Serwer VPS (ang. Virtual Private Server) to Twój własny serwer wirtualny uruchomiony w chmurze. W ramach usługi dostajesz do swojej wyłącznej dyspozycji dedykowane zasoby sprzętowe. Na serwerze zainstalujesz dowolne oprogramowanie systemowe (np. Linux, Windows Server) oraz oprogramowanie, przy pomocy którego realizujesz swoje cele biznesowe, np. rozbudowane strony czy sklepy internetowe. Serwerem możesz  administrować samodzielnie lub skorzystać z usług opieki nad nim. Łatwo również rozbudowujesz serwer o dodatkowe zasoby, płacąc tylko za serwer VPS o dokładnie dobranych do potrzeb parametrach, co jest również rozwiązaniem optymalnym pod względem ekonomicznym.  

W porównaniu do popularnej usługi hostingu (tzw. hostingu współdzielonego), gdzie Twoja firma dzieli zasoby serwera z innymi użytkownikami, serwer VPS ma zdecydowanie mniej ograniczeń. Sam decydujesz o jego konfiguracji. Różnicę między hostingiem współdzielonym a serwerem VPS wyjaśnił Michał Spławski (CEO Domeny.tv, MSERWIS.pl) w artykule na naszym  blogu:

https://www.mserwis.pl/blog/hosting-czy-serwer-vps-co-jest-lepsze/

Zamówienie serwera VPS

Jak zlecić zamówienia serwera VPS możesz zobaczyć krok po kroku na naszym kanale YouTube:

Serwer wirtualny VPS — indywidualna konfiguracja sprzętu

Czym jest VPS w indywidualnej konfiguracji? Serwer VPS w wielu przypadkach daje większą pewność działania Twoich usług ze względu na możliwość w pełni dedykowanej konfiguracji sprzętu i oprogramowania, która jest w precyzyjny sposób dostosowana do Twoich potrzeb.

Wejdź na stronę https://www.mserwis.pl/serwery-vps, wybierz serwer spośród 4 pakietów: PS BASIC, VPS CPANEL, VPS WORDPRESS, VPS ECOMMERCE lub kliknij opcję skonfiguruj VPS z indywidualnymi parametrami (Rysunek 1) i wybierz dokładne parametry Twojego serwera:

  • Pamięć dyskowa — dostosowana do potrzeb Twoich biznesowych aplikacji. Masz do wyboru dwie opcje szybkich dysków: SSD, zbudowane w oparciu o elektroniczną pamięć flash i udoskonalone technologicznie, super szybkie dyski NVMe. O ewolucji dysków pisaliśmy na naszym blogu:

https://www.mserwis.pl/blog/ewolucja-dysku-twardego-od-hdd-do-nvme-1956-2020/

  • Ilość procesorów (rdzeni) CPU – możesz dobrać moc obliczeniową procesora (poprzez ilość rdzeni).
  • Pamięć RAM – pamięć operacyjna. Wybierz ilość pamięci operacyjnej w zależności od specyfikacji technicznej oprogramowania.
  • Backup – ilość miejsca na dysku dla Twoich kopii zapasowych w zależności od tego, ile kopii i jak długo chcesz przechowywać.
Rysunek1-indywidualna-konfiguracja-parametrow-serwera-VPS
Rysunek 1 Indywidualna konfiguracja parametrów serwera VPS

Indywidualna konfiguracja oprogramowania prywatnego serwera wirtualnego VPS

Na serwerze VPS możesz zainstalować dowolny system operacyjny. W MSERWIS polecamy systemy z rodziny Linux:

  • CentOS 7 lub CentOS 8 – darmowa dystrybucja systemu Linux (wspierana przez społeczność użytkowników) oparta o kod źródłowy płatnej dystrybucji Red Hat Enterprise Linux.
  • Debian 10 – całkowicie darmowa dystrybucja systemu Linux, realizowana przez ochotników na całym świecie. Debian znany jest z jakości, stabilności i bezpieczeństwa.  
  • CloudLinux – komercyjna dystrybucja Linux, oparta na CentOS. Dedykowana jest aplikacjom internetowym, zapewnia w pełni bezpieczne środowisko dla każdego programu. Środowisko to jest w odizolowane od innych witryn, zainstalowanych na tym samym serwerze, przy pomocy technologii CageFS. Pisaliśmy o niej w artykule na blogu MSERWIS:

Jeżeli chcesz zainstalować inną dystrybucję systemu Linux np. Ubuntu, masz taką możliwość.

Wraz z serwerem VPS możesz zamówić za niewielką opłatę miesięczną dodatkowy publiczny adres IP, jeżeli potrzebujesz więcej niż jednego adresu (Rysunek 2).   

Rysunek2-serwer-VPS-dodatkowe-oprogramowanie
Rysunek 2 Opcje dotyczące oprogramowania i usług do wyboru przy zakupie serwera VPS

Panel klienta i serwer dedykowany

Jeżeli potrzebujesz efektywnego zarządzania aplikacjami internetowymi, zamów dodatkowo do Twojego serwera VPS licencję cPanel – czyli hostingowy panel kontrolny, umożliwiający dostęp do wszystkich potrzebnych ustawień serwera z poziomu przeglądarki internetowej. O zaletach cPanelu pisaliśmy na naszym blogu: Dlaczego warto wybrać hosting oparty o cPanel? Administrator, który wybiera to narzędzie, dostaje duże wsparcie swojej pracy i znacznie zwiększa wydajność swoich działań.

Aby poznać bliżej to oprogramowanie, obejrzyj tutorial video:

Usługi związane z efektywnym biznesowym wykorzystaniem serwera VPS

Uruchomienie serwera VPS w standardowej konfiguracji zakłada, że to sam użytkownik administruje oprogramowaniem serwera (np. instalacją, konfiguracją, aktualizacją). Serwer dedykowany zwiększa zaangażowanie w obsługę oprogramowania. Jeżeli chcesz się w pełni skupić na realizacji swoich projektów biznesowych i nie koncentrować się na ich technicznych aspektach, możesz to zlecić nam.

W MSERWIS możesz zamówić usługi związane z zarządzaniem serwerem VPS:

  • Konfiguracja serwera „na start” tzw. pierwotna konfiguracja serwera (instalacja systemu operacyjnego i aplikacji). Przy płatności za serwer VPS z góry za 12 miesięcy, cena tej usługi jest atrakcyjna. Jej pełną specyfikację opisaliśmy na stronie MSERWIS (Rysunek 2).
  • Zarządzenie serwerem VPS to usługa, która zapewnia bieżącą obsługę serwisową Twojego serwera. Nasz zespół może zająć się między innymi  monitoringiem stanu serwera, aktualizacjami oprogramowania, filtrowaniem niepożądanego ruchu, czy też konfiguracją dodatkowych usług.
Rysunek3-serwer-VPS-uslugi
Rysunek 3 Specyfikacja usługi konfiguracji serwera „na start” (pierwotna konfiguracja serwera)

Wady i zalety VPS

Jaki jest idealny wirtualny serwer dla Twojego biznesu? Odpowiedź na to pytanie wymaga uwzględnienia różnych czynników. O dylematach związanych z wyborem właściwej usługi pisaliśmy na naszym blogu we wspomnianym już wyżej artykule: Hosting czy serwer VPS – co jest lepsze. Warto go przeczytać przed pojęciem decyzji o wyborze technologii wirtualizacji dla stron www, poczty czy innych usług. Bez względu na to, czy wybierzesz serwer dedykowany VPS, czy wirtualny serwer na hostingu współdzielonym, powinieneś oczekiwać wsparcia dostawcy tych usług oraz ewentualnej możliwości zmiany swojej decyzji.

Podsumowanie

W MERWIS w sposób kompleksowy zaspokajamy potrzeby naszych klientów, tak aby mogli oni zyskać tak cenny dzisiaj czas, potrzebny do efektywnej realizacji projektów biznesowych. Dlatego oprócz usług serwera VPS, konfigurowanych w sposób w pełni elastyczny wraz z dodatkowym oprogramowaniem i usługami „na start”, oferujemy również unikalny na rynku pakiet usług administracyjnych i programistycznych rozliczanych w wygodnych pakietach godzinowych:   

https://www.mserwis.pl/hosting/zarzadzany

Korzystając z naszych serwerów VPS z pakietami dodatkowych usług możesz się skupić w pełni na prowadzeniu biznesu, a przy okazji zyskać dodatkowy czas na zasłużony odpoczynek.

server_VPS

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Co to jest serwer VPS? Jak go wybrać i zamówić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *