Dla właścicieli małych firm, operatorów sklepów internetowych i przedsiębiorców zrozumienie i wybór odpowiedniego certyfikatu SSL to kluczowy krok w kształtowaniu wiarygodności i zaufania w sieci.

Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej jest niezwykle ważne. Głównie ze względu na ochronę Twoich danych, a także dla budowania zaufania Twoich odbiorców i klientów. Certyfikaty SSL są podstawą bezpiecznego internetu i sprawiają, że wrażliwe dane przesyłane między serwerami internetowymi a przeglądarkami pozostają prywatne. Jak zatem wybrać właściwy certyfikat SSL dla Twojej domeny?

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to standard technologii bezpieczeństwa, który sprawia, że połączenie między twoją przeglądarką internetową a stroną, którą odwiedzasz, jest bezpieczne. Certyfikat SSL ma za zadanie zabezpieczyć to połączenie oraz chronić przesyłane dane przed przechwyceniem i manipulacją przez nieuprawnione osoby. Dzięki instalacji certyfikatu SSL wszelkie informacje przesyłane przez daną stronę, takie jak dane osobowe, numery kart kredytowych, hasła i inne poufne informacje, są bezpieczne i prywatne.

Kiedy strona internetowa używa certyfikatu SSL, adres URL zmienia się z HTTP na HTTPS, gdzie S oznacza „secure” (z ang. bezpieczny). W przeglądarkach internetowych pojawia się również ikona kłódki, co jest wizualnym wskaźnikiem, że połączenie jest zabezpieczone.

certyfikat SSL kłódka
Kłódka potwierdzająca działający certyfikat SSL pod domeną MSERWIS.pl

Wdrożenie certyfikatu SSL jest kluczowe dla wszystkich stron internetowych, a szczególnie tych, które gromadzą dane użytkowników, przetwarzają transakcje finansowe lub wymagają logowania, ponieważ buduje to zaufanie użytkowników i zwiększa wiarygodność witryny.

Rodzaje certyfikatów SSL

Istnieją trzy główne rodzaje certyfikatów SSL:

Domain Validation (DV) jest najprostszym i najszybszym do uzyskania, ponieważ wymaga jedynie potwierdzenia kontroli nad domeną. Certyfikat Organization Validation oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa poprzez weryfikację domeny oraz organizacji stojącej za stroną. Extended Validation reprezentuje najwyższy standard weryfikacji, włączając szczegółowe badanie wiarygodności firmy. 

Wybór odpowiedniego certyfikatu SSL zależy od rodzaju prowadzonej działalności internetowej i pożądanego poziomu zaufania oraz bezpieczeństwa. Dla e-commerce i stron, które przetwarzają dane osobowe, zalecamy stosowanie certyfikatów OV lub EV, aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo i zbudować silną reputację online. Certyfikat DV będzie odpowiedni dla mniejszych stron lub blogów. Jak zatem dopasować właściwy certyfikat SSL dla Twojej domeny?

certyfikat SSL DV

Certyfikat Domain Validation (DV)

Certyfikaty DV (Domain Validation) stanowią podstawowy poziom zabezpieczeń wśród certyfikatów SSL, idealnie nadają się do zastosowań na blogach czy stronach o charakterze informacyjnym, które nie zajmują się przetwarzaniem wrażliwych danych użytkowników.

Proces weryfikacji certyfikatów DV jest szybki, nieskomplikowany i ogranicza się do potwierdzenia, że wnioskodawca rzeczywiście posiada prawa do zarządzania domeną. Dzięki temu, certyfikaty DV są rozwiązaniem zarówno ekonomicznym, jak i efektywnym czasowo, co przyciąga wielu właścicieli stron internetowych. Są one doskonałym wyborem dla osób prowadzących blogi, strony osobiste czy witryny informacyjne, na których nie odbywa się handel elektroniczny ani nie zbiera się danych osobowych. To zapewnia podstawowy poziom szyfrowania i bezpieczeństwa. Prowadzisz małą firmę lub piszesz bloga? Wybierz certyfikat Domain Validation!

Certyfikat Organization Validation (OV)

Certyfikaty OV (Organization Validation) są przeznaczone dla stron internetowych, które przetwarzają bardziej wrażliwe informacje i transakcje niż ma to miejsce w przypadku małych stron internetowych. Proces uzyskania takiego certyfikatu jest nieco trudniejszy niż w przypadku certyfikatów DV. Oprócz potwierdzenia praw do zarządzania domeną, wystawca wymaga również weryfikacji tożsamości organizacji stojącej za stroną. To dodatkowe sprawdzenie przyczynia się do zwiększenia zaufania użytkowników, gdyż mogą oni być pewni, że ich dane są przesyłane do prawdziwej, legalnie działającej firmy. 

Certyfikaty Organization Validation są zatem idealnym wyborem dla małych i średnich sklepów internetowych oraz dla stron, które zbierają od użytkowników dane osobowe, poprzez formularze kontaktowe, rejestrację czy logowanie. Dzięki wyższemu poziomowi weryfikacji, certyfikaty OV stanowią złoty środek pomiędzy prostotą certyfikatów DV a najwyższym poziomem zaufania oferowanym przez certyfikaty EV, oferując solidne zabezpieczenie przy umiarkowanych kosztach. Prowadzisz sklep internetowy i chcesz zaoferować swoim klientom bezpieczne połączenie? Wybierz certyfikat Organization Validation!

Certyfikat Extended Validation (EV)

Certyfikaty EV (Extended Validation) reprezentują najwyższy standard w dziedzinie bezpieczeństwa cyfrowego, dedykowany dla stron internetowych, które wymagają najwyższego poziomu zaufania oraz ochrony danych. Proces uzyskania takiego certyfikatu jest najbardziej kompleksowy i wymaga od organizacji przejścia przez szczegółową weryfikację, która potwierdza prawa do zarządzania domeną, legalność, fizyczną i operacyjną obecność firmy. Dzięki temu, użytkownicy odwiedzający strony z certyfikatem EV mogą być pewni, że ich wrażliwe dane, takie jak informacje o kartach kredytowych, są bezpieczne. Certyfikaty EV są szczególnie polecane dla dużych platform e-commerce, banków, instytucji finansowych oraz organizacji opieki zdrowotnej, gdzie ochrona danych osobowych i finansowych ma kluczowe znaczenie. Prowadzisz duży sklep internetowy? Zainwestuj w certyfikat Extended Validation od GeoTrust!

Jaki certyfikat jest odpowiedni dla Ciebie?

Wybierając odpowiedni certyfikat SSL dla swojej witryny i biznesu, weź pod uwagę jej charakter i poziom zaufania, jaki chcesz nawiązać przy współpracy ze swoimi klientami. Oto przewodnik, który pomoże Ci podjąć świadomą decyzję:

  • Oceń swoje potrzeby: Określ, jakiego rodzaju informacje będzie przetwarzać Twoja strona. Czy będzie to tylko wyświetlanie informacji, czy też będzie ona obsługiwać wrażliwe dane użytkowników? 
  • Poziom zaufania: Zapoznaj się z różnymi poziomami weryfikacji certyfikatów DV, OV i EV oraz z tym, jak mogą one wpłynąć na zaufanie klientów. Dopasuj certyfikat do wielkości swojego biznesu.
  • Sprawdź swoją grupę docelową: Zastanów się nad swoją bazą klientów. Czy zwracają uwagę na techniczne aspekty bezpieczeństwa? Czy szukają wskaźników świadczących o legalności sklepu, takich jak kłódki przy adresie strony?
  • Planuj zgodnie z budżetem: Certyfikaty SSL są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Znajdź równowagę między poziomem bezpieczeństwa, którego potrzebujesz, a tym, na co możesz sobie pozwolić.
  • Patrz w przyszłość: Wybierz certyfikat, który nie tylko spełni Twoje obecne potrzeby, ale również będzie w stanie sprostać wzrostowi Twojej firmy.

Odpowiedni certyfikat SSL to ochrona danych oraz sygnał dla klientów, że ich bezpieczeństwo jest dla Ciebie priorytetem. To znacząco wpływa na wiarygodność Twojej strony i spokój ducha użytkowników.

certyfikat SSL EV

Jak zamówić certyfikat SSL?

W MSERWIS.pl znajdziesz wszystkie rodzaje wymienionych certyfikatów:

Zamówienie certyfikatów wymaga podania podstawowych danych oraz wygenerowania klucza CSR i klucza prywatnego. Po opłaceniu zamówienia możesz liczyć na wsparcie naszego zespołu oraz na instrukcje od wystawcy. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pomagamy w wydaniu setek certyfikatów każdego dnia. Skorzystaj z naszych usług i zamów certyfikat dla siebie!

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich klientów

Wybór odpowiedniego certyfikatu SSL jest zdecydowanie prostszy, gdy wiesz, na jakie aspekty zwrócić uwagę. Pamiętaj, że celem nie jest tylko zabezpieczenie Twojej witryny, ale także pokazanie zaangażowania w bezpieczeństwo, którego klienci oczekują i na które zasługują. Wybierz mądrze, a Twój certyfikat SSL będzie podstawą Twojej obecności w Internecie.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

W MSERWIS.pl i Domeny.tv od kilku lat dbam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązuję ich najprzeróżniejsze problemy i nadzoruję nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledzę zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmuję się obsługą kluczowych klientów, a także jestem odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty swojej branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *