Tak jak pies z kotem, tak systemy Linux z Windowsem konkurują ze sobą od lat i posiadają swoich zagorzałych zwolenników. Obydwa systemy obsługują łącznie ponad 60% wszystkich stron internetowych, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. W związku z tym zdecydowanie się na jeden konkretny wariant może nie należeć do najłatwiejszych decyzji.

Jeśli zastanawiasz się pomiędzy Linuksem a Windowsem lub jesteś ciekaw, który wariant będzie lepszy dla Twojego przyszłego serwera VPS, pod kątem utrzymania usług online takich jak strony WWW, to ten artykuł dedykowany jest właśnie dla Ciebie.

Czym jest serwer VPS? 

VPS to skrót od Virtual Private Server, czyli prywatny serwer wirtualny. To serwer uruchomiony w chmurze, który jest częścią fizycznego serwera i posiada własny system operacyjny i izolowane środowisko. W porównaniu do serwera dedykowanego jest bardziej niezawodny, a jego rozbudowa o dodatkowe parametry jest prostsza i zajmuje mniej czasu. 

W odróżnieniu od hostingu współdzielonego VPS ma zdecydowanie mniej ograniczeń. Serwer należy wyłącznie do Ciebie, sam decydujesz o jego parametrach i zazwyczaj musisz go samodzielnie skonfigurować. VPS wykorzystuje dedykowane zasoby serwera fizycznego całkowicie niezależnie od innych maszyn wirtualnych na tym samym serwerze fizycznym.

Aby zarządzać serwerem VPS, musisz zainstalować w system operacyjny. Niezależnie od tego, na jaki system się zdecydujesz, VPS zapewni Ci:

 • niezbędne zasoby mocy obliczeniowej,
 • bezpieczne środowisko pracy,
 • konfigurację serwera wedle indywidualnych upodobań,
 • większą pewność działania niż współdzielony serwer wirtualny.

Czym jest system Windows Server? 

Windows Server jest produktem firmy Microsoft. To gama systemów operacyjnych zaprojektowanych specjalnie dla serwerów. Swoim wyglądem interfejsu przypomina standardowy system Windows. Wersja 2019 designem przypomina Windows 10, a np. już archaiczna wersja 2003 jest odpowiednikiem Windows XP. W Windows Server podobnie jak w Windowsie możesz pobierać i instalować dodatkowe programy, a w pakiecie instalacyjnym są dostępne podstawowe rozszerzenia systemu. Windows Server posiada funkcjonalności (role) typowo serwerowe. W tym dedykowany dla platformy tworzenia aplikacji .NET firmy Microsoft, Web server IIS (Internet Information Services). Produkt umożliwia użytkownikom udostępnianie plików i usług, zapewniając jednocześnie administratorom kontrolę nad sieciami, przechowywaniem danych i aplikacjami.

Windows Server jest wydajniejszy niż standardowy Windows i przez to skierowany jest głównie na rynek biznesowy. Posiada mniej ograniczeń sprzętowych i daje możliwość instalacji nawet do 24 TB pamięci RAM czy użycia 64 gniazd procesora. 

Windows Server wydany jest w różnych płatnych wersjach i licencjach, które różnią się od siebie pod względem funkcjonalności i dostępności narzędzi. Licencje można podzielić na:

 • Essentials – dotyczy tylko serwerow fizycznych na sprzęcie OEM (producent oryginalnego wyposażenia). Dedykowana jest dla mikroprzedsiębiorstw z maksymalnie 25 użytkownikami i 50 urządzeniami.
 • Standard – idealna dla firm o małych środowiskach fizycznych lub środowiskach o minimalnej wirtualizacji.
 • Datacenter – idealne rozwiązanie dla dużych firm z obszernym środowiskiem chmurowym. 

Do popularniejszych wersji należą: Windows Server 2019, Windows Server 2016 i Windows Server 2012 R2, czyli wydanie drugie z 2014 roku oraz Windows Server 2012.

Serwer VPS Linux czy Windows
Windows Server 2019 wyglądem przypominający Windows 10 Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Server_2019

Czym jest system operacyjny Linux?

Linux to system operacyjny typu open source (o otwartym kodzie źródłowym), do którego każdy ma dostęp i może go dowolnie modyfikować. Dzięki temu systemy operacyjne Linux są praktycznie bezpłatne, a wersje komercyjne są przeważnie tańsze niż Windows Server. Linux to jedna wielka rodzina systemów operacyjnych. Wywodzi się od pierwszych systemów Unixowych, których ideą był otwarty kod i jego ciągłe udoskonalanie przez użytkowników.

Każda z dystrybucji Linuksa posiada swoje wady jak i zalety. Ponadto do każdej z nich możesz zainstalować różne środowisko graficzne, przez co mogą stać się jeszcze bardziej unikatowe. 

Firmy i osoby prywatne wybierają Linuksa dla swoich serwerów, ponieważ jest bezpieczny, elastyczny i można szybko otrzymać doskonałe wsparcie od dużej społeczności użytkowników.

Serwery VPS oferowane przez MSERWIS występują w 4 wersjach różnych systemów operacyjnych:

 • CentOS, 
 • Debian,
 • AlmaLinux
 • CloudLinux.

AlmaLinux i CentOS to dwa systemy operacyjne oparte na Linuksie dla VPS – są łatwe w użyciu i idealne dla początkujących i średniozaawansowanych osób. Debian to wariant dla bardziej zaawansowanych technologicznie użytkowników. 

CloudLinux oparty jest na systemie CentOS, a jego licencja jest płatna. Zaprojektowany został specjalnie dla dostawców hostingu współdzielonego. Izoluje każdego użytkownika i przydziela mu przydzielone zasoby, poprawiając w ten sposób stabilność i bezpieczeństwo serwera. W MSERWIS korzystamy właśnie z systemu CloudLinux, ponieważ zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie kont hostingowych. 

Serwer VPS Linux czy Windows
Przykładowe konto hostingowe na licencji CloudLinux z panelem kontrolnym cPanel 

System Linux czy Windows Server – porównanie

Po zapoznaniu się z ogólną charakterystyką Linuksa i Windows Server nadszedł czas, żebyś poznał kluczowe różnice między tymi systemami. Podzieliliśmy je ze względu na parametry:

Koszt

Kluczową różnicą między dwoma badanymi systemami jest ich cena. Przez to, iż Linux jest oprogramowaniem typu open source, korzystanie z niego przeważnie jest darmowe i nie wiąże się z cyklicznymi opłatami (chyba, że zdecydujesz się na dystrybucję komercyjną). Dodatkowo większość programów i aplikacji opartych na systemie Linux jest bezpłatna. Jedyne opłaty, jakie możesz ponieść, to zlecenie u dostawcy hostingu wstępnej instalacji i konfiguracji całego serwera VPS i późniejszy nadzór nad nim. 

W przypadku Windows Server wymagany jest zakup licencji, a opłaty licencyjne mogą być wysokie. W ramach tego otrzymasz wsparcie techniczne od zespołu Microsoftu.

Serwer VPS Linux czy Windows
Ogólny przegląd cen i licencjonowania Windows Server. Źródło: https://www.microsoft.com/pl-pl/windows-server/pricing

Bezpieczeństwo 

Wykwalifikowany administrator serwera może stworzyć stosunkowo bezpieczny serwer zarówno w systemie Windows, jak i Linuksie. Obydwa systemy są w stanie zaoferować zabezpieczenia na najwyższym poziomie, ale żaden z nich nigdy nie będzie w 100% bezpieczny. Zabezpieczenia będą na tyle skuteczne, na ile bezpieczne będzie jego najsłabsze ogniwo – użytkownik. 

Najważniejsze jest wsparcie dla systemu w postaci systematycznych aktualizacji (również w postaci usługi kernel care). Bezpieczeństwo serwera zależy również od bezpieczeństwa infrastruktury sieciowej w której jest uruchomiony.

Wydajność

Stabilność i niezawodność systemu operacyjnego jest równie ważna co jego bezpieczeństwo. Zarówno Linux, jak i Windows posiadają doskonałe możliwości optymalizacji i można je dostroić tak, aby zmaksymalizować wydajność witryny czy aplikacji. Pod względem wydajności obydwa systemy są na bardzo wysokim poziomie. 

W odróżnieniu od Windowsa, Linux nie wymaga tak częstego ponownego uruchamiania, co może przyczynić się do jego wyższej produktywności. Dzięki temu zapewnisz sobie stałą ciągłość pracy serwera. Wskazane jest jednak restartowanie serwera, gdy aktualizujesz jądro lub gdy system powiadomi Cię o konieczności ponownego uruchomienia. 

Aplikacje pod Linuksa mogą zużywać mniej zasobów sprzętowych, niż te przygotowane pod Windowsa.

Jako ciekawostka – nawet Microsoft używa Linuksa do uruchamiania jednej ze swoich usług – Azure Sphere.

Wsparcie techniczne i sprzętowe

Niezależnie od posiadanej wiedzy technicznej, w pewnym momencie możesz natknąć się na problem, który będą w stanie rozwiązać wyłącznie specjaliści od danego systemu operacyjnego. 

W przypadku Windows Server istnieje wsparcie techniczne od firmy Microsoft, ale jest ono dodatkowo płatne. Opłacając licencję masz zapewnione stałe aktualizacje systemu i możliwość zgłaszania problemów.  

Decydując się na Linuksa, przeważnie nie masz zapewnionego wsparcia technicznego. Czasami możesz je dokupić jako usługę opcjonalną w momencie zamawiania serwera VPS, lecz nie każdy dostawca usług hostingowych oferuje takie rozwiązanie. W przypadku dystrybucji  komercyjnych, możesz wykupić wsparcie, ale nie jest ono w cenie licencji. Linux VPS posiada dużo publicznych forów, na których można poprosić społeczność o rozwiązanie problemu. Jednak nie zawsze otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie i czasami może trwać to dłużej, niż byś chciał. W związku z tym, czasami lepiej nie czekać i poprosić o wsparcie swoją firmę hostingową.

Elastyczność serwera i jego konfiguracja

System Linux zapewnia całkowitą kontrolę nad maszyną, pomagając zbudować i dostosować serwer wedle własnych oczekiwań. Jest bardzo wszechstronny pod względem możliwości instalacji tysięcy darmowych programów i aplikacji.

W celu wykorzystania wszechstronności Linuksa administrator serwera musi odpowiednio skonfigurować infrastrukturę, optymalizując i konfigurując wszystkie aspekty ręcznie. Administratorzy, którzy są mniej techniczni lub nie mają dostatecznego doświadczenia, mogą uznać to za zbyt duże wyzwanie i zdecydować się na gotowe funkcje Windows Server, które mogą być bardziej przyjazne dla początkujących użytkowników. Jednak istnieją funkcjonalności Windows Server, które również nie należą do najprostszych w obsłudze i konfiguracji. 

Windows Server zapewnia intuicyjny sposób obsługi dzięki wbudowanemu graficznemu interfejsowi użytkownika. W Linuksie trzeba będzie go doinstalować, a tylko komercyjne dystrybucje oferują zaawansowany funkcjonalnie interfejs. Zaawansowani administratorzy przeważnie nie korzystają ze środowiska graficznego i posługują się wbudowanym wierszem poleceń, ponieważ można tam wykonać więcej czynności. W Windowsie interpreterem poleceń jest PowerShell.

Ponadto istnieją dedykowane aplikacje, które będą idealnie i bezproblemowo działały wyłącznie na serwerach Windowsa. Jeśli używasz u siebie popularnych programów Microsoftu, np. aplikacji powstałych w środowisku .NET, z bazą Microsoft SQL Server czy programów do zarządzania firmą np. Comarch, InSERT, to Windows Server będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. W przypadku Linuksa musisz szukać darmowych odpowiedników. 

Windows ServerLinux
Rodzaj oprogramowaniaDedykowaneOpen source
Serwer WWWMicrosoft IISApache, Nginx
Języki skryptoweVBScript, ASP.NETPerl, PHP, Python, Ruby
Bazy danychMSSQL, Microsoft AccessMySQL, MariaDB
System CMSSharePointWordPress, Drupal, Joomla
Zestawienie dedykowanych aplikacji dla Windows Server i open source dla Linux

Panel kontrolny hostingu

Panel kontrolny hostingu to interfejs internetowy udostępniany przez dostawcę usług hostingowych do administrowania serwerami WWW, stronami internetowymi, blogami itp.

Na rynku istnieje sporo paneli do zarządzania hostingiem, jednak większość z nich nie będzie kompatybilna z Windowsem. Według największego katalogu hostingowego WHTOP, najpopularniejszym z nich jest cPanel. Na dzień 17.09.2021 jest on ponad 5-krotnie częściej wybierany aniżeli Plesk, czyli najpopularniejszy panel dla Windowsa. 

Kompatybilność paneli kontrolnych hostingu Źródło: https://www.whtop.com/directory.control-panels

Dla niektórych użytkowników brak możliwości zainstalowania wybranego panelu na Windowsie może przyczynić się do pominięcia tego systemu. Może być to przeszkoda dla osób przyzwyczajonych do panelu kontrolnego, z którego wcześniej korzystały i który chcieliby wdrożyć u siebie – na własnym serwerze VPS. 

Serwer VPS Linux czy Windows
Kompatybilność paneli kontrolnych hostingu Źródło: https://www.whtop.com/directory.control-panels

Dostęp do serwera

Zarówno Windows jak i Linux posiadają dostęp przez FTP – standardowy protokół transferu plików. Na serwerze Windows wymaga on sporej konfiguracji w ramach Web Server IIS i powinno używać się jego wersji szyfrowanej SFTP. 

Linux oferuje dostęp przez SSH i Telnet – są to protokoły komunikacyjne używane do obsługi terminala w architekturze klient-serwer. W przypadku Windows Server możesz administrować zdalnie przy pomocy konsoli MMC i zdalnego dostępu do PowerShell. Widows może mieć dostęp przez pulpit zdalny RDP np. po połączeniu z siecią przez VPN (wirtualną sieć prywatną). Ta różnica może sprawić, że programiści będą chętniej decydować się na pracę z Linuksem. 

Łatwość użytkowania

Zarządzanie serwerem Windows może wydawać się proste dla każdego początkującego użytkownika, za sprawą wbudowanego interfejsu graficznego podobnego do klasycznego systemu Windows. Ponadto użytkownicy systemu Windows nie muszą być ekspertami w zakresie programowania, aby dostosować serwer.

Systemy Linux opierają się głównie na wierszu poleceń, co może okazać się na starcie przeszkodą dla wielu osób. Jednak do większości dystrybucji można za darmo zainstalować środowisko graficzne, które ułatwi dalszą konfigurację serwera.

Nauczenie się obsługi Windows Server i Linuksa oraz osiągnięcie poziomu eksperckiego będzie wymagało sporo nauki. Obydwa systemy będą stanowić wyzwanie dla nietechnicznych użytkowników, którzy po raz pierwszy podejmą się konfiguracji serwera. 

Popularność

Według portalu W3Techs.com, który zajmuje się gromadzeniem statystyk na temat technologii internetowych, system Linux jest częściej wybieranym systemem w sieci aniżeli Windows. Na dzień 17 września jego udział na serwerach WWW wynosi 39.6% wszystkich stron internetowych, które są znane portalowi. W przypadku Windowsa to 22.6%. Warto również zaznaczyć, że w maju 2021 roku system Linux cieszył się największą popularnością i wynik uplasował się na poziomie 43%.

Udział Linuksa i Windowsa na serwerach WWW Źródło: https://w3techs.com/technologies/comparison/os-linux,os-windows

Wykres przedstawiający miesięczny odsetek witryn korzystających z systemów Linux i Windows na serwerach WWW według W3Techs.com. Źródło: https://w3techs.com/technologies/comparison/os-linux,os-windows/ 

Mimo że Linux obsługuje większość serwerów na świecie, jego baza użytkowników, jeśli chodzi o komputery stacjonarne, jest bardzo niska w porównaniu z Windowsem i wynosi około 2%.

Jako ciekawostkę, ale dotyczącą już ogólnie używanych systemów operacyjnych, warto dodać, iż w czerwcu 2021 roku spośród listy przedstawiającej 500 światowych superkomputerów, wszystkie maszyny były na Linuksie i nie było na niej ani jednej pozycji na Windowsie. Mianem superkomputera określa się komputer, który ma jedną z największych mocy obliczeniowych na świecie w danym momencie. 

Podsumowanie – serwer VPS Linux czy Windows?

Zarówno Windows Server jak i Linux wymagają pewnej specjalistycznej wiedzy o serwerach VPS. Obydwa systemy zapewniają bezpieczeństwo na najwyższym poziomie, są wydajne i posiadają swoich osobistych zwolenników. 

Systemy operacyjne Windows i Linux to potężne oprogramowania, a wybór jednego z nich zależny będzie od indywidualnych wymagań, środowiska oprogramowania i posiadanego budżetu. 

Windows Server docenią administratorzy serwera z podstawowym doświadczeniem, którzy chcą mieć możliwie jak najmniej skomplikowany system operacyjny. Linux to doskonałe rozwiązanie dla bardziej doświadczonych osób, które docenią dużą swobodę administrowania systemem.

Wybierając Linuksa, możesz wybrać jego darmową dystrybucję. Będziesz w stanie zainstalować na nim dowolny panel kontrolny hostingu i nie będziesz musiał restartować go tak często jak Windowsa, tym samym zapewnisz serwerowi dłuższą ciągłość pracy.

Głównym powodem używania serwerów Windows są aplikacje pisane tylko dla tego systemu z bazą MS SQL Server (np. do zarządzania firmą), oraz przede wszystkim aplikacje Webowe pisane w środowisku .NET z bazą MS SQL Server. Decydując się na Windowsa

będziesz miał pewne, płatne wsparcie specjalistów Microsoftu.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafią przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Mam doświadczenie w obszarach takich jak content marketing, SEO i generowaniu leadów. Potrafię skutecznie mierzyć i analizować wyniki działań marketingowych, aby stale ulepszać swoje strategie.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Serwer VPS – system Linux czy Windows? Który wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *