Co trzeci internauta na świecie doświadczył ataku mającego na celu złamanie słabego hasła. To pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo informacji i postawienie go w centrum uwagi każdej nowoczesnej firmy. Przedsiębiorcy gromadzą coraz więcej wrażliwych danych, a cyberprzestępcy ulepszają swoje metody ataków.

Nie chodzi już tylko o pojedyncze, izolowane przypadki włamań do systemów — mamy do czynienia z globalną, dobrze zorganizowaną branżą przestępczą, która nieustannie rozwija nowe techniki, aby wyprzedzić najnowsze środki obronne. Zapoznaj się z różnymi technikami łamania haseł. Zrozum, jak działają i co możesz zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć swoje systemy przed rosnącym zagrożeniem.

Jak hakerzy zdobywają dostęp do Twojego hasła?

Atak polegający na złamaniu hasła to metoda, której celem jest uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemu poprzez odgadnięcie lub wydobycie haseł użytkowników. Hakerzy stosują różnorodne techniki, takie jak:

 • ataki brute-force, gdzie systematycznie przetestowane są wszystkie możliwe kombinacje,
 • phishing, czyli wyłudzanie haseł przez podszywanie się pod zaufane strony,
 • oraz techniki inżynierii społecznej, które manipulują użytkownikami do ujawnienia swoich danych.

Ataki te mogą być automatyzowane i są często wspierane przez zaawansowane oprogramowanie, co zwiększa ich skuteczność i zasięg.

Kategorie ataków do łamania haseł

Przyjrzyjmy się różnym kategoriom ataków hakerskich, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa danych w Twojej firmie. Zrozumienie tych metod — od ataków brute-force, przez phishing, inżynierię społeczną, aż po exploity na oprogramowanie — jest kluczowe do odpowiedniego zabezpieczenia się przed nimi. Będąc świadomym tych zagrożeń, lepiej ochronisz swoje dane i unikniesz potencjalnych naruszeń.

Ataki brute-force

Ataki brute-force, czyli ataki siłowe, polegają na wykorzystaniu specjalistycznych programów komputerowych, które generują i testują ogromną ilość kombinacji haseł. Programy te działają na zasadzie „próba i błąd”. Testują każdą możliwą kombinację znaków aż do momentu, gdy uda się odgadnąć hasło. Im hasło jest prostsze i krótsze, tym szybciej może zostać złamane. Aby zminimalizować ryzyko takiego ataku, używaj długich, skomplikowanych haseł zawierających litery, cyfry oraz znaki specjalne.

Ataki siłowe z pomocą GPU

Ataki siłowe z pomocą procesorów graficznych GPU to zaawansowana wersja tradycyjnych ataków brute-force. Wykorzystują ogromną moc obliczeniową współczesnych kart graficznych do szybszego generowania i testowania możliwych kombinacji haseł. Dzięki wydajności procesorów graficznych GPU, przestępcy testują miliardy kombinacji w ciągu sekundy. To znacznie skracaj czas potrzebny do złamania skomplikowanego hasła. Użytkownicy mogą bronić się przed tymi atakami poprzez ustawienie limitów na liczbę nieudanych prób logowania oraz stosowanie długich i złożonych haseł, które są trudne do złamania nawet przy użyciu tak potężnych narzędzi.

Rainbow Tables

Atak Rainbow Tables jest metodą łamania haseł wykorzystywaną do odzyskiwania oryginalnego tekstu jawnego z hasha. Hash to rodzaj funkcji kryptograficznej, która przekształca dowolną ilość danych wejściowych w skrócony, stałej długości ciąg bitów. Hashowanie jest jednokierunkowe, co oznacza, że trudno jest odwrócić proces i odzyskać oryginalne dane z wartości hash, używając tradycyjnych metod.

Rainbow Tables to specjalnie przygotowane tablice zawierające prekalukulowane hashe dla ogromnej liczby możliwych kombinacji hasła. Te tabele pozwalają na szybkie odnajdywanie oryginalnego hasła odpowiadającego danemu hashowi przez sprawdzenie, czy hash występuje w tabeli. Proces ten jest znacznie szybszy niż próby złamania hasła przez tradycyjne metody brute force, które wymagają generowania hash’y dla każdej próby na bieżąco.

Rainbow Tables są efektywne, gdy:

 1. Funkcja hashująca nie używa „soli” – losowego ciągu dodawanego do hasła przed hashowaniem. Sól znacząco zwiększa trudność używania Rainbow Tables, ponieważ każde hasło, nawet to samo, ma inną sól i w rezultacie inny hash.
 2. Hasło jest stosunkowo krótkie lub składa się z ograniczonego zestawu znaków.

Chociaż Rainbow Tables były kiedyś popularną metodą łamania haseł. Jednak współczesne techniki bezpieczeństwa, takie jak stosowanie soli i bardziej zaawansowane funkcje hashujące, zmniejszyły ich skuteczność.

phishing

Phishing

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępcy wysyłają e-maile lub wiadomości, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak wiadomości od znanych i zaufanych firm lub instytucji. Celem jest skłonienie ofiary do kliknięcia w zainfekowany link lub bezpośredniego podania swoich danych logowania na fałszywej stronie internetowej. Oszuści dbają o to, by ich wiadomości wyglądały wiarygodnie, co często prowadzi do nieświadomego przekazania przez użytkowników swoich poufnych informacji.

Inżynieria społeczna

Inżynieria społeczna to technika manipulacji, która polega na wykorzystaniu cech ludzkiej psychiki, takich jak zaufanie czy chęć niesienia pomocy, w celu wydobycia poufnych informacji. Atakujący może na przykład podszyć się pod współpracownika lub przełożonego i poprosić o pilne przekazanie wrażliwych danych, w tym haseł. Pracownicy nieświadomi złych intencji mogą nieświadomie ujawnić te informacje, wierząc, że pomagają swojemu koledze czy szefowi.

Exploity na oprogramowanie

Exploity na oprogramowanie wykorzystują błędy w systemach lub aplikacjach do uzyskania nieautoryzowanego dostępu. Exploit na oprogramowanie to specjalnie skonstruowane narzędzie lub fragment kodu, który wykorzystuje słabości bezpieczeństwa (nazywane również lukami lub błędami) w oprogramowaniu, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu komputerowego lub sieci. Znalezienie luki umożliwiającej zdalne wykonanie kodu na serwerze może pozwolić przestępcom na przejęcie kontroli nad systemem bez konieczności logowania. Exploity mogą być skierowane na różne rodzaje oprogramowania, w tym systemy operacyjne, aplikacje internetowe, bazy danych i inne komponenty używane w środowiskach komputerowych. Istnieją różne typy exploitów, w zależności od metody wykorzystywania słabości, w tym:

 • Exploity zdalne – działają poprzez luki w oprogramowaniu dostępnym poprzez sieć, takich jak serwery WWW lub serwery baz danych.
 • Exploity lokalne – wymagają uprzedniego dostępu do systemu.
 • Exploity „zero-day” – wykorzystują nieznane twórcom luki, zanim zdążą je zauważyć czy naprawić, a to czyni je szczególnie niebezpiecznymi.

Twórcy oprogramowania regularnie aktualizują swoje produkty, aby naprawiać znane luki bezpieczeństwa i zapobiegać ich wykorzystaniu przez exploity. Dlatego tak istotne jest jak najczęstsze aktualizowanie oprogramowania i stosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa.

atak słownikowy

Ataki słownikowe

Ataki słownikowe polegają na wykorzystaniu predefiniowanych list zawierających popularne hasła i często używane słowa. Atakujący wprowadzają te hasła z nadzieją, że któryś z użytkowników mógł użyć jednego z nich. Aby zabezpieczyć się przed takimi atakami, unikaj używania powszechnych słów jako haseł. Zadbaj o włączenie w hasła cyfr i znaków specjalnych. Regularnie zmieniaj hasła, co dodatkowo komplikuje życie hakerom.

Keylogging

Keylogging to metoda polegająca na zainstalowaniu oprogramowania szpiegującego na urządzeniu ofiary, które rejestruje każdy naciśnięty klawisz. Ta technika pozwala cyberprzestępcom na zdobycie dużej ilości danych: od haseł, przez poufne informacje, po dane karty kredytowej. Ochrona przed keyloggerami wymaga zainstalowania zaufanego oprogramowania antywirusowego, które może wykryć i usunąć takie zagrożenia. Ponadto, korzystanie z wirtualnych klawiatur lub narzędzi szyfrowania wprowadzanych danych może zmniejszyć ryzyko przechwycenia wrażliwych informacji przez keyloggery.

Ataki na resetowanie hasła

Ataki na resetowanie hasła wykorzystują słabości w procesach odzyskiwania dostępu do kont. Atakujący mogą próbować różnych metod, od zgadywania odpowiedzi na pytania zabezpieczające po inżynierię społeczną mającą na celu zdobycie dostępu do e-maila lub numeru telefonu ofiary. Ochrona przed tymi atakami obejmuje ustawienie silnych i trudnych do odgadnięcia pytań zabezpieczających, korzystanie z dwuetapowego uwierzytelnienia, gdzie to możliwe, oraz uważne monitorowanie wszelkich żądań resetowania hasła, szczególnie tych, które pochodzą z nieznanych źródeł.

złamanie hasła

8 sprawdzonych sposobów na zabezpieczenie haseł przed złamaniem

Ograniczenie ryzyka związanego z atakami mającymi na celu złamanie haseł jest kluczową strategią każdej firmy pragnącej chronić swoje dane przed nieautoryzowanym dostępem. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą wzmocnić bezpieczeństwo Twoich haseł:

 1. Stosuj silne i unikalne hasła. Każde hasło powinno składać się z co najmniej 12 znaków, zawierać wielkie litery, małe litery, cyfry oraz symbole. Unikaj używania powszechnie znanych słów i fraz.
 2. Używaj menedżera haseł. Nie tylko przechowują wszystkie hasła w bezpiecznym miejscu, ale również mogą generować i zarządzać skomplikowanymi hasłami, dzięki czemu nie musisz ich zapamiętywać.
 3. Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA, ang. multi-factor authentication). MFA dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń, wymagając od użytkownika potwierdzenia tożsamości za pomocą co najmniej dwóch różnych metod, np. hasła i kodu wysłanego na telefon.
 4. Regularnie aktualizuj oprogramowanie. Są niezbędnedo zabezpieczenia przed najnowszymi zagrożeniami i lukami w zabezpieczeniach, które mogą być wykorzystane przez hakerów.
 5. Szkol pracowników i użytkowników. Regularne szkolenia na temat bezpieczeństwa powinny obejmować rozpoznawanie różnych metod oszustwa. Edukacja jest kluczowym elementem w zapobieganiu wyciekom danych.
 6. Ogranicz próby logowania. Ustawienia systemu umożliwiające ograniczenie liczby nieudanych prób logowania mogą pomóc zapobiegać atakom metodą brute-force, zmuszając atakującego do przerwania prób po kilku nieudanych logowaniach.
 7. Monitoruj aktywność konta. Używaj narzędzi do śledzenia nietypowych działań na kontach, takich jak logowania z nieznanych lokalizacji czy w nietypowych godzinach, co może wskazywać na próby nieautoryzowanego dostępu.
 8. Zaimplementuj zasady bezpiecznego hasła. Wprowadzenie firmowej polityki dotyczącej haseł, która wymaga ich regularnej zmiany i zakazuje ponownego używania starych, może znacząco poprawić poziom bezpieczeństwa.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże Ci w ochronie przed atakami mającymi na celu złamanie haseł oraz zwiększy ogólną świadomość i kulturę bezpieczeństwa w Twojej organizacji.

Zostań krok przed hakerami – zabezpiecz swoje hasła

Ataki mające na celu złamanie haseł stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Rozumienie różnych metod ataku, takich jak brute-force, phishing, inżynieria społeczna, exploity oprogramowania, czy keylogging, jest kluczowe do ochrony przed nimi. Wprowadzenie skutecznych praktyk, takich jak stosowanie silnych i unikalnych haseł, korzystanie z menedżerów haseł, wdrażanie wieloskładnikowego uwierzytelnienia, regularne aktualizacje oprogramowania, edukacja użytkowników oraz monitorowanie aktywności kont, może znacząco zmniejszyć ryzyko nieautoryzowanego dostępu.

Nie zapominaj, że cyberbezpieczeństwo jest procesem ciągłym i wymaga regularnej uwagi oraz dostosowywania do zmieniającego się krajobrazu zagrożeń. Zachęcamy do regularnego przeglądu i ulepszania swojej strategii bezpieczeństwa, aby utrzymać krok z coraz bardziej zaawansowanymi i wyrafinowanymi metodami ataku. Nie daj szansy cyberprzestępcom. Pamiętaj, że Twoje hasła są pierwszą linią obrony w ochronie Twoich danych osobowych i zawodowych.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

magda mserwis

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *