W świecie technologii, gdzie dane są naszym najcenniejszym zasobem, ważne jest, abyś zadbał o ich bezpieczeństwo. W końcu, co by się stało, gdyby Twoje cyfrowe życie nagle zniknęło? Czy jesteś gotowy stawić czoła wyzwaniom, które niesie ze sobą utrata danych?

W MSERWIS.pl zawsze zdawaliśmy sobie sprawę z tych zagrożeń i właśnie podjęliśmy kolejny krok naprzód. Na hostingu ULTRA wprowadziliśmy zaawansowane narzędzie do zarządzania kopiami zapasowymi – JetBackup, które zagwarantuje Ci niezależność i jeszcze większe bezpieczeństwo Twoich danych.

Odkryj, jak JetBackup może ułatwić Ci zarządzanie backupami, chroniąc przed utratą danych. Poznaj jego funkcje, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo informacji online, ale także znacząco zwiększają efektywność pracy, zapewniając ciągłość działania Twoich usług. Zapraszamy do lektury, abyś odkrył, w jaki sposób JetBackup odmieni zarządzanie Twoimi danymi online.

Czym są kopie zapasowe i dlaczego warto je wykonywać? 

Kopie zapasowe, inaczej backupy, to zabezpieczenie Twoich danych przez ich kopiowanie i przechowywanie w miejscu oddzielonym od oryginalnego źródła. Dzięki temu, w przypadku awarii sprzętu, cyberataków, błędów użytkowników czy innych niespodziewanych zdarzeń, możesz szybko przywrócić cenne informacje bez ryzyka ich utraty. Regularne tworzenie i przechowywanie kopii zapasowych jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości działania Twoich usług online.

W MSERWIS.pl stale podkreślamy wagę odpowiedniego zabezpieczania danych. Uświadomiliśmy Cię m.in., jak istotne jest regularne tworzenie kopii zapasowych, prezentując „10 zasad backupu„. Ponadto, dla użytkowników WordPressa, przygotowaliśmy specjalny poradnik, który pokazuje różne metody zabezpieczenia strony na WordPressie.

Co to jest JetBackup?

JetBackup to zaawansowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych, przeznaczone dla serwerów. To rozwiązanie umożliwia Ci łatwe zabezpieczenie witryn internetowych oraz e-maili przed utratą danych. JetBackup jest dostępny dla klientów hostingowych poprzez cPanel, co znacznie ułatwia zarządzanie backupami bezpośrednio z poziomu Twojego konta hostingowego. Dzięki różnorodnym opcjom backupu takim jak pełne i przyrostowe kopie zapasowe (dotyczy danych zmienionych lub dodanych od czasu wykonania ostatniej kopii zapasowej), możesz dostosować proces zabezpieczania danych do własnych potrzeb. 

JetBackup wyróżnia się intuicyjnym interfejsem użytkownika oraz zaawansowanymi funkcjami, takimi jak szyfrowanie danych i szybkie przywracanie. To czyni go idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto poszukuje niezawodnego i łatwego w obsłudze narzędzia do samodzielnego obsługiwania kopii zapasowych.

Dlaczego zdecydowaliśmy się na wdrożenie JetBackup?

W MSERWIS.pl, jako doświadczony dostawca usług hostingowych, zawsze stawiamy na rozwój i ulepszanie oferowanych przez nas rozwiązań. Świadomi wyzwań związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem danymi naszych klientów, postanowiliśmy podjąć kroki mające na celu usprawnienie i automatyzację procesu tworzenia kopii zapasowych.

Dotychczas, nasz proces przywracania danych wymagał bezpośredniego kontaktu klienta z naszym zespołem wsparcia. Musiałeś przekazać nam informacje dotyczące wybranej daty kopii zapasowej oraz inne kluczowe dane, które opisaliśmy na stronie FAQ. Mimo prawidłowego funkcjonowania tej metody zdaliśmy sobie sprawę, że może ona być czasochłonna i mało efektywna dla niektórych klientów.

Oprócz tej domyślnej metody zarządzania backupami, w cPanelu udostępniamy Kreator Kopii Zapasowych. Ta alternatywa oferuje możliwość samodzielnego tworzenia i przywracania kopii zapasowych danych. Mimo że to rozwiązanie zapewnia pewien poziom niezależności, wiąże się z koniecznością regularnego pamiętania o samodzielnym wykonywaniu kopii. To wiąże się z obciążeniem czasowym i stwarza ryzyko utraty danych w przypadku zaniedbania tej czynności.

Dopracowaniem tych dwóch w dalszym ciągu dostępnych metod backupów stało się wdrożenie JetBackup na wszystkich serwerach ULTRA. To nowoczesne narzędzie nie tylko automatyzuje cały proces tworzenia kopii zapasowych, ale również umożliwia ich szybkie i wygodne przywracanie bezpośrednio w cPanelu. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zyskujesz na czasie, ale również na bezpieczeństwie swoich danych, które są chronione automatycznie, bez potrzeby regularnej, ręcznej interwencji. JetBackup stanowi zatem istotny krok naprzód w zakresie zarządzania danymi i bezpieczeństwa w MSERWIS.pl.

Jakie są korzyści JetBackup?

Dzięki JetBackup zyskujesz szereg korzyści, które odmienią sposób, w jaki zarządzasz bezpieczeństwem i dostępnością swoich danych. Oto najważniejsze z nich:

 1. Automatyzacja procesu backupu – JetBackup pozwoli ci zapomnieć o konieczności manualnego tworzenia kopii zapasowych, ponieważ proces ten odbywa się automatycznie. Dzięki temu twoje dane są zabezpieczane regularnie i bez twojej bezpośredniej interwencji.
 2. Przywracanie danych – JetBackup umożliwia łatwe przywracanie danych, w tym całych kont cPanel, plików, baz danych, certyfikatów SSL i stref DNS. Dzięki temu możesz szybko odzyskać stracone lub uszkodzone dane​​.
 3. Elastyczność i kontrola nad backupem – JetBackup oferuje elastyczne harmonogramy backupu, umożliwiając określenie, kiedy i jak często chcesz wykonywać kopie zapasowe. Możesz również wybrać, które elementy mają być zabezpieczane oraz ustawić filtry, by wykluczyć określone typy plików lub ścieżki katalogów z backupu​​.
 4. Zabezpieczenie i szyfrowanie danych – dane są szyfrowane przed przesłaniem na serwery backupowe, co zapewnia ich bezpieczeństwo w trakcie przesyłania oraz przechowywania. Szyfrowanie danych zwiększa ochronę przed nieautoryzowanym dostępem​​.
 5. Zdalne backupy i wsparcie dla wielu protokołów – JetBackup wspiera backupy zdalne za pośrednictwem protokołów FTP, FTPS i SFTP. To pozwala Ci na bezpieczne wysyłanie i odbieranie Twoich danych do i z miejsc przechowywania w różnych lokalizacjach internetowych lub w chmurze, zapewniając dostępność do kopii z dowolnego miejsca. 
 6. Minimalizacja obciążenia serwera – JetBackup został zaprojektowany tak, aby minimalizować obciążenie serwera podczas wykonywania i przywracania kopii zapasowych, co pomaga w utrzymaniu wysokiej wydajności Twojej strony internetowej i aplikacji​​.
 7. Rozbudowane możliwości Backup – JetBackup zapewnia możliwości tworzenia kopii zapasowych kluczowych elementów Twojego konta hostingowego, co daje Ci pełną kontrolę nad tym, które dane są zabezpieczane. Funkcjonalność ta obejmuje:
  • Pełne Backupy (Full Backups) – możliwość zarchiwizowania całego konta, włącznie z wszystkimi plikami, konfiguracjami i ustawieniami.
  • Katalog Główny (Home Directory) – zabezpieczanie zawartości katalogu domowego użytkownika, gdzie przechowywane są pliki i foldery.
  • Zadania Cron (Cron Jobs) – backup planowanych zadań Cron jest kluczowy dla automatycznych procesów uruchamianych w określonych odstępach czasu.
  • Bazy danych (Datebases) i Użytkownicy bazy danych (Datebase Users) – możliwość kopiowania baz danych i ich użytkowników jest istotna dla zachowania integralności aplikacji webowych i danych.
  • Domeny – backup informacji o twoich domenach gwarantuje, że ustawienia domeny są zabezpieczone i łatwe do przywrócenia w razie potrzeby.
  • Certyfikaty SSL – opcja zapewnia, że twoje serwisy internetowe pozostają bezpieczne i że certyfikaty mogą być łatwo przywrócone bez przerywania działania usług.
  • Konta e-mail – backup kont e-mail chroni twoją komunikację przed utratą danych i zapewnia, że ważne wiadomości są chronione.
  • Konta FTP – zabezpieczanie danych kont FTP jest istotne dla dostępu do zasobów serwera i zarządzania nimi.

Jak skorzystać z JetBackup na cPanelu?

JetBackup to funkcjonalność dostępna wyłącznie dla użytkowników hostingu ULTRA. Aby skorzystać z funkcji JetBackup, zaloguj się do swojego konta cPanel. Po zalogowaniu znajdź sekcję „JetBackup” w głównym menu (zakładka “Pliki”) lub skorzystaj z narzędzia wyszukiwania dostępnego w prawym górnym rogu ekranu.

Screen Shot 03 08 24 at 03.09 PM

Następnie, w panelu JetBackup zobaczysz różne opcje zarządzania backupem. W tym miejscu możesz szczegółowo określić, jakie dane chcesz zabezpieczyć lub przywrócić.

Jeśli chcesz przywrócić wszystkie ustawienia, skorzystaj z opcji pełnych backupów (Full Backups).

Screen Shot 03 08 24 at 03.07 PM

Z dostępnej 2-tygodniowej listy kopii zapasowych wybierz datę, dla której chcesz przywrócić ustawienia (Restore) lub ściągnąć je (Download) na lokalny dysk.

Screen Shot 03 08 24 at 03.20 PM

W przypadku pozostałych zakładek dotyczących szczegółowych backupów datę przywracania zmienisz klikając w “Choose Other Backup”.

Odzyskiwanie danych przy pomocy JetBackup 

Po wybraniu daty backupu kliknij pomarańczowy przycisk “Restore”.

Screen Shot 03 10 24 at 12.51 PM

Zobaczysz ekran przywracania. Dzięki funkcji „Remove items” masz możliwość dokładnego wyboru, które elementy chcesz przywrócić z kopii zapasowej, a które pozostawić niezmienione. Co więcej, po najechaniu na dymek przy znaku zapytania obok każdej kategorii, możesz podejrzeć szczegóły dotyczące tego, co dokładnie zostanie przywrócone w danej kategorii. To ułatwi Ci zrozumienie zakresu przywracanych danych i umożliwi dokładniejsze zarządzanie procesem przywracania.

W tym miejscu zwróć uwagę na możliwość zaznaczenia opcji „Merge backup data with live account data„. Pozwoli Ci ona na połączenie danych z kopii zapasowej z aktualnymi danymi na Twoim “żywym” (aktywnym) koncie. Gdy używasz tej funkcji podczas przywracania danych, JetBackup zachowuje istniejące pliki i dane na Twoim koncie i dodaje do nich tylko te elementy z kopii zapasowej, których brakuje na koncie. To znaczy, że nowe lub niezmienione dane na Twoim koncie pozostają nienaruszone, a jednocześnie przywracane są utracone lub uszkodzone pliki z kopii zapasowej. Jest to szczególnie użyteczne, gdy potrzebujesz odzyskać określone pliki bez zastępowania lub usuwania ich nowszych wersji, które mogły zostać utworzone lub zmodyfikowane po wykonaniu backupu.

Kliknij „Restore Selected Items” w celu rozpoczęcia procesu przywracania wybranych elementów.

Zaznaczona opcja „Go to Queue after przeniesie Cię do kolejki zadań po rozpoczęciu procesu przywracania.

Screen Shot 03 10 24 at 01.31 PM

Zobaczysz tutaj postępy przywrócenia kopii, a po jej wykonaniu, pojawi się czas, w jakim kopia została przywrócona wraz z adekwatnym statusem – w naszym przypadku jest to Completed (Ukończony).

Oprócz statusu “Completed” możesz ujrzeć także “Partially completed” (Częściowo ukończone), co oznacza, że proces backupu został ukończony, ale wystąpiły problemy z niektórymi kontami lub plikami. Tworzenie kopii zapasowej było kontynuowane i pomijało problematyczne konta, a powiązane informacje zapisano w protokole zadania.

Ściąganie backupu na dysk lokalny

Funkcję pobierania kopii zapasowej na lokalne urządzenie wykorzystasz do manualnego przechowywania backupu, archiwizacji danych lub przywracania ich na inny system, lub serwer. Po pobraniu pliku backupu masz swobodę zarządzania nim zgodnie z własnymi potrzebami, np. przechowywać go jako dodatkowe zabezpieczenie lub użyć do manualnego przywracania danych na innej platformie hostingowej.

Po wybraniu daty backupu z głównego kokpitu JetBackup kliknij pomarańczowy przycisk “Download”.

Zobaczysz ekran identyczny w działaniu do tego, jak w przypadku wcześniejszej opcji odzyskiwania danych. 

Screen Shot 03 10 24 at 01.53 PM 001

Po pobraniu wybranych elementów (kliknięciu Download Selected Items), wygenerowana paczka plików pojawi się w zakładce “Downloads”. Ściągniesz ją klikając pomarańczowy przycisk “Download”.

Screen Shot 03 10 24 at 02.15 PM

Podsumowanie

W artykule szczegółowo przedstawiamy, jak JetBackup wspiera użytkowników hostingu ULTRA, umożliwiając im samodzielne zarządzanie kopiami zapasowymi. Opisaliśmy, jak łatwo możesz teraz samodzielnie tworzyć i przywracać backupy bezpośrednio w cPanelu, co daje Ci większą kontrolę nad własnymi danymi. Ponadto zwróciliśmy uwagę na znaczenie automatyzacji tego procesu, co nie tylko oszczędza Twój czas, ale także zapewnia ciągłość działania Twoich usług online w przypadku awarii czy ataków cybernetycznych.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafią przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Mam doświadczenie w obszarach takich jak content marketing, SEO i generowaniu leadów. Potrafię skutecznie mierzyć i analizować wyniki działań marketingowych, aby stale ulepszać swoje strategie.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *