Wielu naszych klientów staje przed trudną decyzją – jaki serwer kupić? Czy wziąć najtańszy serwer wirtualny, czy może warto dopłacić do serwera typu Ultra, czy też kupić od razu serwer VPS?

Czym się różnią te rozwiązania?

Które z nich wybrać do małej strony internetowej, sklepu internetowego, obsługi dużej organizacji, czy też po prostu do maili firmowych?

Zacznijmy od wyjaśnienia kluczowych pojęć, jakie będą się często przewijać w tym artykule.

Serwer wirtualny

Serwer wirtualny to wydzielona przestrzeń dla Ciebie w ramach jednego, dużego serwera. Jest to przestrzeń współdzielona – oznacza to, że z zasobów jednego serwera może korzystać wielu klientów.

Serwer taki musi mieć bardzo wysoką moc obliczeniową, dużą ilość pamięci RAM oraz dużą przestrzeń dyskową. W związku z tym, że na jego utrzymanie „zrzuca się” większa ilość klientów, cena utrzymania serwera wirtualnego dla klienta jest bardzo atrakcyjna.

Większość usługodawców oferuje serwery wirtualne w abonamentach rocznych, które nie przekraczają kilkuset złotych.

Przestrzeń dyskowa, która jest dla Ciebie dostępną, powinna być dla przejrzystości liczona wspólnie dla plików stron WWW, baz danych oraz poczty e-mail.

Wielkość dysku serwera to jednak nie jest kluczowy parametr. Nie daj się nabrać na „oferty bez limitu”, gdyż to nieuczciwa praktyka rynkowa, z którą staramy się walczyć. Zawsze masz pełne prawo wiedzieć, za co płacisz!

Różne serwery mogą mieć pewne ograniczenia. Mogą one dotyczyć liczby kont pocztowych, baz danych, możliwości zarządzania podpiętymi domenami, praw dostępu do serwera, liczby plików jakie możesz na nim umieścić i wieloma innymi parametrami.

Często takie ograniczenia są głęboko ukryte w ofercie, a dowiadujesz się o nich, gdy Twoja strona internetowa przestaje działać bez żadnego ostrzeżenia. Jeśli więc widzisz kolejną ofertę serwera „za 99 groszy”, wiedz, że gdzieś musi być haczyk.

Serwer wirtualny posiada również ograniczoną moc obliczeniową, mierzoną poziomem wykorzystania procesora oraz pamięci RAM przez Twoje oprogramowanie umieszczone na serwerze. Im większy abonament, tym limit będzie wyższy.

Limity te mają za zadanie zapewnić komfort użytkowania wszystkim klientom znajdującym się na tym samym serwerze, który jest współdzielony. Dzięki nim jeden użytkownik, który chwilowo notuje znacznie większy ruch na stronie bądź jest atakowany, nie spowoduje problemów z działaniem innych kont na tej samej maszynie.

Każdy użytkownik serwera wirtualnego posiada dostęp do panelu kontrolnego. Jest to panel, w którym łatwo ustawisz wszystko to, co jest niezbędne do pełnego korzystania z usługi – podepniesz domeny, utworzysz skrzynki pocztowe, konta FTP, zoptymalizujesz inne ustawienia. Znajdziesz również w nim instalator skryptów, dzięki czemu szybko uruchomisz na przykład własnego WordPressa.

Znajdziesz tam również kreator stron WWW, który pozwoli Ci na stworzenie profesjonalnie wyglądającej strony internetowej bez udziału programisty ani grafika.

Nie musisz się również martwić o zarządzanie takim serwerem. Operator serwera będzie dbał o aktualizacje oprogramowania serwerowego oraz o to, aby usługa działa bez przestojów.

Dostawca serwera nie ingeruje w to, co umieszczasz na nim, o ile nie jest to niezgodne z prawem. Po Twojej stronie będzie leżało więc regularne dbanie, aby Twoje oprogramowanie strony było zawsze aktualne i bezpieczne.

Brzmi super, prawda? Jakie więc wady ma to rozwiązanie? Warto wymienić następujące:

 • To jest środowisko współdzielone, a więc działania jednych klientów mogą mieć mniej lub bardziej ograniczony wpływ na innych będących na tej samej maszynie,
 • Nie ma nic za darmo, a więc darmowy bądź bardzo tani hosting będzie wolny i problematyczny – będzie to po prostu wynikało ze zbyt dużej liczby klientów na pojedynczym serwerze,
 • Jeśli nie masz wykupionego indywidualnego adresu IP, Twoja poczta jest wysyłana z tego samego adresu IP, co innych klientów. Oznacza to, że mogą występować czasowe problemy z dostarczalnością maili, jeśli komuś wycieknie hasło do skrzynki i zostanie rozesłany spam. Oczywiście obowiązkiem operatora serwera jest szybka interwencja w takim przypadku.
 • Reguły gry muszą być takie same dla wszystkich, a więc możliwości dostosowania serwera pod swoje własne potrzeby będą ograniczone,
 • Możliwości skalowania zasobów w górę są ograniczone. Gdy potrzebujesz większej mocy lub przestrzeni, masz do wyboru kilka pakietów, które mogą okazać się niewystarczające dla Twoich indywidualnych potrzeb.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że serwery wirtualne z linii Biznes w naszej ofercie korzystają wyłącznie z dysków SSD. Daje to wysoką wydajność serwisów internetowych, również dzięki szybkim bazom danych.

Serwer wirtualny Ultra (NVMe)

Serwer wirtualny Ultra (NVMe) posiada takie same funkcje, jak zwykły serwer. Jest to również środowisko współdzielone i posiada taki sam panel kontrolny.

Od zwykłego serwera wirtualnego różni się tym, że cała przestrzeń dyskowa znajduje się na szybkich dyskach NVMe. Dostępna przestrzeń dyskowa w pakietach Ulta jest więc mniejsza, ale to samo oprogramowanie umieszczone na serwerze Ultra będzie działać szybciej.

Jeśli szybkość to dla Ciebie priorytet (a obecnie to jeden z ważniejszych czynników branych pod uwagę przez Google), a nie potrzebujesz bardzo dużej ilości miejsca, wybierz serwer Ultra.

Serwery Ultra są nieznacznie droższe od standardowych serwerów wirtualnych.

Serwer Ultra sprawdzi się szczególnie w przypadku:

 • Rozbudowane strony internetowe oparte o WordPress. O ile sam WordPress jest świetną platformą, na której według niektórych szacunków działa 40% stron internetowych na całym świecie, to ma ona jednak pewne wady. Wymaga dużej mocy obliczeniowej, szczególnie w przypadku dużego ruchu. Aby WordPress działał dobrze, musi być dobrze zoptymalizowany, nie może zawierać ciężkich szablonów bądź obciążających wtyczek oraz musi być uruchomiony na szybkim serwerze.
 • Sklepy internetowe. Platformy typu PrestaShop czy Magento są znane ze swojego apetytu na zasoby serwera. Przy wzrastającej liczbie produktów i odwiedzin w sklepie, zaczyna on działać coraz wolniej. Sama zmiana serwera na SSD/NVMe nie rozwiąże problemu, ale warto od tego zacząć. W następnej kolejności skup się na porządnej optymalizacji oprogramowania sklepu – razem z szybkim serwerem przyniesie to pożądany efekt.

Serwer VPS

Serwer VPS to całkowicie odrębny serwer, z zasobami wydzielonymi tylko dla Ciebie.

Działa on tak, jakby był wydzieloną maszyną. Najczęściej jednak tak nie jest. Jest to część dużo mocniejszego serwera, jednak dostajesz całkowicie wydzieloną maszynę wirtualną z gwarantowanymi zasobami, takimi jak:

 • Moc obliczeniowa. Liczona jest najczęściej ilością rdzeni procesora.
 • Pamięć RAM.
 • Dysk. Zwróć uwagę zarówno na ilość miejsca, jak też rodzaj dysku (możesz używać szybkich dysków SSD lub NVMe).
 • Transfer i przepustowość. Zwróć uwagę, że nie ma serwerów bez limitu. Najczęściej spotykane to ilość danych, jakie serwer może odebrać i wysłać w miesiącu oraz prędkość łącza, jakim dysponuje.

Uważaj na nieuczciwe praktyki niektórych dostawców tej usługi. Przykładowo moc procesora może nie być gwarantowana na wyłączność dla Ciebie. Kupujesz moc 2 procesorów, a dostawca tymczasem sprzedaje to dwóm klientom, gdyż zakłada, że nie wykorzystają oni całej mocy w tym samym czasie.

Serwer VPS to całkowicie odrębna maszyna wyłącznie do Twojego użytku. Oznacza to, że samodzielnie decydujesz o tym, jaki system operacyjny na niej zainstalujesz – Linux, Windows, a może coś innego? Po Twojej stronie leży pełna konfiguracja tego serwera, a także dbanie o oprogramowanie serwerowe na nim działające. Tych elementów nie było w przypadku serwera wirtualnego.

Serwer VPS może działać tak jak duży, prywatny serwer wirtualny. Możesz zlecić dostawcy usługi konfigurację serwera, instalację panelu kontrolnego (np. cPanel) oraz bieżące zarządzanie i reagowanie na incydenty.

Najważniejsze zalety serwera VPS:

 • Prywatne, wydzielone środowisko. Na tej samej maszynie wirtualnych nie ma żadnych innych klientów.
 • Pełen dostęp do serwera i ustawień jego systemu operacyjnego. Dostęp do wszystkich logów i ustawień znacznie ułatwia rozwiązywanie problemów i szukanie optymalnych rozwiązań przez administratorów i zaawansowanych użytkowników.
 • Możliwość pełnego dostosowania środowiska dla swoich potrzeb.
 • Możliwość dowolnej instalacji oprogramowania serwerowego, którego wymaga Twoja strona lub sklep internetowy.
 • Możliwość skalowania zasobów – gdy potrzebujesz więcej mocy procesora lub RAM, po prostu płacisz więcej.

Wady serwera VPS:

 • Dużo wyższy koszt utrzymania. Zamiast kilkuset złotych rocznie trzeba płacić od 100 złotych w górę, ale miesięcznie.
 • Konieczność samodzielnego zarządzania serwerem lub zlecenia tej usługi (kilkaset złotych miesięcznie).
 • Opłata licencyjna za panel kontrolny (jeśli chcemy z niego korzystać).

Jakie wymagania powinien spełnić serwer dla mnie?

Przede wszystkim, zanim zaczniesz zwiększać zasoby aktualnego serwera, powinieneś poświęcić odpowiednią ilość czasu na sprawdzenie, jakie zasoby Twoje oprogramowanie faktycznie potrzebuje oraz jego optymalizację.

Jeśli Twój samochód ma problemy z przyspieszaniem, to czy od razu jedziesz do salonu i prosisz o montaż mocniejszego silnika? Nie, zdecydowanie warto sprawdzić, czy pod maską wszystko jest ustawione optymalnie. A może silnik jest w porządku, ale cała reszta wymaga zmian?

Tematowi optymalizacji oprogramowania poświęcimy wkrótce oddzielny artykuł, ale już teraz podajemy kilka wskazówek:

 • czy możesz podnieść wersję PHP na maksymalną dostępną?
 • czy wszystkie obrazy, pliki HTML i JavaScript są skompresowane i zoptymalizowane?
 • czy korzystasz z mechanizmów cache i minify?
 • czy strona nie wykonuje zbędnych obliczeń lub innych operacji?
 • czy zapytania do bazy danych nie są nadmiernie skomplikowane?

Kiedy hosting współdzielony a kiedy VPS?

Dla większości naszych klientów hosting współdzielony wystarczy zarówno dla małej działalności, jak również w fazie jej wzrostu. Jeśli nie planujesz od razu ekspansji światowej, a firma tworząca Twoje oprogramowanie nie rekomenduje od razu serwera VPS, najprawdopodobniej nie będzie Ci on na początku potrzebny. Zaoszczędzone pieniądze wtedy lepiej przeznaczyć na marketing i promocję.

Czy można zmienić typ serwera później?

Możesz dowolnie zmieniać pakiety serwera wirtualnego w ramach oferty Biznes (SSD) lub Ultra (NVMe), bez żadnego przestoju. Jest to prosta operacja i wymaga jedynie przeliczenia opłaty abonamentowej.

Zmiana zwykłego serwera wirtualnego z Biznes na serwer Ultra wymaga migracji danych na inną fizyczną maszynę. Takie migracje przeprowadzamy bez opłat w godzinach nocnych, aby przestój w działaniu usługi być praktycznie niezauważalny.

Migracja usług z serwera wirtualnego na serwer VPS (lub z powrotem) to już bardziej skomplikowana operacja. Wymaga ona wykonania następujących czynności:

 • Inwentaryzacja danych i usług uruchomionych na obecnym serwerze. Analiza zapotrzebowania na zasoby.
 • Dobranie odpowiednich parametrów nowego serwera (lub kilku serwerów).
 • Uruchomienie nowego serwera, konfiguracja oraz migracja danych.
 • Przepięcie działania domen na nowe serwery.
 • Ciągła optymalizacja działania.

Nasi administratorzy posiadają bogate doświadczenie w projektowaniu infrastruktury serwerowej i chętnie Ci pomogą we wszystkich aspektach związanych z serwerami wirtualnymi czy VPS.

Czy serwer VPS potrzebuje panel kontrolny?

Nie, w niektórych przypadkach jest to wręcz niezalecane. Naszym klientom polecamy często następujący pakiet usług:

 • Serwer VPS do utrzymywania strony internetowej. Bez panelu kontrolnego, uruchomione wyłącznie niezbędne usługi typu firewall, ftp, ssh, czy serwer www.
 • Serwer wirtualny ze standardowej oferty do obsługi poczty firmowej.

Serwis internetowy rośnie jeszcze bardziej – co gdy jeden VPS nie wystarcza?

Nasi klienci, którzy decydują się na korzystanie z oferty VPS, często proszą nas o pomoc w wyborze, jaki serwer potrzebują. Jeśli widzimy, że potrzeby klienta szybko rosną, proponujemy nie jeden, a kilka serwerów VPS.

Ułatwia to zarówno bieżące zarządzanie, jak też skalowanie zasobów w przyszłości. Przykładowo, oddzielna maszyna może być potrzebna na serwer poczty, serwer WWW, serwer baz danych, serwer cache itp. Również w przypadku budowy dużego serwisu internetowego można go dzielić na tzw. mikroserwisy i każdy z nich uruchamiać w wydzielonej infrastrukturze. Są to jednak tematy zaawansowane i przeznaczone dla serwisów działających na dużą skalę i też dysponujących odpowiednio dużym budżetem na tego typu inwestycje (minimum kilka tysięcy złotych miesięcznie).

W MSERWIS możemy Ci zaoferować zarówno serwery wirtualne Biznes, serwery ULTRA (NVMe), jak również serwery VPS. Jeżeli zainteresowała Cię nasza oferta, ale posiadasz obecnie hosting u innego dostawcy, skorzystaj z naszej darmowej migracji hostingu. W ramach migracji m.in. zwrócimy Ci dni obecnego hostingu i zapewnimy darmowe certyfikaty SSL dla posiadanych domen (nie dotyczy SERWERA STANDARD i ECO).

Dla najbardziej wymagających klientów oferujemy usługę projektowania architektury serwerowej, która spełni założone cele (bezpieczeństwo, dostępność, szybkość, redundancja).

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

2 odpowiedzi na “Hosting czy serwer VPS – co jest lepsze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *