Podczas konfigurowania konta pocztowego e-mail w kliencie poczty musisz zdecydować, czy chcesz skorzystać z protokołu IMAP, czy POP3. Oba protokoły służą do łączenia się programu (klienta poczty) na Twoim komputerze lub smartfonie, z serwerem poczty. 

Dzięki temu możesz czytać wiadomości e-mail za pośrednictwem klienta poczty e-mail np. jednego z popularnych i darmowego Thunderbird (Rysunek 1).

Rysunek1_Mozilla Thunderbird
Rysunek 1 Okno programu pocztowego Mozilla Thunderbird

Warto sobie zadać pytanie: jaka jest różnica między IMAP a POP3? Jakie te dwa protokoły mają cechy? Który z nich powinien połączyć Twoje konto e-mail z klientem poczty?

Jakie cechy ma protokół IMAP?

Najważniejsze cechy protokołu IMAP (Internet Message Access Protocol):

 • jest znacznie bardziej zaawansowany i pozwala Ci zobaczyć wszystkie foldery na serwerze pocztowym.
 • używaj serwera IMAP z bezpiecznym protokołem SSL (IMAPS), który nasłuchuje na porcie 993. Starsza wersja IMAP, która nasłuchuje na porcie 143, nie jest zalecana ze względu na możliwość podsłuchania nieszyfrowanej transmisji między klientem poczty a serwerem.
 • dostęp do wiadomości użytkownik uzyska na wielu urządzeniach jednocześnie (np. komputerze i smartfonie). Na wszystkich urządzeniach, jak również przez przeglądarkę będziesz widział te same wiadomości.
 • możesz korzystać z poczty w zależności od bieżących potrzeb — raz na kliencie poczty, innym razem przez przeglądarkę.
 • treść poczty możesz częściowo przeczytać przed pobraniem (podgląd).
 • możesz organizować wiadomości e-mail bezpośrednio na serwerze pocztowym.
 • możesz tworzyć, usuwać lub zmieniać nazwę wiadomości e-mail na serwerze pocztowym.
 • IMAP działa dwukierunkowo, co oznacza, że wszystkie zmiany, które wprowadzisz na serwerze, są również dokonywane na kliencie poczty na Twoim komputerze. Działa to również odwrotnie, zmiany wprowadzone w programie są aktualizowane na bieżąco na serwerze. IMAP pozwala Ci zsynchronizować wiadomości e-mail między klientem poczty a serwerem.
 • jest wolniejszy w porównaniu z POP3, co może mieć znaczenie przy dużej liczbie wiadomości przechowywanych w danej skrzynce.
 • Możesz przeszukiwać wiadomości pod kątem określonego ciągu znaków, czyli wyszukiwać konkretne treści w wiadomościach.

Sprawdź, jak łatwo ustawić klienta pocztowego Thunderbird z adresem poczty elektronicznej w dowolnej domenie, przy pomocy szyfrowanego i bezpiecznego protokołu IMAP (Rysunek  2 i 3) na stronie:

https://www.mserwis.pl/hosting/thunderbird

Rysunek 2 Domyślna konfiguracja konta pocztowego protokołem IMAP SSL i SMTP SSL w Thunderbird
Rysunek 2 Domyślna konfiguracja konta pocztowego (protokołem IMAP SSL i SMTP SSL) w Thunderbird
Rysunek 3 Szczegóły konfiguracji konta przy pomocy IMAP
Rysunek 3 Szczegóły konfiguracji konta przy pomocy IMAP

Jakie ma cechy protokół POP3?

Protokół pocztowy POP3 (Post Office Protocol) łączy się z przy pomocy klienta pocztowego z Twoją skrzynką pocztową i pobiera pocztę na Twój komputer lub smartfon (Rysunek 4). Nie jest ważne czy korespondencja zawiera załącznik, czy też nie. W razie konieczności załączniki zostają również pobrane.

Najwyższe cechy POP3 to:

 • Prostota, która umożliwia tylko pobieranie wiadomości ze skrzynki odbiorczej na komputer lub smartfon.
 • Usługa POP3 z zalecanym bezpiecznym protokołem SSL (POP3S) nasłuchuje na porcie 995. Starsza, klasyczna usługa POP3, działająca na porcie 110, nie jest już obecnie zalecana ze względu na możliwość przejęcia hasła do naszego konta pocztowego, podczas transmisji sieciowej.
 • Standardowo dostęp do poczty użytkownik uzyska tylko z jednego urządzenia.
 • Aby przeczytać pocztę, należy ją pobrać na komputer lub smartfon (z opcją pozostawiania kopii na serwerze pocztowym – POP3 ma dwa tryby: tryb usuwania i tryb zachowania).
 • Nie możesz organizować maili w skrzynce pocztowej na serwerze pocztowym.
 • Nie możesz tworzyć, usuwać ani zmieniać nazwy wiadomości e-mail na serwerze pocztowym.
 • Jest to protokół jednokierunkowy, czyli wszystkie zmiany dokonywane na urządzeniach, nie wpływają na zawartość przechowywaną na serwerze.
 • POP3 nie pozwala synchronizować wiadomości e-mail.
 • POP3 jest szybszy w porównaniu z IMAP.
 • Nie możesz przeszukiwać zawartości poczty przed pobraniem jej do systemu lokalnego.
 • Kopię zapasową poczty musisz wykonać na swoim urządzeniu. W standardowej konfiguracji POP3, wiadomości nie są przechowywane na serwerze (tryb usuwania poczty po pobraniu). 
Rysunek 4 Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird przy pomocy protokołu POP3
Rysunek 4 Konfiguracja konta pocztowego w Thunderbird przy pomocy protokołu POP3

Co to jest SMTP?

Działanie protokołów IMPAP lub POP3 w kliencie pocztowym uzupełnia protokół transferu poczty SMTP (Simple Mail Transfer Protocol). Dzięki SMTP wysyłasz wiadomości z klienta poczty do odbierającego pocztę e-mail serwera. Tak więc do pełnego działania poczty, oprócz IMAP/SMTP potrzebujesz zawsze też SMTP, niezależnie od tego w jakiem domenie masz swoją usługę poczty.

Jako nadawca poczty używasz SMTP do przesyłania wiadomości e-mail. Pamiętaj, aby używać wersji z szyfrowaniem przy pomocy certyfikatu SSL (SMTPS), który działa na porcie 465. Starsze implementacje tego protokołu używały portów 25 lub 587, ale nie obsługiwały szyfrowania, co zawsze rodzi duże ryzyko podsłuchania naszych danych w trakcie transmisji sieciowej.

Podsumowanie. POP3 czy IMAP? Co jest lepsze do obsługi poczty e-mail?

POP3 a IMAP, w jakich sytuacjach ich używać? Protokół IMAP jest lepszy, jeśli chcesz uzyskać  dostęp do poczty e-mail z wielu urządzeń, takich jak komputer lokalny czy smartfon. POP3 sprawdzi się lepiej, jeśli używasz tylko jednego urządzenia, ale masz bardzo dużą liczbę e-maili. Co więcej, jeśli masz słabe połączenie internetowe i potrzebujesz dostępu do swoich e-maili w trybie offline, POP3 będzie lepszym wyborem.

Zawsze pamiętaj o używaniu IMAP i POP3 tylko w wersji szyfrowanej z „S” (security), aby konto e-mail eksploatować bezpiecznie.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

2 odpowiedzi na “IMAP czy POP3 – jaka jest różnica między protokołami?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *