24 maja 2022 roku, po ponad 4 latach od wypuszczenia WordPressa 5.0, doczekaliśmy się jego następcy, czyli WordPressa 6.0. Zaglądamy do środka i sprawdzamy, co zostało wdrożone.

wordpress 6.0

Już na samym początku, po zalogowaniu się do WordPressa, wita nas banner, a po kliknięciu: Dowiedz się więcej na temat wersji 6.0, otrzymujemy szczegóły dotyczące zmian. WordPress 6.0 zawiera ponad 500 ulepszeń i 400 poprawek.”– tak zespół odpowiedzialny za WordPressa wprowadza nas w nową wersję. Mowa tu między innymi o przełączaniu stylów, wygodniejszym pisaniu i zaawansowanej edycji bloków.

Bloki, bloki, bloki… i WordPress 6.0 – siła intuicyjnego budowania strony

Channing Ritter, Design Director w Automattic pracowała nad WordPressem od stycznia 2021 roku. W podcaście WordPress Briefing zdradza, czego możemy się spodziewać w szóstej już wersji najpopularniejszego CMSa w sieci.

Od motywów klasycznych po motywy oparte o bloki

Wspomina między innymi o tym, że już w wersji 5.9 otrzymaliśmy motyw Twenty Twenty-Two, który został wydany w oparciu o bloki, czyli coś, czego wcześniej mogliśmy się spodziewać wyłącznie w Gutenbergu przy okazji wypuszczeniu wersji WordPressa 5.0. Inną zmianą, którą również otrzymujemy już przy wersji 5.9, jest zmiana stylów bez zmiany motywu: z jasnego na ciemny i odwrotnie. 

przełączenie stylów wordpress

Zmiana stylów

W wersji 6.0 otrzymaliśmy funkcjonalność, która pozwoli na globalną zmianę stylów za pomocą jednego kliknięcia. Channing określa to jako drastyczną zmianę, natomiast w tej funkcjonalności widzi potencjał do eksperymentowania i czerpania inspiracji do tego, w jaki sposób strona oparta o WordPressa może wyglądać – bez konieczności zmiany motywu. 

Channing mówi, że WordPress 6.0 pokaże “pokaże prawdziwą siłę bloków oraz tego, co może zostać w nich zrobione”. To ukłon w stronę użytkowników, którzy tworzą strony dla innych, ale także tych, dla których uruchomienie własnej strony na WordPressie było nieco bardziej skomplikowane.

zmiana stylów wordpress 6.0

Przechodząc do edycji witryny, mamy możliwość wybrania jednego z czterech stylów, w motywie Twenty Twenty-Two (wersji 1.2). W menu bocznym do wyboru mamy style:

 • Domyślny,
 • Blue,
 • Pink,
 • Swiss.

Dzięki przełączaniu się między stylami, strona diametralnie zmienia swój wygląd jednym kliknięciem, czyli tak, jak obiecała Channing. Ta funkcjonalność to wersja Beta i prawdopodobnie będzie stopniowo rozwijana.

Zablokowanie… bloku

W rozmowie z Josephą Haden Chomphosy, Channing wspomina o możliwości zablokowania danego bloku, czyli niejako zakotwiczenia go w danym miejscu na stronie. Istotną zmianą jest również możliwość:

 • możliwość edycji danego bloku,
 • jego przenoszenia,
 • czy zapobieganie usunięcia bloku.

Z pewnością to wygodna opcja, jeśli nad stroną czy wpisem pracuje kilka osób. Zgodnie z tym, co mówiła Channing w podcaście, w wersji 6.0 otrzymaliśmy możliwość blokowania akapitów.

zablokowanie bloku

Przesuwanie i usuwanie bloków

Dochodząc do edycji blokady bloku, otrzymujemy możliwość zablokowania przesuwania danego akapitu (bloku), ale również jego usunięcia. Wszystko po to, by uprościć pracę nad projektem, jeśli współpracujemy z klientami. Wyklucza to możliwość przypadkowego przesunięcia lub usunięcia bloku przez naszego klienta podczas prac nad innymi elementami strony.

zablokuj akapit

Bileciki do kontroli?

W wersji 6.0 dostajemy również możliwość kontrolowania ról użytkowników. Pozwoli to wielu agencjom, ale także freelancerom, którzy pracują z klientami na nadanie im określonych ról i możliwości co do edycji funkcjonalności w danej instalacji WordPressa. Channing wspomina też, że to funkcjonalność o którą pytano od lat, ale przez zawiłości takiej funkcjonalności, zostanie dodana dopiero w WordPressie 6.0. W myśl zasady “push and pull”, czyli parcia i rozwoju blokowanie bloków, a także nadawanie ról to wciąż opcja, która musi być łatwo zarządzalna i elastyczna dla użytkowników końcowych, także tych, niekorzystających z usług agencji czy software house.

Większa kontrola nad projektem stron w WordPressie 6.0

Channing wspomina, że jedną z najbardziej ekscytujących rzeczy, których możemy się spodziewać to ulepszenia dotyczące narzędzi projektowych. Mowa tutaj między innymi o:

 • panelu kolorów,
 • kontrolkach granic bloków,
 • obsłudze odstępów między tekstem (tzw. paddingów), 
 • opcjach typografii,
 • czy elastycznym rozmieszczaniu bloków.

To szczegóły, które pozwalają na perfekcyjne, wręcz designerskie wykończenie strony. Jednocześnie dzięki tym zmianom projektowanie stron staje się łatwiejsze i wygodniejsze.

Co zostało wdrożone i w jaki sposób wygląda? Sprawdźmy!

Różnorodne opcje tworzenia treści

Zarządzanie treściami nigdy nie miało tylu możliwości, co w WordPressie 6.0. Zobaczmy, co możemy zrobić i jak to wygląda:

 1. Opcja Grupuj pozwala na łączenie wielu bloków w jeden. Po zgrupowaniu, opcja Stos pozwala na ułożenie bloków względem siebie w pionie, a opcja Wiersz w poziomie,
przekształć stos wiersz
 1. Istnieje możliwość umiejscowienia zaznaczenia dwóch bloków i jednoczesnej ich edycji.
jednoczesna edycja bloków
 1. Przekształcenie akapitu w okładkę, sprawia, że otrzymujemy blok w wybranym kolorze. Tło oraz kolor czcionki możemy zmieniać dowolnie, ponieważ w WordPressie 6.0 otrzymaliśmy próbnik do wybrania dowolnego koloru oraz jego przezroczystości.
edycja koloru wordpress 6.0
 1. W menu bocznym, w opcji: Typografia, w obrębie danego bloku możemy zmienić: wysokość linii, wielkość liter oraz Kerning, czyli rozstaw liter w danym słowie.
opcja typografia wordpress 6.0
 1. Opcja Przycisku dostaje nowe możliwości: wybieramy możliwość wypełnienia go kolorem, zwykłego konturowania, ustawienia szerokości, a także skorzystania z konkretnych kolorów względem tekstu i tła. Przycisk może być gradientowy: w kolorze motywu lub  wybranym przez Ciebie. Możesz również wybrać czcionkę, rozmiar przycisku czy jego kształt.
przycisk wordpres 6.0
 1. Z pozostałych, mniej popularnych rozwiązań, które są godne zaznaczenia to również:
  1. Chmura tagów, która została wyposażona w dodatkowe możliwości personalizacji.
  2. Wpisując dwa otwarte nawiasy [[ uzyskasz dostęp do menu odnośników. W ten sposób możesz podlinkować wybraną stronę.
odnośniki

WordPress 6.0 – rozbudowane możliwości

Przedstawiliśmy część wybranych funkcjonalności dostępnych w WordPressie 6.0. Szczegółowe informacje znajdziesz również na stronie WordPressa. Jeśli korzystasz z tego CMSa i chciałbyś dokonać aktualizacji, pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej. Dopiero później wykonaj aktualizację do wersji 6.0. Być może jest coś ciekawego, o czym nie napisaliśmy, a warto wspomnieć? Jakie są Twoje pierwsze wrażenia dotyczące najnowszej aktualizacji? Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu!

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

W MSERWIS.pl i Domeny.tv od kilku lat dbam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązuję ich najprzeróżniejsze problemy i nadzoruję nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledzę zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmuję się obsługą kluczowych klientów, a także jestem odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty swojej branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *