Z końcem czerwca 2022 roku na naszych wszystkich serwerach zostanie wdrożony nowy wygląd interfejsu cPanel – Jupiter. cPanel to panel administracyjny od strony klienta umożliwiający łatwe zarządzanie kontem hostingowym. Natomiast WHM zapewnia prostą administrację serwerem. 

W wersji 104 cPanel i WHM naniesiono sporo poprawek bezpieczeństwa oraz wdrożono zmiany, które powinny się Wam spodobać i poprawić komfort użytkowania obydwu paneli administracyjnych. Większość nowych funkcji będzie przydatna szczególnie dla naszych klientów VPS z cPanel, którzy posiadają dostęp do WHM. 

Nowy wygląd interfejsu cPanel – Jupiter

Główną zmianą w najnowszej aktualizacji cPanelu będzie nowy wygląd interfejsu użytkownika – Jupiter. 

Dotychczas domyślnym szablonem był styl Glass. Jupiter przywita Was prostym wyglądem i przyjemnymi dla oka, w większości monochromatycznymi ikonami przy nazwach pól (w kolorach pomarańczowych i czarnych). Dzięki temu interfejs stanie się bardziej intuicyjny. Rozmieszczenie zakładek zostanie zachowane. 

Styl Jupiter zaczął być rozwijany w lipcu 2021 roku. Inicjatywa jego powstania, zakładała, że “musi on zachować nie tylko to, co kochają obecni użytkownicy, ale także zapewnić łatwy w użyciu format dla nowych użytkowników.”. 

Nowy styl Jupiter posiadać będzie menu boczne, umożliwiające nawigację do strony narzędzi (Tools) z dowolnego poziomu interfejsu. Uzyskacie także szybki dostęp WordPress Toolkit, czyli rozbudowanego w funkcje interfejsu do zarządzania stronami WordPress, który pozwala instalować, konfigurować i zarządzać witrynami z jednego miejsca.

Poniżej zobaczycie porównanie wyglądów dwóch stylów – Glass z Jupiter. 

mserwis glass
cPanel z domyślnym stylem Glass 
mserwis jupiter
cPanel z najnowszym stylem Jupiter

Nowe funkcje cPanelu w wersji 104

Obecnie na naszych serwerach oferujemy cPanel w wersji 102.0. 9 czerwca 2022 roku w końcu pojawiła się nowa odsłona – 104, ze statusem RELEASE. RELEASE oznacza, że wersja jest oficjalnie kompletna i dokładnie przetestowana przez zespół specjalistów cPanel. Ponadto posiada wszystkie dotychczasowe funkcjonalności. Poniżej poczytajcie o 6 nowych funkcjach, które znajdziecie w 104 wydaniu. 

Globalna funkcja automatycznego usuwania spamu w Dovecot

W cPanelu i WHM w wersji 104 została dodana globalna funkcja automatycznego usuwania spamu w Dovecot – to serwer poczty e-mail obsługujący protokoły IMAP i POP3. Możecie użyć ustawień automatycznego usuwania spamu i czasu wygaśnięcia spamu w interfejsie konfiguracji serwera pocztowego WHM. Przyda się to w celu usunięcia wiadomości spamowych ze wszystkich “śmieciowych folderów” użytkowników po określonej liczbie dni. 

Oznaczanie i odznaczanie spamu w Roundcube

Roundcube to popularny internetowy klient poczty e-mail IMAP. W cPanelu i WHM w wersji 104 dodano funkcję oznaczania i odznaczania spamu w Roundcube. Dzięki temu za pomocą “przycisków śmieci” możecie nauczyć SpamAssassin rozpoznawania wiadomości typu SPAM oraz HAM – to wiarygodne wiadomości, które zostały sklasyfikowane jako SPAM.

roundcube po aktualizacji cpanel

Możliwość włączania lub wyłączania delegowania kalendarza

W najnowszej wersji cPanel i WHM zaimplementowano opcję włączenia lub wyłączenia funkcji Calendar Delegation (Delegowanie Kalendarza) w interfejsie WHM. Calendar Delegation umożliwia przekazywanie praw i upoważnień dostępu do kalendarza użytkownika innym odbiorcom.

Nowe funkcje WHM w wersji 104

Funkcje optymalizacji bazy danych do interfejsu edycji konfiguracji SQL 

W WHM dla administratorów serwera wprowadzono funkcję optymalizacji bazy danych do interfejsu Edit SQL Configuration WHM. Odpowiada ona za automatyczne sugerowanie optymalnych wartości dla serwera bazy danych MySQL lub MariaDB w oparciu o jak najlepszą wydajność.

Filtry wyszukiwania w List Accounts

W WHM dodano filtry wyszukiwania do interfejsu List Accounts (Lista Kont). Dzięki temu umożliwione będzie zawężenie wyników wyszukiwania. 

Możliwość zmieniania limitu pamięci PHP w ustawieniach Tweak Settings

W WHM pojawiły się nowe ustawienia limitu pamięci PHP w sekcji Tweak Settings. Ustawienie określa memory_limit w pliku php.ini dla wewnętrznego PHP cPanel, które domyślnie wynosi 128 MB. Memory_limit to ustawienie zarządzane przez opcje PHP, które określa maksymalną ilość pamięci, jaką może zużyć skrypt.

Zaktualizowane funkcje cPanelu i WHM w wersji 104

aktualizacje cpanel i whm w wersji 104

Aktualizacja klienta poczty Roundcube

w cPnalenu klient poczty Roundcube został zaktualizowany do wersji 1.5.2. Nowa wersja posiada funkcję oznaczania i odznaczania spamu. Zapewnia kilka drobnych poprawek i ulepszeń funkcji OAuth (protokół uwierzytelniania), a także poprawkę bezpieczeństwa luki w zabezpieczeniach XSS (luka w zabezpieczeniach występująca w witrynach, które akceptują dane wprowadzane przez użytkownika).

Ulepszone boczne menu nawigacyjne WHM

W WHM poprawiono wygląd bocznego menu nawigacyjnego w interfejsie WHM. Zmiana kontrastu kolorów zmniejsza powidoki doświadczane przez niektórych użytkowników.

Usunięte funkcje z WHM w wersji 104

Wycofanie przestarzałych funkcji cPAddons

Wycofano funkcję cPAddons i powiązane z nią interfejsy:

  • Interfejs instalacji oprogramowania cPAddons Site Software WHM.
  • Interfejs oprogramowania WHM Manage cPAddons Site Software.

Usunięto opcję Enable legacy warnings z interfejsu Tweak Settings

To ustawienie pozwalało określić, czy będą otrzymywane komunikaty o funkcjach, które mają zostać wycofane w przyszłych wersjach cPanel i WHM.

Podsumowanie

Nowa wersja serwera cPanel i WHM w wersji 104 jeszcze bardziej stabilna i wzbogacona o nowe poprawki bezpieczeństwa

Na naszych wszystkich kontach hostingowych cPanel zostanie wdrożony najnowszy motyw graficzny – Jupiter. Będzie to intuicyjny i dwukolorowy styl graficzny, który powstał dla użytkowników, by maksymalnie poprawić ich komfort użytkowania panelu.

Użytkownicy cPanelu otrzymają możliwość delegowania swojego kalendarza. Oprócz tego poprawie ulegnie obsługa poczty i zostanie dodana inteligentna obsługa spamu. 

Natomiast administratorzy WHM będą mogli skorzystać z zaproponowanych, optymalnych wartości dla serwera bazy danych MySQL czy w prosty sposób zmienić limit pamięci PHP w ustawieniach Tweak Settings.

Jesteśmy ciekawi, co myślicie o najnowszym motywie graficznym Jupiter. Prosimy, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. 

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafią przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Mam doświadczenie w obszarach takich jak content marketing, SEO i generowaniu leadów. Potrafię skutecznie mierzyć i analizować wyniki działań marketingowych, aby stale ulepszać swoje strategie.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *