Dynamiczny wzrost e-biznesu rodzi wiele wyzwań. Wdrożenie serwisu WWW do sieci (konfiguracja domeny, instalacja i dostosowanie aplikacji), powinien być możliwy do przeprowadzenia w krótkim czasie, przez osoby nie zajmujące się zawodowo informatyką. Warto więc zwrócić uwagę na efektywny i intuicyjny sposób zarządzania serwerem wirtualnym (hostingiem), na którym uruchamiane są Twoje projekty (np. landing pages, sklepy i strony internetowe).

Panel kontrolny hostingu

Panel kontrolny to nic innego jak strona, na której zarządzasz swoim serwerem w wygodny sposób, aby szybko i sprawnie korzystać ze wszystkich jego możliwości. Ma on za zadanie uprościć wykonywanie wielu czynności, aby były one dostępne dla wszystkich, w tym również mniej zaawansowanych technicznie użytkowników.

Firmy hostingowe używają różnych paneli zarządzania hostingiem. Może to być rozwiązanie autorskie danej firmy, albo produkt licencjonowany od dostawców tego typu rozwiązań.

Czasami są to autorskie systemy, gdzie bardzo trudno ocenić jakość oferowanych funkcjonalności oraz ich bezpieczeństwo. Dość często zdarza się (piszę również na podstawie własnych doświadczeń), że w takim panelu są różne funkcje w menu, gdzie teoretycznie prosto skonfigurujesz funkcjonalności związane z Twoją stroną internetową.

W praktyce okazuje się jednak, że nie wszystko działa poprawnie, albo niektóre funkcje są “w przygotowaniu”. Przy okazji prac można stracić więc sporo cennego czasu, nie wspominając o emocjach jakie temu mogą towarzyszyć. Brak lub nieprawidłowe działanie potrzebnych funkcji autorskich paneli to jeden z częstszych powodów, dla których klienci przenoszą się na nasze serwery.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest bezpieczeństwo kodu panelu administracyjnego, który nie jest właściwie przetestowany. Często nie wykonuje się na tych aplikacjach tzw. testów penetracyjnych lub też jako ich użytkownik nie jesteś w stanie tego zweryfikować. Korzystanie z nich może rodzić duże ryzyko dla bezpieczeństwa Twoich stron internetowych i danych, które są tam przetwarzane.

W projektach informatycznych czy biznesowych, gdzie bezpieczeństwo jest wyjątkowo ważne, warto wybrać sprawdzone rozwiązania.

cPanel – sprawdzone rozwiązanie

Jednym z nich, jest cPanel. Nazwa odwołuje się do angielskiego „control panel”. To oprogramowanie pozwalające na administrację serwerem na którym działa Twoja strona przez przeglądarkę internetową.   

cPanel to produkt rozwijany od 1996 przez amerykańską firmę cPanel Inc. z Houston w stanie Texas. Ich wieloletnie doświadczenie pozwala dostarczyć użytkownikowi proste i intuicyjne narzędzia, potrzebne do szybkiej i przede wszystkim samodzielnej konfiguracji funkcjonalności związanych ze stroną internetową (nie są potrzebne żadne umiejętności programistyczne).

Oprogramowanie jest sprawdzone w tysiącach instalacji na całym świecie, również pod względem bezpieczeństwa i stabilności, co gwarantuje najwyższą dostępność Twojej strony.

cPanel jest nie tylko stale wspierany przez producenta, ale także społeczność użytkowników z całego świata.

Rozwiązanie jest cenione przez wielu ekspertów, dlatego warto bliżej przyjrzeć się korzyściom jakie oferuje użytkownikom.

Jakie korzyści daje cPanel?

Prosty i intuicyjny interfejs użytkownika

(Rysunek 1) to jeden z głównych powodów, dlaczego z cPanelu korzysta tak wielu klientów. Zrozumiesz jego działanie nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z administracją serwera. Interfejs pozwala wykonywać zaawansowane konfiguracje, bez konieczności posiadania dużej wiedzy technicznej.

W razie pytań, kiedy popełnisz błąd lub nie będziesz czegoś wiedzieć, możesz skorzystać z dokumentacji producenta (https://docs.cpanel.net/cpanel/) oraz wsparcia społeczności (https://forums.cpanel.net/). Jeśli jednak dalej potrzebujesz pomocy, nasze Biuro Obsługi Klienta (https://www.mserwis.pl/kontakt) z przyjemnością Ci pomoże.

Rysunek 1 Okno nawigacyjne cPanel
Rysunek 1 Okno nawigacyjne cPanel

Elastyczność w użyciu

Możesz w jednym miejscu zarządzać wszystkimi funkcjonalnościami serwera wirtualnego. Dzięki cPanelowi skonfigurujesz wiele domen i stron internetowych w ramach jednego konta hostingowego. Dla każdej z domen możesz tworzyć subdomeny, edytować rekordy DNS, czy też ustawiać oddzielną wersję PHP.

Zasoby firmowe mogą być zarządzane przez wiele osób – możesz delegować zadania związane z obsługą firmowych serwisów (Rysunek 2). 

Samodzielnie i bez trudu utworzysz nowe konta e-mail oraz będziesz nimi zarządzać. Ustawisz przekierowania, autorespondery, filtry antyspamowe. Skorzystasz z obsługi kalendarza. cPanel daje także możliwość śledzenia drogi wiadomości e-mail, zarówno przychodzących jak i wychodzących. Pełna obsługa rekordów SPF, DKIM oraz DMARC wspiera zapewnienie wysokiej dostarczalności Twoich maili.

cPanel udostępnia również statystyki i raporty ułatwiające zarządzanie stroną. Narzędzia Awstats, Webalizer czy Analog pozwalają na szczegółowe analizy ruchu w Twoich serwisach WWW. Raportowanie na poziomie serwera jest znacznie dokładniejsze niż przy użyciu zewnętrznych rozwiązań typu Google Analytics. Na bieżąco możesz również śledzić w jakim stopniu wykorzystywane są zasoby serwera.

Rysunek 2 Zarządzanie użytkownikami w cPanelu.
Rysunek 2 Zarządzanie użytkownikami w cPanelu.

Możesz zarządzać plikami i folderami serwisu internetowego w graficznym menedżerze, podobnym do tego w systemie Windows.

Dostęp do cPanelu zawarty jest w cenie hostingu, jeżeli dostawca serwera wirtualnego z niego korzysta. Nie ponosisz więc dodatkowych kosztów używania tego narzędzia.

Bezpieczeństwo 

To jedno z kluczowych zagadnień. Twoja strona musi być dostępna dla klientów oraz gwarantować bezpieczeństwo danych. Oprogramowanie stosowane przez administratora serwera powinno wspierać właściciela strony w zapewnieniu bezpieczeństwa i stabilności usług. Zagadnienia związane z zapobieganiem problemom z serwisem internetowym poruszaliśmy niedawno w artykule na naszym blogu:

https://www.mserwis.pl/blog/dlaczego-strona-nie-dziala-5-najczestszych-powodow/.

cPanel wspiera właściciela strony w zapewnieniu jej bezpieczeństwa i stabilności. Między innymi potrafi w pełni zautomatyzowany sposób obsługiwać certyfikaty SSL firmy Sectigo, zapewniające szyfrowanie pomiędzy przeglądarką klienta, a serwerem na którym jest udostępniona strona (charakterystyczna kłódka w wierszu adresu przeglądarki). W MSERWIS.pl większość pakietów hostingowych posiada ten certyfikat w cenie hostingu.

cPanel posiada również funkcje związane z blokowaniem złośliwej aktywności (cpHulk) – atakami typu brute force, przy dostępie do usług, takich jak e-mail, transfer plików FTP.

cPanel jest również codziennie aktualizowany przez producenta. Systematyczne aktualizacje producenta, są ważnym elementem bezpieczeństwa aplikacji. Firma cPanel regularnie publikuje biuletyny bezpieczeństwa opisujące wdrażane poprawki. Szybkie reakcje dają dodatkową pewność korzystania z tego oprogramowania.

W przypadku autorskiego rozwiązania danej firmy hostingowej, nigdy nie wiesz, jak szybko a nawet czy w ogóle będą wdrożone niezbędne poprawki.

Dodatkowo cPanel integruje się z zaawansowanymi narzędziami security Imunify360 (skaner malware, Web Application Firewall, proaktywna ochrona aplikacji). O szczegółach tego rozwiązania przeczytasz na naszym blogu:

Kolejną ważną jego cechą jest łatwość wykonywania kopii zapasowych na życzenie, np. przed planowaną zmianą konfiguracji lub uruchomieniem nowej wersji Twojej strony. O tym jak łatwo to zrobić, dowiesz się z poradnika na kanale YouTube:

Bardziej zaawansowanych czytelników z pewnością zainteresuje, że panel posiada wsparcie i narzędzia zarządzania z graficznym interfejsem dla:

  • bazy danych MySQL i PostgreSQL, 
  • zadania Cron,
  • dostęp SSH przy użyciu własnego klucza oraz bezpośrednio w panelu,
  • zabezpieczenia typu blokowanie adresów IP, szyfrowane foldery, ModSecurity, Leech Protection,
  • aplikacje NodeJS,
  • aplikacje Ruby on Rails,
  • repozytoria Git.

Instalacja WordPress i innych aplikacji w kilka minut

Niezwykle ważną korzyścią jaką cPanel daje użytkownikom, którzy realizują swoje projekty na WordPressie jest aplikacja WordPress Toolkit. Dzięki niej możesz niezwykle łatwo zainstalować wiele witryn WordPressa i zarządzać nimi z jednego miejsca. Niezwykle łatwa stała się opieka nad tym CMSem, poprzez w pełni automatyczne i bezobsługowe aktualizacje. 

Jak zainstalować WordPressa w kilka minut i w prosty sposób zarządzać jego aktualizacjami, dowiesz się z naszego poradnika:

Panel administracyjny umożliwia również prostą instalację przydatnych aplikacji internetowych lub intranetowych (dostępnych dla pracowników firmy po zalogowaniu). Jest to szczególnie atrakcyjne dla mniej zaawansowanych użytkowników.

Przy pomocy programu Fantastico F3 możesz zainstalować różne przydatne biznesowo aplikacje w kilka minut (Rysunek 3).

Rysunek 3 Kreator instalacji aplikacji Fantastico F3 w cPanelu.
Rysunek 3 Kreator instalacji aplikacji Fantastico F3 w cPanelu.

Podsumowanie

Wymieniliśmy większość zalet panelu zarządzania hostingiem cPanel. Dają one użytkownikowi wymierne korzyści. Komfort użytkowania i oszczędność, tak cennego w działaniach biznesowych czasu, to najważniejsze z nich.

Przy wyborze optymalnej oferty hostingu dla Twoich projektów, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki, o których pisaliśmy niedawno na naszym blogu.

Zaciekawiła Cię rozbudowana funkcjonalność cPanelu? Załóż dowolny hosting i przetestuj cPanel przez 14 dni za darmo lub zleć nam bezpłatną migrację hostingu! Zacznij korzystać z wielu funkcji panelu jeszcze dzisiaj!

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze