Co to jest cPanel? cPanel to wyjątkowo intuicyjny i prosty w obsłudze panel administracyjny hostingu, który oferujemy w Mserwis.pl. Niezależnie od tego, czy korzystasz z konta hostingowego w pakiecie z linii Biznes czy też linii Ultra, po zalogowaniu się na jedno z nich  zobaczysz właśnie cPanel.

Z panelu możesz korzystać po polsku, angielsku oraz 34 innych językach. Zdajemy sobie sprawę, że korzystanie z hostingu może wydawać się skomplikowane, dlatego w jednym miejscu podsumowujemy jego najważniejsze funkcje. Ich poznanie sprawi, że obsługa serwera stanie się znacznie prostsza.

Jakie korzyści daje panel administracyjny hostingu?

Dzięki cPanelowi w prosty sposób możesz zarządzać plikami, pocztą, czy też  strefą DNS. Nie musisz się znać na programowaniu, protokołach serwera czy zabezpieczaniu sieci. Panel administracyjny ubiera wszystkie te funkcjonalności w przystępne do zarządzania. Dzięki nim możesz również zainstalować WordPressa, a także zaparkować dowolną liczbę domen. W pakietach linii Ultra cPanel automatycznie zainstaluje dla Ciebie certyfikat SSL dla każdej posiadanej domeny. Dzięki wszystkim zebranym funkcjonalnościom w przystępnym panelu, korzystanie z cPanelu to przyjemność.

Logowanie do cPanelu

Zalogowanie się do cPanelu jest możliwe po zarejestrowaniu konta, które początkowo jest darmowe. Przez 14 dni możesz bezpłatnie testować  cPanel i sprawdzić, czy to narzędzie dla Ciebie. Dopiero po 14 dniach decydujesz, czy chcesz z niego korzystać oraz funkcjonalności, które oferuje. 

Jak w takim razie zalogować się do cPanelu?

  • Zarejestruj swoje konto na 14-dniowy okres próbny i potwierdź rejestrację, klikając w link wysłany na adres e-mail.
hosting-mserwis
  • Przejdź do logowania:
mserwis-logowanie

Okno logowania znajdziesz zawsze w prawym, górnym rogu Mserwis.pl. Wystarczy podać login oraz hasło, które ustaliłeś podczas zakładania konta. Jeśli potrzebujesz odzyskać hasło, jest to możliwe za pomocą funkcji dostępnej pod oknem logowania, a także pod tym adresem.

5 praktycznych rzeczy, które możesz zrobić w cPanelu

Powróćmy jednak do tematu, czyli tego, co możesz zrobić w cPanelu:

1. Zarządzanie domenami

Zastanawiasz się jak podpiąć domenę? Wystarczy, że po zalogowaniu odnajdziesz zakładkę Domeny i przejdziesz do opcji Domeny (tak, obydwie te funkcje brzmią identycznie). Kliknij w przycisk: Create a New Domain. Po wpisaniu samej nazwy oraz rozszerzenia w polu Domena, pozostałe pola zostaną uzupełnione automatycznie. Za co odpowiadają? 

Pole Document Root (File System Location) wskazuje do jakiego folderu będą trafiały wszystkie pliki dotyczące domeny. W tym miejscu cPanel automatycznie uzupełnia nazwę folderu na podstawie domeny, a następnie go tworzy. Jeśli jednak folder istnieje, a Ty wiesz, do którego folderu ma kierować domena, po prostu wpisz jego nazwę. 

Pole Poddomena odpowiada za utworzenie subdomeny konta hostingowego, która odpowiada za umiejscowienie katalogu w hostingu. To pole również jest automatycznie uzupełniane przez cPanel, ale możesz je samodzielnie edytować. Instrukcję dodawania domen do cPanelu znajdziesz również w sekcji poradników: Konfiguracja domen na serwerze wirtualnym. W Mserwis.pl utrzymasz dowolną ilość domenę i w żaden sposób Cię nie ograniczymy.

jak-dodac-domene-cpanel

2. cPanel a SSL

Nadszedł czas, w którym certyfikat SSL jest koniecznością. Bez niego bezpieczne działanie w sieci nie jest możliwe.Certyfikat pozwala na zabezpieczenie połączenia między osobą wchodzącą na Twoją stronę a serwerem. Certyfikat szyfruje połączenie i pozwala bezpiecznie korzystać z sieci. W Mserwis.pl wychodzimy Ci naprzeciw i udostępniamy funkcję AutoSSL, czyli automatycznego wydawania certyfikatów SSL. Dla domen które skonfigurujesz na swoim koncie hostingowym automatycznie zostanie wydany i zainstalowany certyfikat Sectigo SSL.

Jak wydać certyfikat za pomocą AutoSSL?

Wystarczy, że skonfigurujesz domenę na swoim koncie, a cPanel sam wyda certyfikat SSL. Ty nic nie musisz robić. Funkcję odnajdziesz w zakładce Zabezpieczenia i opcja SSL/TLS Status. Tutaj sprawdzisz, dla jakich domen i na jak długo wydane są certyfikaty SSL. Poradnik dotyczący tego, jak działa AutoSSL, znajdziesz również na naszej stronie: Instalacja certyfikatu SSL w ramach AutoSSL.

cpanel-ssl

3. Samodzielna konfiguracja strefy DNS

Po skonfigurowaniu domeny w cPanelu jesteś w stanie również edytować strefę DNS danej domeny. Strefa DNS to plik odpowiadający za skonfigurowanie usług w domenie: skierowania na konkretny serwer czy ustalenie na jaki serwer trafia poczta. Możesz dodać standardowe rekordy: A, AAAA, CAA, CNAME, DMARC, MX, SRV oraz TXT. Informacje za co odpowiadają poszczególne rekordy, znajdziesz poniżej.

rekordy-dns

Wbrew pozorom, strefa DNS w cPanelu jest dość intuicyjna, a dodanie konkretnych rekordów nie powinno być dla Ciebie problemem. Chcąc dodać lub usunąć konkretne rekordy, przejdź do zakładki Domeny i znajdź opcję: Zone Editor. W tym miejscu zobaczysz listę domen i z łatwością dodasz rekordy A, MX lub CNAME, czy skonfigurujesz usługę DNSSEC. Możesz również przejść do opcji: Zarządzaj, która pozwoli Ci sprawdzić wszystkie dostępne rekordy, a także dodać lub usunąć nowe.

cpanel-dns

Po przejściu do opcji zarządzania, po prawej stronie, nad listą rekordów, odnajdziesz przycisk: Dodaj rekord. Pozwoli na dodanie wspomnianych wcześniej rekordów.

rekord-DNS

Jak widzisz, każdy formularz posiada nieco inne pola, zależne od danego rekordu. To jakie musisz dodać wartości, jest zależne od danego rekordu. Pamiętaj jednak o wprowadzeniu nazwy domeny z kropką na końcu. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie zapisać rekordu. W Mserwis.pl pomagamy klientom w zarządzaniu strefami, dlatego jeśli masz jakiekolwiek trudności z dodaniem lub usunięciem rekordu, skontaktuj się z nami. Z chęcią pomożemy w rozwiązaniu Twojego problemu.

4. Instalacja WordPressa w cPanelu

cPanel oferuje automatyczną instalację WordPressa w dosłownie kilku prostych krokach. WordPress to najpopularniejsze oprogramowanie na świecie do prowadzenia bloga, ale także prostej strony firmowej czy zaprojektowania landing page’a. Ponadto zamawiając hosting mserwis otrzymasz od nas za darmo kurs WordPressa wraz z szablonem GeneratePress Premium, który umożliwi Ci stworzenie profesjonalnej strony internetowej. 

Dzięki dedykowanej opcji WordPress Toolkit od cPanel, zainstalowanie WordPressa nigdy nie było prostsze. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne dane i klikniesz zainstaluj. Opcję WordPress Toolkit znajdziesz w zakładce Domeny, a pełną instrukcję przedstawiliśmy na dedykowanej stronie dotyczącej WordPress Toolkit. Na naszym blogu znajdziesz również mnóstwo artykułów dotyczących WordPressa, które pomogą Ci w dalszym poruszaniu się po tym oprogramowaniu.

wordpress-cpanel

5. Wysyłanie e-maili

Posiadanie strony internetowej często wiąże się z posiadaniem kont pocztowych, nie tylko dla firmy, ale i jej pracowników. cPanel oferuje możliwość założenia nieograniczonej liczby kont pocztowych dla każdej skonfigurowanej domeny. Wiemy jak dobre są rozwiązania dostępne on-line, dlatego swoim klientom udostępniamy możliwość korzystania z poczty również w przeglądarce – bez konieczności instalowania klientów pocztowych na każdym urządzeniu. Webmail oparty o rozwiązanie Roundcube dostępny jest pod adresem: https://poczta.mserwis.pl/?lang=pl_PL. Dzięki temu nasi klienci mogą korzystać z poczty w dowolnym momencie dnia, bez konieczności dostępu do lokalnego klienta pocztowego. Sprawdź jak krok po kroku skonfigurować swoje skrzynki pocztowe i bez przeszkód korzystać z poczty w Mserwis.pl.

Hosting nie taki skomplikowany jak się wydaje

Korzystanie z usług hostingowych powinno być przyjemnością, dlatego zdecydowaliśmy się na oferowanie klientom oprogramowania cPanel. Dzięki szerokiemu wachlarzowi funkcjonalności przy zachowaniu intuicyjnego wyglądu, nasi klienci z łatwością odnajdują się na hostingu. cPanel jest cały czas rozwijany i uaktualniany, dlatego możemy zaproponować nowe funkcjonalności.

Dołącz do klientów Mserwis.pl i sprawdź jak działa cPanel. Wybierz odpowiednie konto hostingowe dla siebie i przetestuj jego możliwości lub od razu zleć nam bezpłatną migrację hostingu. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, zastanawiasz się czy już jesteś naszym klientem, skontaktuj się z nami. Rozwiążemy każdy problem i doradzimy w wyborze najlepszego rozwiązania. Niech korzystanie z usługi hostingowej stanie się przyjemnością!

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

2 odpowiedzi na “5 praktycznych rzeczy, które zrobisz w cPanelu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *