Elektronika jest w naszym życiu wszechobecna. Korzystamy ze smartfonów, laptopów, inteligentnych urządzeń AGD czy systemów zarządzania domem.

Na blogu Mserwis.pl przestrzegamy Cię przed różnego rodzaju próbami ataków hakerskich, takimi jak phishing, vishing czy negatywne skutki użycia AI. Zastanawiałeś się, jakie są skutki cyberataków i jaki wpływ mają na Ciebie lub Twoją firmę?

Czym są cyberataki i dlaczego mają tak duże znaczenie?

Zanim napiszemy o skutkach cyberataków, to warto wspomnieć o tym, czym są i jakie są ich formy. Cyberatak to celowe wykorzystanie technologii komputerowych w celu uszkodzenia lub zakłócenia systemu komputerowego, sieci lub danych. To również próby kradzieży i nielegalnego udostępniania prywatnych danych.

Cyberataki mogą być kierowane przeciwko urządzeniom komputerowym, infrastrukturze sieciowej, aplikacjom, danym oraz przeciwko osobom prywatnym lub firmom. Przyjmują one różne formy:

 1. Malware to złośliwe oprogramowanie, które infekuje komputery, kradnie dane  i uszkadza systemy. Obejmuje wirusy, robaki (samokopiujące się i samo rozprzestrzeniające się złośliwe oprogramowanie, potocznie nazywane trojanami, podszywającymi się pod różne aplikacje) i ransomware. Dokładniej opisane typy ataków i rodzaje złośliwego oprogramowania znajdziesz w artykule o tym, kim są hakerzy.
 2. Phishing to próba oszustwa, w której atakujący podszywa się pod zaufaną osobę lub organizację, aby wyłudzić od ofiary poufne informacje, takie jak hasła czy dane karty kredytowej. Inne przykłady oszustwa znajdziesz w artykule o tym jak rozpoznać phishing.
 3. DDoS (Distributed Denial of Service) polega na przeciążeniu serwera lub sieci tak dużą ilością ruchu, że staje się on niedostępny dla użytkowników. Ze względu na to, w którą warstwę serwera jest wycelowany atak, możemy je podzielić na 7 typów. Sprawdź jak dokładnie przebiega atak DDoS.
 4. Man-in-the-middle. W tej sytuacji atakujący przechwytuje komunikację między dwiema stronami, aby podsłuchiwać lub modyfikować przesyłane informacje. Ten rodzaj ataku opisaliśmy w artykule, w którym odsłaniamy karty jednego z większych incydentów, mającego wpływ na bezpieczeństwo w Internecie.
 5. Ataki na hasła obejmują próby zgadywania, łamania lub kradzieży haseł użytkowników w celu uzyskania dostępu do ich kont. Tego typu ataki są łatwiejsze do wykonania ze względu na to, że sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed atakami z użyciem sztucznej inteligencji.
 6. SQL injection to atak, który polega na wstrzyknięciu złośliwego zapytania SQL w celu manipulowania bazą danych. Dzięki temu atakujący mogą manipulować danymi lub wykonać złośliwy kod na serwerze.

Cyberataki mogą być motywowane różnymi przyczynami, w tym chęcią zysku, wyrządzenia szkody, motywami politycznymi lub ideologicznymi. Ze względu na rosnącą zależność od technologii i cyfrowych systemów, cyberbezpieczeństwo stało się kluczowym priorytetem dla wielu firm i organizacji na całym świecie.

Według raportu międzynarodowej firmy KPMG, w 2022 roku, co druga firma doświadczyła przynajmniej jednego incydentu naruszającego bezpieczeństwo. Z kolei 33% firm odnotowało próby cyberataku. Zwiększająca się ilość ataków hakerskich i prób złamania zabezpieczeń to również jasny sygnał dla polskich firm. Czas zadbać o bezpieczeństwo i wzmocnić ochronę swoich danych!

cyberatak 2023

Walka z nieustannie rosnącymi wydatkami na zabezpieczenia

Jak twierdzi Steve Morgan, założyciel firmy Cybersecurity Ventures, każdy pracownik, zwłaszcza ten pracujący w IT, powinien być przeszkolony i zaangażowany w ochronę danych, aplikacji czy informacji. Pomimo ogromnych wydatków i zatrudnianych specjalistów, to człowiek jest najsłabszym ogniwem w całym procesie. Na blogu wielokrotnie wspominaliśmy o zachowaniu ostrożności i szczególnym zwracaniu uwagi na nietypowe sytuacje. Także pod koniec tego artykułu przypomnimy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Walka z cyberprzestępcami to godziny pracy specjalistów poświęcone na odpieraniu ataków oraz zapobieganiu ich wystąpienia. Raport eSentire “2023 Official Security Jobs”, dotyczący zatrudnienia w sektorze cyberbezpieczeństwa, jasno pokazuje, że w samym 2023 roku będzie 3,5 miliona nieobsadzonych stanowisk pracy związanych z cyberbezpieczeństwem. To oznacza jedno: zwiększenie wydatków na ochronę przedsiębiorstw w przestrzeni on-line, jak i wydatki związane z zatrudnieniem specjalistów.

Portal Cyber Security Dive szacuje, że w 2026 roku w samych Stanach Zjednoczonych, wydatki na bezpieczeństwo wzrosną do 300 miliardów dolarów. Analitycy potwierdzają, że cyberataki, a za tym wzrastające wydatki na obronę przed nimi, będą rosły. Z kolei Europa w 2026 roku będzie mierzyć się z wydatkami na poziomie 71 miliardów.

Jak mówi stare, polskie porzekadło: lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zastanów się, co możesz zrobić dla swojego biznesu. Podpowiadamy –  zacznij od przeniesienia hostingu do Mserwis.pl! Zobacz, jak w MSERWIS.pl dbamy o bezpieczeństwo danych klientów i przenieś swoje strony oraz aplikacje do Mserwis.pl.

Utracone biznesowe okazje

Coś, o czym nie myślisz, gdy walczysz z cyberprzestępcami, to stracone okazje biznesowe i rosnące dochody. Gdy tylko Twoja strona lub aplikacja nie działa, Ty nie zarabiasz, a klienci odchodzą. Cyberprzestępcy dążą do osiągnięcia wielu celów:

 • zakłócenia działania serwera, a tym samym Twojej strony internetowej,
 • przejęcia Twojej strony internetowej,
 • włamania do baz danych,
 • kradzieży środków.

Każdy z tych celów pośrednio prowadzi również do utraty dochodów i klientów. Zastanawiałeś się, ile jako przedsiębiorca możesz stracić? Badanie IBM Security “Cost of a Data Breach Report 2022” skupia najważniejsze informacje na temat kosztów wycieku danych. Dowodzi, że 83% firm w 2022 roku więcej niż raz, doświadczyło wycieku danych, a poniesione wskutek koszty to 4,35 miliona dolarów. Pomyśl, że każdy wyciek danych czy brak aktywnej strony to straty, które trudno jest odrobić. Te dane tylko pokazują, jak ważne jest dbanie i interesowanie się bezpieczeństwem swojej firmy.

Gdy tylko dojdzie do incydentu, możesz złagodzić jego skutki. Przygotuj plan reagowania na incydenty. Tworzenie i regularne aktualizowanie planu reagowania na incydenty pozwala na szybką i skuteczną reakcję w przypadku cyberataku. Dobrze przygotowany plan powinien zawierać procedury komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, oraz kroki mające na celu przywrócenie działalności do stabilnego stanu. Dzięki temu klienci są świadomi, że aktywnie zarządzasz wyzwaniem i utrzymujesz kontrolę nad sytuacją, zapewniając bezpieczeństwo ich danych.

W przypadku ataku ważne jest, aby być transparentnym wobec klientów i partnerów biznesowych. Informuj ich o sytuacji, podjętych działaniach i ewentualnych konsekwencjach dla nich. Taka postawa pomoże w zachowaniu zaufania, które podczas ataków niejednokrotnie bywa nadszarpnięte.

cyberatak skutki

Utrata zaufania klientów

W cyfrowym świecie, gdzie dane klientów są „nowym złotem”, ochrona tych informacji jest kluczowym elementem budowania i utrzymania zaufania. Każdy incydent związany z bezpieczeństwem cyfrowym może w mgnieniu oka zniszczyć reputację, która była budowana przez lata.

Najbardziej dotkliwą konsekwencją cyberataku jest utrata zaufania klientów. Ludzie powierzają Ci najbardziej poufne informacje, takie jak dane karty kredytowej, adresy czy historie zakupów. Kiedy te informacje są narażone na ryzyko ich ujawnienia, klienci czują się zagrożeni. Wielu z nich często decyduje się przenieść swoje produkty i usługi do konkurencyjnych firm, które uważają za bardziej niezawodne w zakresie ochrony danych.

Pamiętaj, że wieści o naruszeniu bezpieczeństwa rozprzestrzeniają się błyskawicznie. Negatywne opinie i komentarze dominują dyskusje w sieci, powodując długotrwałe szkody dla wizerunku firmy. Nawet jeśli podejmiesz szybkie działania w celu naprawy szkód i wzmocnienia swoich systemów bezpieczeństwa, odbudowanie zaufania klientów może zająć wiele lat.

Wyciek danych, przerwy w dostępie do usług czy obawy o prawidłowe dbanie o bezpieczeństwo przechowywania danych to przyczyny utraty zaufania klientów. W związku z tym, traktuj cyberbezpieczeństwo jako kluczowy element swojej strategii biznesowej. Inwestycje w nowoczesne technologie, regularne szkolenia pracowników oraz tworzenie kultury świadomości bezpieczeństwa są niezbędne, aby zapobiec cyberatakom i chronić zaufanie klientów.

Badanie IBM Security “Cost of a Data Breach Report 2022” jasno pokazuje, że utrata zaufania klientów mocno wpływa na koszta, które ponoszą firmy. Niemal co druga firma w związku z negatywnymi skutkami cyberataków podnosi ceny, które przekładają się bezpośrednio na klientów. Chcesz uniknąć podobnego scenariusza? Zainwestuj w sprawdzonego dostawcę hostingu i usług domenowych.

Jak się chronić?

Koszty chronienia się przed cyberatakami oraz koszty ich doświadczenia, nieustannie rosną. Niemniej, chronienie się przed nadejściem cyberataków powinno być priorytetem w zakresie bezpieczeństwa Twojej firmy. Jak to zrobić? Oto kilka podstawowych aspektów, na które powinieneś zwrócić uwagę i pomogą Ci w zabezpieczeniu się przed cyberatakami:

 1. Aktualizuj oprogramowanie. Regularnie aktualizuj systemy operacyjne, oprogramowanie i aplikacje. Aktualizacje często zawierają łatki bezpieczeństwa naprawiające znane luki. O kilku pisaliśmy na naszym blogu, np. Korzystasz z CMS Drupal? To masz problem z bezpieczeństwem swojej strony WWW.
 2. Skanuj komputery pracowników antywirusem. Instaluj i regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i antymalware. Przeprowadzaj regularne skanowania w wykluczeniu zagrożeń.
 3. Używaj silnych haseł. Te, które zawierają kombinację liter, cyfr i znaków specjalnych trudniej jest złamać. Unikaj używania tych samych haseł w wielu miejscach i regularnie je zmieniaj. Okazuje się, że hasła składające się z 12 losowo wybranych cyfr, sztuczna inteligencja łamie w ciągu 25 sekund! Zobacz jak zabezpieczyć swoje konto przed atakami hakerów
 4. Firewall. Używaj zapory sieciowej (firewall) do blokowania nieautoryzowanego dostępu do sieci. Hosting w MSERWIS posiada zaporę sieciową. Więcej, o działaniu firewalla przeczytasz w artykule o tym, jak chronić się przed atakami DDoS.
 5. Uważaj na phishing. Nie otwieraj podejrzanych załączników ani nie klikaj w linki w e-mailach od nieznanych nadawców. Phishing to jedna z najczęstszych metod ataku. Zobacz nasz krótki poradnik na temat phishingu.
 6. Kopie zapasowe. Regularnie twórz kopie zapasowe ważnych danych i przechowuj je w bezpiecznym miejscu, oddzielnie od głównego systemu. Skorzystaj z przewodnika dostępnego pod tym adresem i zrób backup samodzielnie.
 7. Dbaj o edukację. Szkolenia dla pracowników (na każdym szczeblu) na temat zagrożeń cybernetycznych i najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa są najlepszą inwestycję w ochronę przed cyberatakami.
 8. Ogranicz dostępy. Nadawaj niezbędne uprawnienia tylko tym osobom, które naprawdę ich potrzebują. Stosuj się do zasad minimalnych uprawnień. Ta sama zasada dotyczy fizycznego dostępu. Zapewnij dostęp tylko upoważnionym osobom do fizycznych urządzeń i serwerów.
cyberatak jak sie chronic

Opisaliśmy wybrane metody zwiększania bezpieczeństwa. Zachęcamy również do zapoznania się z czyhającymi zagrożeniami. W jaki sposób to zrobić? Poprzez przeczytanie poniższych artykułów:

Cyberataki nie odpuszczą

Cyberataki stanowią poważne zagrożenie dla współczesnych firm. Prowadzą do przerw w działalności, utraty zaufania klientów oraz negatywnego wpływu na reputację przedsiębiorstwa. W odpowiedzi na te wyzwania zainwestuj w nowoczesne technologie związane z cyberbezpieczeństwem. Regularnie poszerzaj wiedzę (swoją i swoich pracowników) z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz opracowywuj plany reagowania na incydenty. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i prewencji znacząco zredukujesz ryzyko i skutki potencjalnych ataków.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

W MSERWIS.pl i Domeny.tv od kilku lat dbam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązuję ich najprzeróżniejsze problemy i nadzoruję nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledzę zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmuję się obsługą kluczowych klientów, a także jestem odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty swojej branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

3 odpowiedzi na “3 negatywne skutki cyberataków. Jak się przed nimi chronić?”

 1. Świetny artykuł! Podkreśla jak ważne jest, abyśmy wszyscy byli świadomi zagrożeń cybernetycznych i jak kluczowe jest regularne aktualizowanie oprogramowania oraz edukacja w dziedzinie bezpieczeństwa. Każdy z nas ma obowiązek chronić swoje dane i być czujnym na potencjalne zagrożenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *