Hosting jest jedną z podstawowych usług, którą kupuje prawie każda nowo powstająca firma. Tak jak biznes nie jest w stanie funkcjonować bez konta bankowego, podobnie niezbędna jest usługa hostingu zapewniająca obsługę m.in. firmowej poczty e-mail czy też strony internetowej.

Oczywiście część małych biznesów poradzi sobie wyłącznie z darmową skrzynką e-mail oraz fanpage’em na platformie społecznościowej, jednak w zdecydowanej większości sytuacji związanych z prowadzeniem działalności w internecie, hosting jest niezbędny.

W miarę jak biznes się rozwija, rosną również jego potrzeby. Posiadane konto hostingowe może nie móc obsługiwać tylu domen, ile potrzeba. Może brakować skrzynek e-mail lub powierzchni na nich. Strona internetowa może działać za wolno lub też nie obsługiwać wzrastającego ruchu. A sklep internetowy, który będzie działać szybciej, może zacząć generować znacznie większe zyski. Najprostszym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zmiana pakietu hostingowego na lepszy. Pomóc może też zmiana dostawcy hostingu na takiego, który oferuje lepszą jakościowo usługę.

Te dwa częste wyjścia jednak nie zawsze będą wystarczające. Najczęstsze przypadki, kiedy będziesz zmuszony do poszukiwania innych rozwiązań, to:

  • Masz już najwyższy pakiet hostingowy z oferty, który okazuje się niewystarczający (za mała przestrzeń lub wydajność).
  • Twoje oprogramowanie ma specyficzne wymagania odnośnie do konfiguracji, która nie jest możliwa do osiągnięcia na standardowym hostingu (na przykład hosting sklepu Magento).
  • Twoja organizacja wymaga maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, które zapewnia dedykowane środowisko (niewspółdzielone z innymi użytkownikami tak jak hosting).

W takim razie co dalej? Domyślamy się, że chcesz skupić się na rozwoju swojego biznesu, ale niekoniecznie na budowaniu własnej serwerowni. Z kolei dzierżawa serwera dedykowanego to duży koszt, ale przede wszystkim odpowiedzialność za właściwy dobór sprzętu, a także (niewielkie, ale jednak) ryzyko jego awarii.

W tym momencie jako rozwiązanie pojawia się serwer VPS! Rozwiązanie to posiada trzy kluczowe zalety:

  • zapewnia wydzieloną infrastrukturę do Twojej wyłącznej dyspozycji,
  • nie jest powiązane z konkretnym, fizycznym serwerem — jest to rozwiązanie “w chmurze”,
  • umożliwia dostęp do znacznie większych zasobów i możliwości konfiguracji niż standardowy hosting.

Nie da się ukryć, że w prawie każdym scenariuszu utrzymanie serwera VPS będzie droższe niż hostingu. Istotny wpływ na cenę będzie miała Twoja decyzja, czy serwer VPS zakupisz w opcji z zarządzaniem, czy bez. Sprawdźmy więc, czy i kiedy warto korzystać z rozwiązania obejmującego dodatkową obsługę techniczną?

Serwer VPS bez zarządzania (umanaged)

W tym wypadku nabywasz usługę, która polega na dostarczeniu infrastruktury o wybranych parametrach. Zamawiasz serwer o konkretnej “mocy”, wskazując liczbę CPU, ilość pamięci RAM, typ oraz wielkość dysków. Z opcji dodatkowych masz możliwość zamówienia większej ilości adresów IP, licencji na panel kontrolny oraz wybranego systemu operacyjnego do samodzielnej instalacji. Dodatkowo, oferowana jest elastyczność w zakresie skalowania zasobów w dowolnej chwili, co pozwala Ci na szybką adaptację do zmieniających się potrzeb i wymagań Twojej działalności.

Dostawca usługi odpowiada za stabilne działanie infrastruktury. Za to, co jest uruchomione na serwerze i jak działa, odpowiadasz Ty.

Serwer VPS z zarządzaniem (managed)

Serwer managed (VPS Managed) to propozycja dla tych, którzy nie chcą samodzielnie zarządzać serwerem, a chcą tę czynność powierzyć firmie, która dostarcza infrastrukturę.

Dostawca usługi VPS po uruchomieniu serwera instaluje i konfiguruje wybrany system operacyjny. W ramach zapewnionego wsparcia powinien także pomóc Ci w jego wyborze, dostarczając informacji o głównych różnicach i zaletach poszczególnych systemów. Uruchamia na nim wszystkie niezbędne usługi oraz dostosowuje je do Twoich indywidualnych potrzeb oraz wymagań technicznych Twojego projektu. Dokonuje również migracji usług z poprzedniego serwera (np. hostingu).

W ramach zarządzania dbamy kompleksowo o stabilność, wydajność i bezpieczeństwo serwera. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z samą infrastrukturą, jak i też z usługami uruchomionymi na serwerze. Naszą misją jest, aby Twój serwer działał stabilnie 24/7.

Porównanie kluczowych cech serwera VPS w obydwu opcjach

VPS Managed Wybor miedzy wersja zarzadzana a niezarzadzana ktora wybrac 800 x 400 px
CechaVPS UnmanagedVPS Managed
ZasobyMusisz samemu pilnować czy Twoja strona wymaga zwiększenia zasobów. Dostawca kontroluje bieżące zapotrzebowanie na zasoby strony i poinformuje Cię, kiedy stwierdzi potrzebę ich zwiększenia. 
UruchomienieDostawca dostarcza serwer VPS z wybranym systemem operacyjnym do samodzielnej instalacji i konfiguracji.Dostawca uruchamia dla Ciebie serwer VPS według Twoich wytycznych i bierze za to pełną odpowiedzialność.
Stabilność serweraW przypadku VPS od MSERWIS masz gwarantowany <99,50% uptime serwera.W przypadku VPS od MSERWIS masz gwarantowany >99,50% uptime serwera.
Odpowiedzialność dostawcyDostawca odpowiada wyłącznie za infrastrukturę i jej dostępność.Dostawca odpowiada za infrastrukturę, stabilność i bezpieczeństwo serwera, zainstalowane i uruchomione usługi, aktualizacje i optymalizacje.
SkalowalnośćMożliwości czasowego lub stałego zwiększania zasobów (moc obliczeniowa, pamięć, dysk) na życzenie klienta.Możliwości czasowego lub stałego zwiększania zasobów (moc obliczeniowa, pamięć, dysk) na życzenie klienta oraz w wyniku rekomendacji dostawcy.
Możliwości konfiguracjiNieograniczone. Możliwość instalacji dowolnego oprogramowania.Ograniczone. Możliwość używania oprogramowania uzgodnionego z dostawcą usługi zarządzania, zapewniającego optymalizację i stabilność systemu.
Zarządzanie serwerem przez klienta.Nieograniczone. Pełny dostęp root.Ograniczone. Ograniczony dostęp do serwera.
Wymagana wiedza technicznaKlient musi mieć wiedzę techniczną o zarządzaniu systemem Linux oraz usługami lub musi zatrudniać odpowiedni personel.Brak wymogu wiedzy lub zatrudniania personelu technicznego przez klienta.
BezpieczeństwoWysokie, jednak zależne od umiejętności i doświadczenia klienta. Zależy od konfiguracji serwera oraz procedur monitoringu i aktualizacji.Wysokie. Dostawca usługi zarządzania dba o bezpieczeństwo poprzez regularny monitoring serwera, usług, wykonywanie aktualizacji zgodnie z harmonogramem, reagowanie na incydenty.
WydajnośćZależne od umiejętności, doświadczenia i wyborów klienta.Najwyższa. Dostawca usługi zarządzania optymalizuje serwer zarówno podczas uruchomienia usług, jak i też monitoruje wykorzystanie zasobów w trakcie jego pracy. Reaguje na zmiany obciążenia w czasie i rekomenduje dalsze działania.
Kopie zapasowe (opcjonalne)Do samodzielnej konfiguracji przez klienta oraz nadzoru poprawnego ich wykonywania.Dostawca usługi zarządzania na życzenie konfiguruje wykonywanie kopii zapasowych w ustalonym z klientem miejscu i harmonogramie oraz nadzoruje poprawność ich wykonywania w czasie.
Działanie stron internetowychZależne od klienta.Zależne od klienta, jednak optymalizowane przez dostawcę usługi zarządzania.
KosztyNiskie. Wyłącznie za infrastrukturę i ewentualne licencje + opcjonalne prace dodatkowe (na żądanie).Wyższe. Na całkowity koszt składa się jednorazowy koszt konfiguracji serwera + zarządzanie infrastrukturą + opcjonalne prace dodatkowe (na żądanie).

Podsumowanie: VPS zarządzany czy VPS niezarządzany? – który wybrać? 

Serwer VPS zapewnia znacznie większe możliwości, wydajność i bezpieczeństwo niż standardowy hosting. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

Aby serwer VPS działał stabilnie i bezpiecznie, potrzebujesz specjalistycznej wiedzy technicznej. Powinieneś też regularnie monitorować usługę, aby zapobiegać możliwym problemom.

Jeśli posiadasz w swojej organizacji administratora systemów Linux lub dział techniczny, który zna się na zarządzaniu serwerów VPS, to opcja bez zarządzania będzie dla Ciebie odpowiednia.

Jeśli natomiast nie masz w swojej firmie odpowiednich kompetencji lub też nie chcesz angażować swoich ludzi do tego typu zadań, z pomocą przychodzi opcja Managed. Dzięki niej zyskujesz lepszą alokację zasobów, cenny czas oraz spokój. Pozwoli to się skupić na rozwoju Twojego głównego biznesu.

Można rzec, że serwer VPS w opcji Managed jest jak hosting — z pełną obsługą, ale dodatkowo z wieloma korzyściami i traktowany priorytetowo, jako usługa premium.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Jako CEO MSERWIS posiadam ponad 20-letnie doświadczenie z zakresu tworzenia oprogramowania, funkcjonowania domen oraz serwerów wirtualnych. Odpowiadam za nadzór nad wszystkimi aspektami działalności, w tym sprzedażą, marketingiem, finansami i opracowywaniem strategii biznesowych. Pomagam przedsiębiorcom tworzyć sklepy e-commerce i konfiguratory 3D, które zapewniają więcej klientów dla ich biznesów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *