Wyobrażacie sobie świat bez programistów? Czy bez ich kreatywności, intelektu i pomysłów bylibyśmy w stanie dotrzeć (technologicznie) do punktu, w którym jesteśmy obecnie? Dzięki ich dokonaniom i wiedzy, żyje nam się po prostu dużo łatwiej i przyjemniej. Dotyczy to najróżniejszych dziedzin życia, między innymi: rozrywki (gry komputerowe), finansów (bankowość mobilna), czy chociażby zakupów (handel online).

ZAWÓD: PROGRAMISTA

Dzień, w którym wypada Dzień Programisty, a dokładniej jego liczba nie jest przypadkowa. Święto jest obchodzone w 256. dniu roku, ponieważ jest to liczba wszystkich możliwych wartości jednego bajtu informacji w jego najpopularniejszej, 8-bitowej postaci (256=2^8).

Zapewne wielu z Was będzie zaskoczonych faktem, że pionierem w dziedzinie programowania była… kobieta! A dokładniej Ada Lovelace, nazywana też jako “czarodziejka liczb”. Ada była genialną matematyczką i doszła do innowacyjnych wniosków dotyczących liczb. Uważała, że nie muszą one służyć jedynie do określania ilości, ale mogą również zmusić maszynę obsługującą liczby do manipulowania dowolnymi danymi, reprezentowanymi przez liczby. Przewidziała, że maszyny mogą służyć do tworzenia grafiki, muzyki i programów komputerowych.

W 1840 roku napisała pierwszy na świecie algorytm komputerowy, a dokładniej narysowała na kartce papieru obliczenia, które powinna wykonać maszyna analityczna. Niestety taka maszyna nie została nigdy zbudowana za jej życia. Jednak jej matematyczne rozważania miały duży wpływ na początek i rozwój programowania, który nastąpił 100 lat później.

WYWIAD NA ŚWIATOWY DZIEŃ PROGRAMISTY

W tym szczególnym dniu rozpoczynamy serię wywiadów, w której przybliżymy Wam sylwetki programistów pracujących w firmie MSERWIS.pl.

Na pierwszy ogień poszedł Denis – najmłodszy z całej ekipy. Jest już z nami 4 lata – czyli właściwie przez cały czas studiów. Poznajcie go bliżej!

Czym się dokładnie zajmujesz w firmie MSERWIS.pl?

Pracuję jako Front-end Developer, a więc odpowiadam za wdrażanie wizualnych części aplikacji internetowych. To pierwsze co widzi użytkownik korzystający ze strony internetowej. Programuję z wykorzystaniem głównie takich języków jak HTML, CSS oraz JavaScript.

Jak to się stało, że zostałeś programistą? Od zawsze to planowałeś, czy wynikło to raczej spontanicznie?

Od kiedy pamiętam interesowałem się informatyką i komputerami. Dodatkowo zawsze chciałem robić coś związanego z grafiką komputerową. Moje obecne stanowisko pozwala mi połączyć oba moje zainteresowania w całość. Programować zarobkowo zacząłem już pod koniec liceum jako freelancer, a dalej wszystko potoczyło się już samo 🙂

Co trzeba zrobić, żeby zostać programistą? Jakie są do tego wymagane umiejętności? Czy trzeba posiadać wykształcenie w tym kierunku?

Moim zdaniem wszystkiego można się nauczyć samemu, wystarczy tylko to lubić i chcieć się rozwijać. Internet jest ogromną i najlepszą kopalnią wiedzy pełną treściwych materiałów. Żadne studia nie są tutaj wymagane, bo wiedza uniwersytecka dotycząca tej dziedziny niestety jest w większości przypadków bardzo przestarzała i kompletnie niepraktyczna. Sam jestem absolwentem Politechniki Wrocławskiej, kierunek Informatyka (W8). Podczas studiowania miałem do czynienia z wieloma niekompetentnymi prowadzącymi, zniechęcającymi do samorozwoju i nieszablonowego myślenia. A co gorsza, niewiele z tego co się nauczyłem znajduje zastosowanie w rzeczywistości.

Co najbardziej lubisz w swojej pracy?

Zdecydowanie najbardziej cenię sobie brak monotonii i ciągłe wyzwania niesione przez kolejne projekty. Cały sektor IT jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną, więc trzeba ciągle nad sobą pracować i uczyć się nowych rzeczy, aby “nadążać” za pojawiającymi się trendami. Nigdy nie jest nudno.

Jakie są największe wady i zalety bycia programistą?

Do wad zaliczyłbym siedzący tryb pracy, szczególnie dla osób które same z siebie raczej nie należą do zbytnio aktywnych fizycznie (jak ja) oraz czas spędzony przed monitorem. To wszystko zdecydowanie odbija się na oczach i stanie kręgosłupa.

Wszystko to równoważą jednak zalety tego zawodu: bardzo kreatywnie spędzony czas, swoboda pracy, brak monotonii i relatywnie duży wpływ na powstające oprogramowanie. Do tego dochodzą jeszcze satysfakcjonujące zarobki.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry programista?

Uważam, że bardzo ważna jest umiejętność pracy zespołowej oraz chęć ciągłego rozwijania się. Istotne jest także nieszablonowe myślenie i sprawne rozwiązywanie problemów natury logicznej. W mojej specjalizacji pożądana jest także obecność tzw. zmysłu estetycznego.

Jaki był Twój najciekawszy projekt?

Najciekawszy projekt nad którym pracowałem to PimEyes – wyszukiwarka twarzy, którego jestem współautorem. Aplikacja powstała hobbystycznie. Każdą wolną chwilę poświęcam temu projektowi, a praca nad jego rozwojem sprawia mi mnóstwo przyjemności i z dnia na dzień przynosi nowe wyzwania.

PimEyes

Kim chciałeś zostać w przyszłości będąc dzieckiem?

Chyba nie myślałem wtedy jeszcze o pracy z punktu widzenia zarobkowego. Ale swoją przyszłość wtedy wiązałem głównie z tworzeniem gier komputerowych.

Twoje największe marzenie?

Ponad wszystko chciałbym zobaczyć jak najwięcej świata. Tylko tyle i aż tyle 🙂

Twoje ulubione miejsce we Wrocławiu to?

Nie pochodzę z Wrocławia, ale przez te parę lat mieszkania, studiowania i pracowania tutaj na myśl przychodzi mi jedno miejsce, do którego zawsze chętnie wracam – Spiż. Można tam liczyć na dobre piwo w samym centrum miasta i okazję do poznania wielu ciekawych ludzi.

Co robisz w wolnym czasie? Masz jakieś hobby?

Uwielbiam oglądać filmy i seriale – to chyba największy pożeracz mojego czasu wolnego. W zimę jeżdżę na snowboardzie, a jak pogoda dopisze to chodzę po górach. Uwielbiam też piwo, co nie jest pewnie bardzo unikalnym sposobem na spędzanie czasu wolnego. W wolnej chwili eksperymentuję w kuchni. Nie mogę się niestety pochwalić zbytnio aktywnym trybem życia 😛

3 rzeczy, które wziąłbyś ze sobą na bezludną wyspę.

Trudne pytanie. Myślę, że wygrałaby moja technologiczna natura i byłby to laptop z możliwie jak największą kolekcją filmową + ładowarka solarna + zestaw do robienia piwa. Z takim wyposażeniem mógłbym długo przeżyć na takiej wyspie, tak przynajmniej mi się wydaje 😉

A według Was co trzeba zrobić, żeby zostać programistą? Dajcie znać w komentarzu!

Wkrótce opublikujemy następne wywiady z pozostałymi programistami! A kwietniu przeprowadziliśmy rozmowę z naszym grafikiem, tutaj sprawdzicie jej efekty 👇

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Poznaj nasz zespół – wywiad na Dzień Programisty”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *