W ostatnim czasie wielu naszych klientów zwraca się z pytaniem – co zrobić, gdy hosting przestaje wystarczać?

Kolejnym krokiem rozwoju jest serwer dedykowany lub VPS. Pojawiają się wtedy jednak dwa wyzwania. Pierwszym jest koszt utrzymania infrastruktury, czyli dzierżawa jednego lub więcej serwerów. Drugim jest koszt opieki administratora, który musi się zaopiekować indywidualnie Twoją konfiguracją.

W ofercie MSERWIS posiadamy jednak rozwiązanie, które likwiduje te obydwie bariery i pozwala na posiadanie dedykowanego, mocnego środowiska w cenie porównywalnej do  hostingu w wysokim pakiecie.

Co to jest serwer VPS?

Serwer VPS to w pełni wydzielone środowisko serwerowe, z własnym systemem operacyjnym, gotowe do konfiguracji pod indywidualne potrzeby. Na serwerze VPS możesz zainstalować zarówno system Linux, jak i Windows.

W odróżnieniu od fizycznego serwera serwer VPS może być jednym z wielu serwerów uruchomionych na danej maszynie. Posiada jednak gwarantowany dostęp do części z jej zasobów.

Ogromną zaletą serwera VPS jest łatwość jego migracji na inną fizyczną maszynę, co jest często możliwe bez przestoju w działaniu usług. Zapewnia to też znacznie większą odporność na awarie, jako że usługa VPS nie jest nierozerwalnie związana z danym sprzętem.

serwer VPS

Pełny dostęp do zasobów

Serwer VPS ma tę zaletę, że nabywamy nie tylko przestrzeń dyskową, jak w przypadku standardowego hostingu, ale też określone parametry mocy – procesory oraz pamięć RAM. 

Otrzymujemy również w pełni odseparowane środowisko od innych klientów. Zapewnia to między innymi oddzielny system operacyjny, indywidualny adres IP czy brak komponentów wspólnych z innymi klientami firmy, o których istnieniu nawet nie wiesz w przypadku hostingu współdzielonego.

Jeśli posiadasz popularny blog lub sklep internetowy, który szybko się rozwija, zapewne od obsługującej Cię firmy programistycznej wkrótce usłyszysz, że “przydałby się serwer VPS”. W pewnym momencie rozwoju projektu standardowy hosting, choćby w najwyższym pakiecie, przestaje być wystarczający. 

Naturalnym wyborem jest wtedy migracja usług na serwer VPS o określonej i gwarantowanej mocy obliczeniowej.

Ostrzegamy jednak, iż niektóre inne firmy stosują tzw. overselling. Oznacza to, że sprzedawanych jest więcej mocy procesorów czy pamięci RAM, niż fizycznie posiada maszyna obsługująca dany serwer VPS. Wynika to z tego, że zasoby serwera VPS bardzo często są kupowane przez klientów “na zapas”, więc nie są wykorzystywane w pełni. 

Co jednak, gdy wszystkie serwery VPS nagle generują duże obciążenie, bo trwa np. promocja na Black Friday? Wtedy klienci otrzymują usługę o gorszej jakości, niż za którą zapłacili. W MSERWIS nie stosujemy oversellingu. Jeśli chcesz skorzystać z usługi serwera VPS u innego dostawcy, zadaj mu koniecznie o to pytanie.

Panel kontrolny cPanel dla VPS

Coraz częściej nasi klienci decydują się na serwer VPS z panelem kontrolnym cPanel. Dlaczego?

cPanel to oprogramowanie serwerowe stworzone przez amerykańską firmę o tej samej nazwie i rozwijane od 1996 roku. 

Pozwala zautomatyzować obsługę serwera. Oznacza to, że w kilka kliknięć jesteś w stanie uruchomić na własnym serwerze VPS takie usługi jak serwer stron WWW, serwer poczty e-mail, usługi FTP. Dodatkowo łatwo ustawisz wszelkie niezbędne opcje związane z bezpieczeństwem czy optymalną wydajnością. Dzięki codziennym automatycznym aktualizacjom Twój serwer będzie maksymalnie bezpieczny bez konieczności drogiej opieki administratora.

Więcej korzyści z użycia cPanel znajdziesz w artykule:

Przystępny koszt utrzymania serwera

Nie da się ukryć, że serwer VPS to usługa dla bardziej wymagających klientów, którzy posiadają serwisy WWW o dużym zapotrzebowaniu na moc obliczeniową lub dużym ruchu, lub też niestandardowe potrzeby w zakresie konfiguracji.

Koszt utrzymania serwera VPS nie różni się znacząco od kosztu utrzymania hostingu współdzielonego.

Minimalne parametry dla serwera VPS, który będzie działał poprawnie w oparciu o cPanel, to:

 • 2 CPU
 • 8 GB RAM
 • 50GB dysku
 • 1 dodatkowy adres IP (czyli łącznie dwa)
 • licencja cPanel na jedno konto

Do takiej konfiguracji warto dodać następujące usługi:

 • 50GB dysku na backup, czyli miejsca na kopie zapasowe Twojej strony, potrzebnego do jej odtworzenia w momencie awarii.
 • Konfigurację początkową serwera, dzięki której nasi programiści skonfigurują dla Ciebie serwer zgodnie z Twoimi wymaganiami.

serwer VPS cPanel

Skaner ImunifyAV

ImunifyAV to pod wieloma względami najlepszy skaner antywirusowy dostępny dla serwerów WWW. Doskonale wykrywa wszelkie niepożądane pliki na kontach naszych klientów.

Niepożądane pliki (malware) umieszczane są w wyniku korzystania z nieaktualnych wersji oprogramowania, wycieku lub złamania haseł dostępu do usług (np. do panelu, konta FTP lub konta WordPress). Szybka ich identyfikacja i neutralizacja jest kluczowa, aby móc znaleźć przyczynę infekcji oraz aby uniknąć strat finansowych wynikających z przerw w działaniu Twojej strony lub sklepu.

Opcjonalnie możesz rozbudować funkcjonalność skanera o dodatkowo płatne opcje:

 • ImunifyAV+ – dodatkowo pozwala na zautomatyzowane oczyszczanie zainfekowanych plików
 • Imunify360 – to kompleksowy mechanizm zabezpieczeń, który oprócz oczyszczania zainfekowanych plików zapewnia proaktywną ochronę aplikacji, Web Application Firewall oraz narzędzia do zarządzania reputacją. Więcej na temat tych mechanizmów dowiesz się z innego artykułu:

AutoSSL

cPanel umożliwia automatyczne wydawanie certyfikatów Sectigo SSL dla każdej z domen podpiętych pod serwer. Nie musisz więc kupować komercyjnych certyfikatów, ani też korzystać z darmowych certyfikatów typu Let’s Encrypt dla swoich ważnych projektów.

cPanel będzie automatycznie zamawiał, walidował, instalował i odnawiał certyfikaty Sectigo SSL, w ramach posiadanej licencji cPanel, niezależnie od liczby domen!

Indywidualne adresy IP

Każde konto cPanel może znajdować się na osobnym adresie IP. Indywidualny adres przynosi korzyści w kwestii SEO, a także pomaga dbać o reputację domen, z których wychodzi ważna poczta firmowa.

Z przyjemnością zapewnimy Ci tyle adresów IP, ile tylko potrzebujesz.

Własne serwery DNS

cPanel pozwala łatwo skonfigurować serwery DNS w Twojej własnej domenie. Narzędzie do zarządzania DNS dla każdej z domen pozwala na wygodne zarządzanie wszelkimi typami rekordów – A, AAAA, CNAME, MX, TXT.

Dla celów najwyższej dostarczalności poczty cPanel zapewnia automatyzację w zakresie rekordów SPF, DKIM oraz DMARC.

Możliwość niestandardowej konfiguracji

Sam cPanel oferuje wiele opcji, które nie są dostępne w standardowej konfiguracji hostingu, czy to w MSERWIS, czy u innych dostawców.

Podstawowa licencja cPanel daje Ci możliwość utworzenia i zarządzania jednym kontem na serwerze VPS. Konto to umożliwia dostęp do paneli WHM (administrator serwera) oraz cPanel (konto klienckie).

Jeśli korzystasz z naszego hostingu, środowisko cPanel zapewne jest Ci dobrze znane. Znajduje się tam mnóstwo opcji, które pozwalają dopasować konto do potrzeb.

Jednakże panel WHM w połączeniu z dostępem root do serwera daje znacznie więcej możliwości. Pozwala uruchomić na VPS-ie dodatkowe usługi, niedostępne w standardowym hostingu.

Mogą być to:

 • dodatkowe rozszerzenia do Apache
 • systemy bazodanowe, np. MariaDB zamiast MySQL, czy nierelacyjne bazy danych MongoDB albo silnik wyszukiwania ElasticSearch
 • systemy cache typu Redis czy Memcached
 • dowolnie wybrane wersje PHP i rozszerzenia, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą być używane na serwerach współdzielonych
 • zamianę Apache na Nginx
 • hosting aplikacji Perl, Python, Ruby on Rails, NodeJS lub nawet Java
 • tworzenie własnych pakietów hostingowych na własne potrzeby lub swoich klientów (tak, serwer VPS z cPanel to Twoja własna platforma hostingowa)
 • własne polityki bezpieczeństwa dostępu do serwera
 • dodatkowe wtyczki do WHM/cPanel
Edytor ustawień EasyApache4
Edytor ustawień EasyApache4
Wizualny edytor ustawień Exim
Wizualny edytor ustawień Exim

cPanel zapewnia dostęp do szczegółowej i regularnie aktualizowanej dokumentacji, dzięki czemu szybkie odnalezienie potrzebnej funkcji nie stanowi problemu.

Odseparowane konta

Jeśli na serwerze planujesz utrzymywać więcej serwisów internetowych, dobrym pomysłem będzie pełne odseparowanie ich od siebie.


W tym celu będziesz potrzebować licencji cPanel na więcej niż jedno konto. Możesz wybrać licencję na 5 kont, 30 kont, 100 kont, lub nawet więcej. Licencję możesz łatwo zmienić, jeśli w przyszłości pojawi się potrzeba jej zwiększenia lub zmniejszenia.

Pozwoli Ci to umieścić każdy serwis na oddzielnym koncie, czyli tak, jakbyś posiadał kilka oddzielnych kont hostingowych. Jedyną różnicą w cenie utrzymania takiego VPS-a będzie nieznacznie wyższa licencja cPanel.

Przy przeliczeniu już od 5 kont hostingowych versus 1 serwer VPS z licencją cPanel na 5 kont często okazuje się, że utrzymanie VPS jest nie tylko rozwiązaniem dającym znacznie większe możliwości, ale również tańszym!

Przeczytaj więcej o serwerze VPS w artykule Co to jest serwer VPS? Jak go wybrać i zamówić?

Do jakich zastosowań wykorzystują cPanel z VPS nasi klienci?

Nie da się ukryć, że rozwiązanie VPS z cPanel nie jest dla każdego. Dla większości naszych klientów całkowicie wystarczający będzie standardowy hosting. Usługa VPS z cPanel najczęściej wykorzystywana jest do następujących celów:

 • Dla klientów posiadających serwisy WWW o dużym ruchu lub zapotrzebowaniu na zasoby. Serwer VPS może korzystać ze znacznie większej mocy obliczeniowej niż nawet najwyższy pakiet hostingu.
 • Dla Resellerów posiadających swoich własnych klientów hostingowych, których chcą rozliczać co roku według własnych zasad. Jednocześnie pragną im zapewnić stabilne i bezpieczne środowisko, którym opiekują się profesjonalni administratorzy.
 • Dla klientów o niestandardowych wymaganiach, dla których niezbędny jest dostęp root do serwera. Przykładowo klient może potrzebować innego silnika bazy danych lub oprogramowania zainstalowanego po stronie serwera, np. ElasticSearch.

Ile to wszystko kosztuje?

Dobrze, napisaliśmy tyle o zaletach tego rozwiązania, czas przedstawić koszty.

Na poniższym ekranie widać podstawową konfigurację serwera, która stanowi w pełni funkcjonalną konfigurację.

Wybraliśmy dysk o wielkości 100GB. Pamiętaj, że część zajmie system operacyjny oraz oprogramowanie cPanel – będzie to ok. 20GB. Pozostałą część masz do dyspozycji tak jak na standardowym hostingu – na pliki, pocztę i bazy danych.

Pozostałe parametry wybraliśmy na minimalnym rekomendowanym poziomie – 2 CPU, 8GB RAM i łącznie 2 adresy IPv4.

Jak zamówić VPS z cPanel

Początkowa konfiguracja wynosi 390 zł netto jednorazowo, a opłata miesięczna za utrzymanie serwera to tylko 143 zł netto. Podane ceny są aktualne na maj 2022 roku i mogą ulec zmianie.

Jak zamówić VPS z cPanel?

Serwer VPS wygodnie zamówisz pod adresem: https://www.mserwis.pl/serwery-vps

Pamiętaj, aby wybrać licencję cPanel na co najmniej 1 konto. Zachęcamy również do zakupu usługi pierwotnej konfiguracji serwera. Dzięki temu otrzymasz gotowy do użycia serwer, na którym od razu możesz uruchamiać usługi, korzystając z interfejsu cPanel – bez konieczności zatrudniania administratora.

Prosta migracja z innego serwera

Jeśli korzystasz już u nas lub u innego dostawcy z hostingu opartego o cPanel, migracja na serwer VPS z cPanel jest bardzo prosta. Istnieje możliwość skopiowania całego konta cPanel ze wszystkimi jego ustawieniami i plikami przy użyciu gotowego narzędzia do migracji. Po skopiowaniu konto jest gotowe do użycia!

Nawet jeśli nie używasz jeszcze cPanel, migracja nie musi być skomplikowana. Po uzyskaniu dostępu do Twojego poprzedniego serwera wykonamy inwentaryzację za Ciebie oraz przygotujemy plan migracji. Zostanie ona wykonana w momencie który ustalisz z naszym pracownikiem, tak aby propagacja nowych ustawień domeny była jak najmniej odczuwalna.

Serwery w oparciu o cPanel uruchamiamy od kilkunastu lat i doskonale znamy to środowisko. Chętnie doradzimy w zakresie optymalnej konfiguracji. Zapraszamy do kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

2 odpowiedzi na “VPS z cPanel – polecane rozwiązanie dla rosnących serwisów WWW”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *