetowego – speedtest-cli

Ostatni test sprawdza przepustowości łącza internetowego (pobieranie i wysyłanie). 

test szybkosci transferu w mserwis serwer ultra

Aktualne dane prezentują się następująco: 

Download: 471,64 Mb/s – prędkość, z jaką hosting pobiera dane [więcej = lepiej]

Upload: 457,19 Mb/s – prędkość, z jaką hosting wysyła dane [więcej = lepiej]

Wcześniej było:

Download: 357,90 Mb/s 

Upload: 425,95 Mb/s 

Ten test powtórzyliśmy najwięcej razy w różnych dniach i godzinach. Otrzymane rezultaty były na zbliżonym do siebie poziomie. Wszystko wskazuje na to, że nowe modyfikacje serwera ULTRA mają także wpływ na mniejszy czas odpowiedzi serwera. Tym samym prędkość pobierania na serwerze zwiększyła się o 31,8%, zaś prędkość wysyłania zwiększyła się nieznacznie – o 7,3%.

Serwery ULTRA w MSERWIS.PL – najlepszy hosting na rynku w 2023 roku?

Już w grudniowych testach udowodniliśmy, że serwery ULTRA należą do wydajnych. Teraz, jak sam widzisz, jest jeszcze lepiej! We wszystkich przeprowadzonych testach odnotowujemy zauważalną poprawę. 

Wprowadzone modyfikacje znacząco poprawiły wydajność hostingu ULTRA. Procesory Intel Xeon Scalable Gold, zastąpiły starsze procesory Xeon Silver 4210R. Wdrożyliśmy nowe dyski NVMe PM9A3, które znacznie poprawiły wydajność odczytu i zapisu danych. Implementacja mechanizmu NGINX Caching skróciła czas ładowania stron, a najnowsza wersja PHP 8.2 zapewnia lepszą wydajność i bezpieczeństwo. Dodatkowo zwiększona ilość pamięci RAM pozytywnie wpływa na szybkie przetwarzanie danych oraz obsługę większej ilości żądań.

Finalnie, przeprowadzone testy obrazują, że Twoja strona będzie działać jeszcze szybciej niż dotychczas i będzie wydajniejsza. Od teraz Twoja witryna obsłuży prawidłowo znacznie większą ilość żądań przy znacznie niższym czasie odpowiedzi serwera.

Jeśli nie jesteś jeszcze naszym klientem hostingowym, to zachęcamy do bezpłatnego przetestowania hostingu ULTRA – https://www.mserwis.pl/hosting-ultra 

Jeśli natomiast jesteś naszym klientem, korzystasz z hostingu BIZNES i chciałbyś zacząć korzystać ze zmodyfikowanego serwera ULTRA, to skontaktuj się z nami w celu przeprowadzenia migracji! – https://www.mserwis.pl/kontakt

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafią przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Mam doświadczenie w obszarach takich jak content marketing, SEO i generowaniu leadów. Potrafię skutecznie mierzyć i analizować wyniki działań marketingowych, aby stale ulepszać swoje strategie.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *