Dominik jest właścicielem małej kawiarni zlokalizowanej w biznesowej dzielnicy dużego miasta. Kilka lat temu, kiedy otwierał biznes, zapłacił swojemu siostrzeńcowi za stworzenie prostej strony internetowej dla firmy. Zależało mu na czasie, więc wybór padł na jedną z popularnych platform do budowy witryn. 

Od czasu uruchomienia strony wiele się zmieniło. Teraz Dominik stale aktualizuje serwis: dodaje nowe menu tygodnia, zmienia informację o godzinach otwarcia i zdjęcia personelu, a co jakiś czas musi wprowadzić także większe zmiany, takie jak linki do nowych kont w mediach społecznościowych czy integrację z Google Analyticsem. Platforma, na której stworzona jest strona, nie jest intuicyjna i bardzo trudno zmienia się w niej treści. 

Uzupełnianie serwisu stało się dla Dominika prawdziwą udręką. W przypływie bezsilności, poskarżył się na sytuację ze stroną swojemu koledze. Ten zaoferował mu proste rozwiązanie: “Przenieś stronę na WordPressa”.

Dominik zaczął czytać o WordPressie i był zaskoczony, jak prosty jest to system. Zdecydował, że przeniesie stronę na tę platformę najszybciej, jak to możliwe. Zanim jednak przystąpił do działania, postanowił przygotować się do zmiany.

Dlaczego warto wybrać WordPressa?

Zastanawiasz się, dlaczego Dominik był tak zachwycony WordPressem? Czy ten system jest naprawdę tak dobry?

Dominik nie jest jedynym, który docenił WordPressa – niemal ⅓ stron internetowych zbudowana jest w oparciu o tę platformę. Taki wynik nie dziwi – WordPress ma wiele zalet:

Jest odpowiedni dla początkujących

Do wprowadzania zmian na stronie nie musisz być programistą, ani wiedzieć, jak kodować. WordPress jest bardzo intuicyjny – jego twórcy zadbali o łatwość korzystania z platformy. Widać to szczególnie w możliwości szybkiej modyfikacji wyglądu strony – wystarczy kilka kliknięć, aby zmienić kolory, logotyp czy układ treści. Dodatkowo, kiedy edytujesz wpisy lub strony, możesz na bieżąco podglądać zmiany. Wszystko po to, żebyś czuł się komfortowo używając WordPressa. 

Edycja treści jest bardzo prosta

Obecna wersja WordPressa ma wbudowany edytor wizualny – Gutenberga. Ideą, która stoi za edytorami wizualnymi, jest prezentowanie treści podczas edycji w taki sam sposób, jak wyświetlane są użytkownikom. Oznacza to, że kiedy tworzysz lub modyfikujesz wpis lub stronę, całą treść (teksty, grafiki, itd.) widzisz dokładnie tak, jak będzie wyglądać po publikacji.

WordPress, szczególnie w wersji z Gutenbergiem, zapewnia więcej wygodnych rozwiązań:

 • Twórcy Gutenberga przygotowali bloki dla niemal każdego rodzaju treści: nagłówków, przycisków, list, kolumn, galerii, okładek, video, osadzonych mediów społecznościowych, itd. Wszystkie te elementy dostosowane są do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. 
 • W odróżnieniu do innych platform i starszych wersji WordPressa, w Gutenbergu bezproblemowo działa kopiowanie i wklejanie sformatowanych treści z dokumentów Google lub Microsoft Word.
 • Dodawanie mediów jest bardzo proste dzięki funkcji “przeciągnij i upuść” (drag&drop).

Jest elastyczny i łatwy do rozbudowania dzięki wtyczkom odpowiedzialnym za różne funkcjonalności

Wtyczki są prawdziwą siłą WordPressa. Rozszerzają jego podstawowe funkcjonalności. Z pomocą ekspertów możesz dzięki nim rozbudować ofertę oraz wprowadzić na stronę dodatkowe udogodnienia. 

Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 60 tysięcy wtyczek do WordPressa. Znajdziesz co najmniej kilka do realizacji dowolnego celu. Liczby robią wrażenie, jednak dużym problemem może okazać się znalezienie dobrej wtyczki, tzn. takiej, która będzie bezpieczna i dzięki której zrealizujesz określony cel. W takich sytuacjach potrzebna jest pomoc specjalistów, którzy nie tylko pomogą wybrać odpowiednie wtyczki, ale także dostosować je do Twoich potrzeb.

Jest stale aktualizowany

WordPress jest oprogramowaniem typu open-source (niekomercyjnym, z otwartym kodem źródłowym), które rozwija setki członków społeczności. Wszyscy oni dbają o bezpieczeństwo oprogramowania, jego rozwój oraz dostępność. Jeśli chcesz, żeby strona była bezpieczna, aktualizuj wszystkie jej elementy: WordPressa, motywy, wtyczki i tłumaczenia. 

Relatywnie łatwo znaleźć programistę lub firmę zajmującą się WordPressem

Niemal ⅓ stron jest zbudowana na WordPressie. Oznacza to, że na rynku istnieje wiele firm i freelancerów, którzy tworzą, utrzymują i rozwijają serwisy oparte o ten system. Jeśli współpraca z wykonawcą przestanie Ci odpowiadać lub będzie niewystarczająca, możesz z łatwością znaleźć innego. Ważne jest jednak, żeby zatrudnić profesjonalistów z doświadczeniem w WordPressie. Tylko to zagwarantuje kompetentną opiekę nad stroną. 

Czy możliwe jest wykonanie identycznej strony jak obecna?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, co rozumiesz przez “identyczną stronę”:

 • jeśli serwis, który ma dokładnie taki sam wygląd, czyli tę część, którą widzi użytkownik, wtedy odpowiedź brzmi “tak”;
 • jeśli serwis o takim samym wyglądzie i z identycznym panelem administracyjnym, wtedy odpowiedź brzmi “nie”.

Wyjaśnijmy odpowiedzi:

Strony internetowe mogą być budowane w różnych technologiach i wciąż wyglądać tak samo. Możliwe jest więc przeniesienie serwisu z jakiejkolwiek platformy na WordPressa bez zauważenia tego faktu przez użytkowników. Częścią, która się zmieni, jest panel administracyjny – miejsce, gdzie dodajesz treści i edytujesz stronę. Zazwyczaj jest to sekcja serwisu, którą chcesz zmienić i decydujesz się na przeniesienie się na bardziej intuicyjne oprogramowanie. 

Stworzenie “bliźniaczej” strony jest możliwe, jednak przeniesienie jej na WordPressa może być dobrą okazją do ulepszenia i dostosowania jej do aktualnych trendów i urządzeń mobilnych.

Czy przy przenoszeniu strony można ją poszerzyć o nowe funkcjonalności?

Wróćmy na chwilę do Dominika i jego biznesu. Nasz bohater ma pomysł: jeśli WordPress jest taki wszechstronny i daje tyle możliwości, dlaczego nie ulepszyć strony podczas przenoszenia? Zdecydowanie przydałby mu się system rezerwacji i newsletter. Czy dodanie takich funkcji do strony jest możliwe?

Oczywiście, jest to możliwe. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, WordPress jest bardzo elastyczny i można go rozszerzyć na wiele sposobów. Przy rozbudowie serwisu szczególnie ważny jest dobór wtyczek i ich prawidłowa konfiguracja.

O co zapyta software house zanim przeniesie stronę na WordPressa?

Firma, która będzie przenosić stronę, musi na początku projektu uzyskać kilka ważnych informacji. Pytania dotyczą trzech kwestii:

 1. Obecnej strony internetowej:
 • Na jakiej platformie jest zbudowana?
 • Czy możesz samodzielnie edytować wszystkie elementy strony?
 • Jakie dodatkowe elementy znajdują się na stronie?
 1. Nowej strony internetowej:
 • Czy chcesz stworzyć identyczną stronę jak obecna?
 • Które elementy aktualnej strony chcesz pozostawić bez zmian, a które mogą zostać zmodyfikowane?
 • Które elementy nowej strony chcesz edytować samodzielnie?
 • Czy planujesz dodać nowe funkcjonalności?
 1. Informacje techniczne:
 • Z jakiego hostingu korzystasz?
 • W jakiej firmie utrzymujesz domeny?

Jak dokładnie wygląda proces przenoszenia strony na WordPressa?

Kiedy otrzymamy dostęp do obecnej strony internetowej, sprawdzamy, jak jest zbudowana i jak działają dodatkowe funkcjonalności. Ta wiedza pomaga nam wybrać odpowiedni motyw, podobny do tego, którego używasz obecnie. Następnie instalujemy WordPressa, konfigurujemy go, dodajemy pasujący motyw i przenosimy treści. Jeśli używasz na stronie dodatków, dla których będziemy musieli znaleźć zastępstwo, zasugerujemy odpowiedniki wtyczek WordPressa. 

Ile kosztuje przeniesienie strony na WordPressa?

Usługę wyceniamy po wstępnym sprawdzeniu strony. Cena zależy od wielu czynników, ale najważniejszym jest złożoność projektu. Im więcej modułów i funkcjonalności dodasz do nowej strony, tym wyższa będzie cena. 

Skontaktuj się z nami – sprawdzimy Twoją stronę i wycenimy przeniesienie jej na WordPressa. Nasza wycena składa się zazwyczaj z 2 elementów: ceny podstawowej usługi (przeniesienie strony bez dodatków) i kalkulacji pracy nad dodatkowymi elementami, które rozliczymy według stawki godzinowej. 

Przeniesienie strony na WordPressa – podsumowanie

Właściciele stron decydują się na przeniesienie witryny na WordPressa kiedy mają problemy z jej edytowaniem i uzupełnianiem. Nietrudno zrozumieć ich wybór: WordPress jest łatwy w obsłudze, regularnie aktualizowany i bardzo elastyczny. Oprogramowanie pozwala na stworzenie strony, która wygląda dokładnie tak, jak obecna (nie takiej samej, ale o identycznym wyglądzie), ale także wzbogacić nową witrynę o nowe funkcjonalności. 

Jeśli chcesz przygotować się do rozmowy z software housem i jak najszybciej otrzymać wycenę projektu, zgromadź podstawowe informacje o obecnej i planowanej stronie: 

 • nazwę platformy, na której zbudowana jest aktualna strona,
 • spis elementów, które możesz edytować samodzielnie na obecnej stronie i tych, które chcesz modyfikować po przeniesieniu jej na WordPressa,
 • krótki opis działania dodatkowych elementów na stronie (takich jak newsletter, system rezerwacji, itd.) oraz planowanych nowych funkcjonalności,
 • nazwę hostingodawcy i rejestratora domeny. 

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

3 odpowiedzi na “Przeniesienie strony na WordPressa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *