We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęliśmy serię wywiadów z naszymi programistami. Zawód ten z roku na rok zyskuje na popularności i coraz więcej osób marzy o pracy w branży IT. Powodów jest wiele, a do najczęściej wymienianych należą wysokie zarobki, ciągły rozwój, realizacja ciekawych projektów oraz…popularna w ostatnich czasach możliwość pracy z każdego zakątka świata.

Jak wygląda praca w branży IT od kuchni? Jakie trzeba posiadać umiejętności, żeby zostać programistą? Czy jest to zawód dla każdego i czy potrzebne jest wykształcenie w tym kierunku?

Na te i wiele innych pytań odpowie nam Kuba, który pracuje w MSERWIS już ponad 5 lat. Oprócz bycia programistą, pełni równie ważną, inną funkcję w biurze – jest naszym firmowym DJem! Dlatego bardzo łatwo się zorientować, kiedy nie ma go w pracy – panuje wtedy głucha cisza. 🙁

Drodzy czytelnicy, poznajcie Kubę!

Czym się dokładnie zajmujesz w firmie MSERWIS.pl?

Pracuję w MSERWIS jako back-end developer. Jestem odpowiedzialny za dostarczanie rozwiązań po stronie serwera, dzięki którym aplikacja otrzymuje niezbędne dane do działania, poprzez między innymi tworzenie API, komunikację z bazami danych czy algorytmikę.

W skrócie, zajmuję się głównie tym, czego nie widać „gołym okiem”. Jestem odpowiedzialny za rozwój i opiekę nad aplikacjami naszych klientów oraz wdrażanie nowych technologii.

Jak to się stało, że zostałeś programistą? Od zawsze to planowałeś, czy wynikło to raczej spontanicznie?

To długa historia. Od bardzo dawna zajmowałem się hobbistycznie komputerami, później kodowaniem i programowaniem, jednakże nie wiązałem z tym przyszłości zawodowej.

Szczerze, to wszystko się zmieniło, kiedy nie mogłem znaleźć zajęcia na dorosłe życie. Zaryzykowałem, aby jednak spróbować swoich sił w branży IT. Z początku chciałem zobaczyć, jak ciężki jest ten kawałek chleba. Ostatecznie zadomowiłem się w branży IT na stałe i tak „pękło” już 5 lat zawodowego programowania.

Co trzeba zrobić, żeby zostać programistą? Jakie są do tego wymagane umiejętności? Czy trzeba posiadać wykształcenie w tym kierunku?

Uważam, że aby zostać programistą trzeba to czuć. Nie każdy nadaje się do programowania – trzeba to po prostu polubić. Z wymaganych umiejętności, oczywiście poza ścisłym umysłem, na pewno ważne jest analityczne myślenie, pasja oraz umiejętność nauki od innych.

Moim zdaniem, wykształcenie informatyczne nie jest programiście potrzebne do szczęścia, gdyż uważam, że żaden informatyk po studiach nie jest od razu programistą.

Programista musi poświęcić swój własny czas na naukę języków programowania, głównie metodą prób i błędów, próbując rozwiązywać coraz to bardziej skomplikowane problemy. Studia informatyczne mogą natomiast pomóc programiście w dalszej karierze, w korporacjach, na stanowiskach managerskich, jednak osobiście uważam, iż można to również obejść.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Najbardziej w swojej pracy lubię efekty wielogodzinnych zagwozdek. Każdy sukces, nawet ten najmniejszy, zawsze będzie cieszył. Poza tym lubię dynamikę i rozwój branży IT, co przekłada się właśnie na moją pracę.

Jakie są największe wady i zalety bycia programistą?

Jeśli ktoś zdecydował się na bycie programistą, to ciężko szukać w tym wad. Większość nas, programistów, wybrało ten zawód z pasji.

Jedyne wady jakie mi w tym momencie przychodzą do głowy, to wpływ komputera oraz monitora na zdrowie. Moje oczy po 5 latach zawodowej pracy zaczynają odmawiać posłuszeństwa, konieczne okazały się okulary korekcyjne. Poza oczami siedzący tryb pracy również nie jest do końca zdrowy.

O zaletach bycia programistą wspomniałem już po części w poprzednim pytaniu. Rozszerzając odpowiedź, cieszy mnie bycie w jakimś stopniu twórcą lub współtwórcą ciekawych projektów, dzięki czemu nadaje się pewien trend aplikacjom czy stronom. O dobrych zarobkach w branży IT chyba nie muszę wspominać…

Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry programista?

Uważam, że dobry programista powinien charakteryzować się ścisłym umysłem, dla którego algorytmika nie sprawia problemów. Poza tym programista pracuje głównie w zespole, tak więc umiejętność pracy z innymi ludźmi  jest bardzo ważna. Chęć rozwoju jest również istotna przy tak dynamicznie się rozwijającej branży IT.

Jaki był Twój najciekawszy projekt?

Najciekawszy projekt, w którym brałem udział niestety nie ujrzał światła dziennego i nie doczekał się produkcyjnej wersji, aczkolwiek realizując poszczególne etapy oraz założenia projektu czerpałem z tego niezwykłą radość.

Wszystko to za sprawą tematyki projektu, która była mi bliska. Aplikacja, w której tworzeniu brałem udział, łączyła ze sobą tematykę sportu, fitnessu, diet oraz zdrowego żywienia. Projekt upadł przez tzw. “biznes”, który nie był w stanie sprostać oczekiwaniom klientów końcowych.

Kim chciałeś zostać w przyszłości będąc dzieckiem?

Będąc dzieckiem, jak większość chłopców, chciałem zostać sportowcem. Przez młodzieńcze lata dużo trenowałem sztuki walki. Gdy zaczęła się zbliżać dorosłość, hobby i sport powoli odchodziły na boczny tor.

Twoje największe marzenie?

Moim największym marzeniem jest założenie rodziny, z którą będę mógł dzielić swoje pasje, głównie podróżowanie. Chcę zwiedzić jak najwięcej świata.

Twoje ulubione miejsce we Wrocławiu to?

Moim ulubionym miejscem we Wrocławiu są okolice Hali Stulecia. Sama Hala Stulecia jest świetnym miejscem widowiskowo-sportowym, w którym dzieje się wiele ciekawych atrakcji, między innymi koncerty, stand-up’y czy wydarzenia sportowe. W bliskiej okolicy Hali Stulecia ciekawymi miejscami są na pewno Pergola, ZOO oraz liczne parki zieleni.

Co robisz w wolnym czasie? Masz jakieś hobby?

W wolnym czasie lubię wszelkiego rodzaju aktywności (np. gokarty, gra w squasha, ścianki wspinaczkowe czy parki linowe). Jeśli nie aktywność, to wtedy delektuję się dobrym piwem kraftowym oglądając seriale na Netflixie.

3 rzeczy, które wziąłbyś ze sobą na bezludną wyspę.

Odpowiem na to pytanie, jak najbardziej racjonalnie. Na bezludną wyspę zabrałbym sieć rybacką, namiot ze śpiworem oraz ostry, porządny nóż. Są to rzeczy, dzięki którym łatwiej byłoby przeżyć na bezludnej wyspie.

Wkrótce opublikujemy rozmowy z pozostałymi członkami naszego zespołu i pokażemy Wam ich spojrzenie na zawód programisty oraz pracę w branży IT.

A wy jak postrzegacie zawód programisty? Z chęcią poznamy Waszą opinię, dajcie znać w komentarzu!

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *