Aplikacje Google są najbardziej znane z funkcji poczty Gmail. Jest to niezmiernie popularna usługa pocztowa wykorzystywana do celów prywatnych. Dzięki aplikacjom Google można to rozwiązanie wykorzystać również w firmie lub organizacji.

Wysyłanie korespondencji firmowej z adresu w domenie gmail.com, czy też dowolnej innej darmowej usługi pocztowej, nie wygląda jednak profesjonalnie. Firmy dbające o swój wizerunek powinny korzystać wyłącznie z poczty e-mail w swojej własnej domenie firmowej.

Jeśli chcemy korzystać z aplikacji Gmail do obsługi poczty w naszej własnej domenie, Aplikacje Google dają nam taką możliwość, jednak wyłącznie w ramach usługi płatnej Google Workspace. Cena najprostszego pakietu Business Starter to obecnie około 20 zł za pracownika, czyli za każde konto e-mail. Wyjątek stanowią instytucje edukacyjne i organizacje non profit, o których w dalszej części artykułu.

Koniec bezpłatnej poczty Google G Suite

Bezpłatna wersja usługi G Suite, w ramach której można było obsługiwać własne domeny, była dostępna jako Google Apps od 2006 roku. Google przestał ją oferować dla nowych klientów w grudniu 2012 roku, ale cały czas pozwalał zarejestrowanym wcześniej użytkownikom na bezpłatny dostęp do usług we własnej domenie. W 2016 roku Google Apps zmienił się w G Suite. To pakiet narzędzi biurowych online, zawierający  między innymi pocztę Gmail, Dysk Google Drive, Formularze, pakiet Google office online (edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, program grafiki prezentacyjnej, formularze), komunikator Meet. Dzisiaj już wiadomo, że okres bezpłatnego korzystania z tej usługi dobiega końca.

W styczniu 2022 firma Google ogłosiła wycofanie się z darmowej wersji G Suite. Google wzywa klientów, którzy cieszyli się przez wiele lat bezpłatną wersją do migracji w terminie do 1 maja 2022 do płatnej usługi Google Workspace (najnowszej wersji usług chmurowych Google dostępnej od października 2020).

Oferta Google Workspace
Rysunek 1 Oferta Google Workspace

Dla firm, które nie wybiorą nowych pakietów do 1 maja 2022, Google automatycznie zmieni bezpłatne plany na subskrypcję Google Workspace na podstawie funkcji, z których do tej pory korzystały.

Administratorzy danej organizacji będą mieli czas do 1 lipca 2022 na wprowadzenie informacji o płatności w Google. Od tej daty zaczną być pobierane opłaty. Jeśli nie zostaną podane informacje o płatności, Google zawiesi konto na 60 dni, a użytkownicy nie będą mogli uzyskać dostępu do usług Workspace (czyli m.in. Gmail, Kalendarz i Meet). Więcej informacji na specjalnej stronie Google: https://support.google.com/a/answer/60217.

Wiele firm i organizacji ma niewiele czasu na reakcję, albo musi zaakceptować bardzo wysokie koszty. SpidersWeb https://spidersweb.pl/2022/01/poczta-google-koniec-darmowego-g-suite.html opisuje przypadek organizacji, która przez ostatnie lata stworzyła w G Suite 252 konta. Opłata za utrzymanie usługi w najtańszym pakiecie wyniesie więc 5796 złotych. Miesięcznie!

Darmowe pakiety dla edukacji

Google deklaruje, że nadal będzie oferować bezpłatne plany Workspace organizacjom non-profit i instytucjom edukacyjnym, które kwalifikują się aby korzystać z Google Workspace for Education Fundamentals. Google Workspace for Education Standard, Education Plus i Teaching and Learning Upgrade to płatne subskrypcje. Więcej informacji w serwisach Google: https://support.google.com/a/answer/139019?hl=pl

Jaka jest alternatywa dla płatnej poczty Google we własnej domenie?

Wiemy, że łatwo się przyzwyczaić do tego jak wygląda i działa Gmail. Jednakże tą samą funkcjonalność, a nawet wiele więcej, znajdziesz w ramach usługi hostingowej.

Opłata za taką usługę nie zależy od liczby kont pocztowych, które utworzysz. Nie gwarantujemy tego u innych dostawców, ale tak jest w MSERWIS.pl. Łatwo więc policzyć, że już przy 2 lub 3 użytkownikach oszczędność może być znaczna.

Komercyjny hosting oferowany jest z pełnym wsparciem. Nasze rozwiązania oparte o cPanel gwarantują zarówno wygodę użytkowania jak i wysoką dostarczalność biznesowej poczty e-mail.

Połącz utrzymanie swoich stron internetowych z nieograniczoną liczbą skrzynek w dowolnej domenie, którą zarejestrujesz i skonfigurujesz do świadczenia usług poczty.

Oferta hostingu z nieograniczoną liczbą kont pocztowych
Rysunek 2 Oferta hostingu z nieograniczoną liczbą kont pocztowych

Takie usługi znajdziesz w ofercie MSERWIS. Pakiety hostingowe Biznes i Ultra , dają nieograniczoną liczbę kont pocztowych w dowolnych domenach, które kupiłeś.

Możesz być spokojny o przeniesienie usług. Pomożemy w procesie migracji poczty i stron internetowych.

Możesz liczyć na:

– utworzenie kont pocztowych takich jak w dotychczasowej usłudze G Suite lub innej;

– przeniesienie wiadomości z kont pocztowych.

Bezpłatna jest również migracja stron internetowych z innego serwera.

Podsumowanie

Zadbaj o pocztę w domenie firmowej – nie tylko ze względu na sprawną komunikację z klientami. Ważny jest przede wszystkim wizerunek, jaki dają Twoja marka  i domena. 

Istnieją bardzo dobre alternatywy dla poczty biznesowej Google Workspace.

Bardzo dobrym wyborem będzie konto hostingowe z nieograniczoną liczbą kont pocztowych, ale również możesz wybrać pocztę biznesową Microsoft 365. W cenie podobnej do usługi Google możesz mieć między innymi: pojemną skrzynkę poczty biznesowej Exchange 50 GB dysk chmurowy OneDrive (1TB), a do tego pakiet użytecznych aplikacji biznesowych online w tym najbardziej znany pakiet biurowy Microsoft Office.

Oferta Microsoft 365 od Domeny_tv
Rysunek 3 Oferta Microsoft 365 od Domeny.tv

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *