Socjotechnika to rodzaj manipulacji wykorzystywanej przez cyberprzestępców w celu dokonania oszustwa. Głównie do wyłudzenia informacji lub uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemów. Socjotechniki działają na zasadzie manipulowania Twoimi emocjami i zaufaniem, zamiast bezpośredniego ataku na technologię czy oprogramowanie.

Dlaczego tak często dajemy się nabrać na te techniki? Jak skutecznie się przed nimi bronić? Jak rozpoznawać potencjalne zagrożenia i jakie działania podjąć, by nie paść ofiarą socjotechnik? Czytaj dalej i bądź bezpieczny w sieci!

Czym są socjotechniki hakerów i jak działają?

Hakerzy wykorzystują różne socjotechniki do osiągnięcia swoich celów. Działanie socjotechnik opiera się na psychologicznych mechanizmach takich jak manipulacja zaufaniem, strachem lub chciwością. Hakerzy tworzą sytuacje pilności lub zagrożenia. Tak skłaniają swoje ofiary do podjęcia pośpiesznych decyzji i udostępnienia cennych informacji. Wśród najpopularniejszych metod oszustwa wyróżniamy phishing, spear phishing, vishing i pretexting.

socjotechniki hakerzy

Ataki socjotechniczne wykorzystywane przez hakerów

Oto kilka najpopularniejszych socjotechnik, które są stosowane przez cyberprzestępców:

 1. Inżynieria społeczna to zespół technik służących konkretnym celom. W przypadku phishingu (czyli rodzaju oszustwa) inżynierią społeczną jest wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail. Wiadomości te najczęściej wyglądają jak autentyczne komunikaty z zaufanych źródeł. Celem jest skłonienie ofiary do podania swoich danych logowania, numeru karty kredytowej lub innych poufnych informacji. Przeczytaj nasz artykuł dedykowany phishingowi
 2. Pretekstowanie (z ang. pretexting) to technika manipulacji, która ma zmusić ofiarę do wyjawienia wrażliwych lub poufnych informacji. Sztucznie kreowana sytuacja lub pretekst stworzony przez cyberprzestępcę wpływają na ofiarę i zmuszają do określonych działań. Haker na przykład może udawać pracownika wsparcia technicznego i prosić o hasło do systemu.
 3. Baiting (wabienie) to atak socjotechniczny polegający na tym, że oszust kusi ofiarę fałszywą obietnicą, prowadząc ją do pułapki. Celem jest kradzież danych osobowych i finansowych lub zainfekowanie systemu szkodliwym oprogramowaniem. Pułapka często przybiera formę załącznika o intrygującej nazwie, zawierającego złośliwe oprogramowanie.
 4. Tailgating (tzw. ogon). Haker próbuje dostać się do chronionego budynku czy pomieszczenia, podążając za kimś, kto ma do niego dostęp. W ramach takiego ataku nieupoważniona osoba uzyskuje fizyczny dostęp do niedostępnej lokalizacji. Może to być obszar chroniony hasłem, gdzie ma możliwość kradzieży poufnych informacji, uszkodzenia własności, naruszenia danych uwierzytelniających użytkownika. Nierzadko wykorzystuje okazję, by zainstalować złośliwe oprogramowanie na komputerach.
 5. Man-in-the-middle (tzw. człowiek w cieniu). Haker umieszcza się pomiędzy dwiema stronami komunikującymi się ze sobą, przechwytując i modyfikując ich komunikację. Jeden z większych takich ataków opisaliśmy w tym artykule.
 6. Atak na bazę danych (tzw. SQL injection). Przestępca próbuje zdobyć dostęp do baz danych, aby wykraść cenne informacje, takie jak dane klientów czy hasła. Jest to technika ataku, w której złośliwe zapytanie SQL jest wstrzykiwane, aby wpłynąć na bazę danych. Pozwala to przestępcom modyfikować dane lub uruchamiać szkodliwy kod na serwerze.
 7. Spear phishing to rodzaj oszustwa, które polega na wysyłaniu ofiarom linków i nakłanianie ich do kliknięcia. Przykładem jest wysyłanie fałszywych wiadomości e-mail lub SMS-ów wraz z linkami, podszywając się pod zaufane instytucje lub osoby. Ma to służyć zdobyciu poufnych danych, takich jak hasła czy numer karty kredytowej.

Świadomość tych zagrożeń pozwoli Ci skutecznie ochronić się przed socjotechnikami. Szkolenie się z zakresu bezpieczeństwa oraz stosowanie odpowiednich narzędzi i praktyk, uczuli Cię na stosowane socjotechniki.

Chcesz być na bieżąco z informacjami z zakresu cyberbezpieczeństwa?

Jak rozpoznać próby manipulacji i oszustwa on-line?

Niestety liczba przypadków użycia inżynierii społecznej, oszustw internetowych oraz ataków, wykorzystujących fałszywe strony internetowe wciąż rośnie. To poważne zagrożenie dla naszych danych osobowych, dla naszego poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania w sieci.

Coraz więcej osób pada ofiarą oszustw internetowych, gdzie przestępcy wyłudzają nasze cenne, osobiste informacje. To z pewnością budzi obawy i niepokój wśród użytkowników sieci. Jednakże istnieje nadzieja — środki ostrożności i narzędzia, które pomagają nam ochronić się przed takimi atakami.

Jednym ze sposobów walki z inżynierią społeczną i oszustwami jest edukacja. To ważne, abyś Ty i Twoi pracownicy zdawali sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń i byli ostrożni podczas udostępniania danych osobowych. Pamiętaj o tym, że banki czy inne instytucje, nigdy nie proszą o podanie poufnych informacji przez e-mail, czy wiadomość tekstową.

Skorzystaj z rozwiązań, które chronią przed szkodliwymi stronami internetowymi. Programy antywirusowe oraz moduły do blokowania phishingu pomagają w wykrywaniu i blokowaniu fałszywych stron internetowych.

Dbaj o swoje bezpieczeństwo i informuj innych o zagrożeniach. Dziel się informacjami, które mogą pomóc Twoim bliskim i społeczności w uniknięciu oszustw internetowych. Wspólne działanie może przyczynić się do ograniczenia cyberataków.

Socjotechniki: na co zwrócić uwagę w codziennym życiu?

W świecie on-line manipulacja i oszustwa są powszechne. Istnieją sposoby, aby chronić się przed nimi i rozpoznać próby manipulacji. Oto kilka wskazówek ochrony przed socjotechnikami:

 1. Zwróć uwagę, czy wiadomość e-mail lub strona internetowa jest podejrzana. Jeśli otrzymujesz wiadomość od nieznajomego nadawcy lub jeśli strona wydaje się nieprofesjonalna, zachowaj ostrożność. Nie klikaj w linki ani nie podawaj swoich danych osobowych bez upewnienia się, że strona jest autentyczna.
 2. Ważnym aspektem jest uważne czytanie treści wiadomości e-mail lub strony internetowej. Manipulatorzy często używają technik naglących lub stwarzają sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji. Bądź czujny na wszelkie prośby o podanie poufnych informacji finansowych czy danych osobowych.
 3. Sprawdź adres URL strony internetowej. Hakerzy często tworzą fałszywe strony internetowe z podobnymi adresami URL do popularnych i zaufanych stron. Upewnij się, że adres URL jest poprawny i zabezpieczony protokołem HTTPS.
 4. Pamiętaj, że ważne jest posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowego na swoim urządzeniu. Regularnie aktualizuj je, aby chronić się przed nowymi zagrożeniami.
 5. Bądź świadomym i uważnym użytkownikiem internetu. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności wiadomości e-mail lub strony internetowej, zachowaj ostrożność. Na co zwrócić uwagę przy robieniu zakupów on-line? Na stronie CERT.pl znajdziesz szczegółowe informacje. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo on-line jest priorytetem!

Z pozoru drobne, ale mające ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo. Zwracaj uwagę na te elementy, by zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Najlepsze praktyki w celu zabezpieczenia się przed socjotechnikami hakerów

Ochrona przed socjotechnikami hakerów jest niezwykle istotna. Poznaj najlepsze praktyki, które zabezpieczą Cię przed tymi zagrożeniami:

 1. Podstawową zasadą jest stosowanie bezpiecznych haseł. Ważne jest, aby hasła były unikalne i trudne do odgadnięcia przez potencjalnego intruza. Powinniśmy unikać prostych kombinacji, takich jak nasze imię czy daty urodzenia. Zamiast tego, używaj kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o tym, jak zabezpieczyć swoje konto przed atakami hakerów.
 2. Korzystaj z dwuskładnikowej autoryzacji (2FA). Ta metoda dodatkowo chroni konta przed niepożądanym dostępem. Polega na wprowadzeniu drugiego etapu weryfikacji po wpisaniu hasła. Może to być kod generowany przez aplikację na telefonie lub wysłany na skrzynkę e-mail. Zobacz, jak zabezpieczyć swoje konto hostingowe w Mserwis.pl.
 3. Regularnie aktualizuj oprogramowanie antywirusowe. Nowe zagrożenia pojawiają się niemal codziennie, dlatego ważne, abyś miał najnowsze wersje tych programów. W ten sposób masz większą pewność co do zabezpieczania swoich danych.

Pamiętaj, że ochrona przed socjotechnikami to nie tylko kwestia technologii, ale także świadomości i ostrożności. Bądź czujny i nie ufaj podejrzanym wiadomościom czy prośbom o podanie poufnych informacji. W razie wątpliwości skonsultuj się z profesjonalistą. Twoje bezpieczeństwo jest ważne!

hakerzy

Jak zabezpieczyć swoje konto na mediach społecznościowych przed atakami?

Zabezpieczenie konta na mediach społecznościowych jest kluczowe, aby chronić swoje dane i prywatność przed potencjalnymi atakami. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby zwiększyć bezpieczeństwo swojego konta na Facebooku, Twitterze, czy Instagramie:

 1. Używaj unikalnego i skomplikowanego hasła dla każdego konta w mediach społecznościowych. Unikaj używania tych samych haseł w różnych serwisach.
 2. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) na wszystkich platformach, które oferują tę funkcję. Nawet jeśli ktoś zdobędzie Twoje hasło, nadal będzie potrzebował drugiego kroku weryfikacji. Chcąc uzyskać dostęp do konta, konieczne będzie wpisanie kodu.
 3. Uważaj na podejrzane linki. Nie klikaj w linki od nieznanych źródeł lub podejrzane wiadomości. Mogą one prowadzić do fałszywych stron logowania, które próbują wykraść Twoje dane.
 4. Aktualizuj ustawienia prywatności. Regularnie aktualizuj ustawienia prywatności na swoich kontach, aby mieć pewność, że Twoje dane są dostępne tylko w ograniczonym zakresie.
 5. Bezpieczeństwo konta na Facebooku, Twitterze czy Instagramie to także zwrócenie uwagi na funkcje bezpieczeństwa. Ustal długość aktywnych sesji, zatwierdzonych aplikacji czy powiadomień o każdym logowaniu. 
 6. Upewnij się, że logujesz się na oficjalnej stronie platformy. Zwracaj uwagę na niezbędne elementy bezpiecznej strony. Skorzystaj z poradnika CERT: Jak się nie dać złapać w sieci nieuczciwych sprzedawców.
 7. Regularnie przeglądaj aplikacje. Sprawdzaj, jakie aplikacje mają dostęp do Twojego konta. Usuwaj te, których nie używasz lub które nie są Ci potrzebne.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo w mediach społecznościowych zaczyna się od Twojej świadomości i odpowiedzialności. Regularne aktualizacje, korzystanie z dodatkowych funkcji bezpieczeństwa i ostrożność, mogą znacząco zwiększyć ochronę Twojego konta przed potencjalnymi zagrożeniami.

Jak skutecznie bronić się przed socjotechnikami hakerów?

Zagrożenia płynące od hakerów stają się coraz bardziej zróżnicowane i zaawansowane. Jednym z najbardziej niebezpiecznych narzędzi w arsenale cyberprzestępców jest socjotechnika – manipulacja ludźmi w celu uzyskania dostępu do poufnych informacji. Aby skutecznie się przed nią bronić, zachowaj ostrożność i podejmuj świadome decyzje. Bądź czujny i zwracaj uwagę na podejrzane wiadomości e-mail czy SMS-y. Nigdy nie udostępniaj poufnych informacji osobom trzecim bez upewnienia się co do ich tożsamości. Regularnie aktualizuj oprogramowanie, korzystaj z długich i skomplikowanych haseł. Unikaj dzielenia się poufnymi danymi w nieznanych źródłach. Pamiętaj, że ostrożność i wiedza są najlepszą obroną przed cyberzagrożeniami.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

W MSERWIS.pl i Domeny.tv od kilku lat dbam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązuję ich najprzeróżniejsze problemy i nadzoruję nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledzę zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmuję się obsługą kluczowych klientów, a także jestem odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty swojej branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Socjotechniki hakerów. Jak chronić się przed manipulacją i atakami?”

 1. Dużo osób nie zdaje sobie sprawy w co klika, wystarczy że nadawca jest ten sam, najlepiej jakiś powszechny typu zakład ubezpieczeń, albo operator energetyczny i mamy reakcję klik -> start w przypadku wielu osób 50+ Oni się nie pochylają nad mailem, bo skoro coś przyszło, to znaczy że trzeba kliknąć. Obserwowałem to w pracy wiele razy i dopiero ówcześni 30-latkowie wydaję się być najbardziej logiczną grupą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *