Internet to sieć, która pozwala się połączyć tysiącom ludzi na świecie. Każde z urządzeń: komputer, serwer czy telefon komórkowy, posiada przypisany adres IP. Dzięki adresowi IP możemy bez przeszkód korzystać z Internetu. W pewnych sytuacjach zablokowanie adresu IP jest niezbędne. W tym artykule opowiemy, dlaczego adres IP jest zablokowany i jak możesz rozwiązać ten problem.

Co to jest adres IP?

Zanim omówimy potencjalne problemy, dowiedzmy się, czym jest w ogóle adres IP. Adres IP to skrót od angielskich słów: Internet Protocol Address. Adres protokołu internetowego to ciąg numerów nadawany dla wszystkich urządzeń w sieci. Dzięki adresom IP jesteśmy w stanie zlokalizować dane urządzenie. Przypomina to trochę adres domowy.

Tak, jak adresy IP, adresy domowe są przydzielane „z urzędu”. Adresami IP zarządza IANA (Internet Assigned Numbers Authority), czyli Internetowy Urząd Przydzielania Numerów. Przyznaje pule adresów IP regionalnie i nimi zarządzają Regionalne Rejestry Internetowe (ang. RIR). Te z kolei przyznają je lokalnym dostawcom Internetu (z ang. ISP). Ta struktura sprawia, że adresy IP są uporządkowane, a w podziale wyróżniamy pięć regionów:

 • AFRNIC — rejon Afryki i Madagaskaru,
 • APNIC — kraje azjatyckie wraz z Australią i Nową Zelandią,
 • ARIN — kraje Ameryki Północnej,
 • LACNIC — Ameryka Południowa wraz z Meksykiem,
 • RIPE NCC — kraje Europy wraz z Grenlandią i Rosją. Do tej puli należy również Polska.

To jednak nie koniec podziałów, bo adresy IP dzielimy na dwa rodzaje: IPv4 oraz IPv6. W czym tkwi różnica?

mapa adresów IP
Podział regionów pod względem uporządkowania adresów IP

Adres IPv4

IPv4 to czwarta wersja protokołu internetowego, powszechnie używana od 1977 roku. Liczba adresów IP w wersji czwartej jest ograniczona do ponad 4 miliardów. Według różnych szacunków adresy IPv4 miały zostać wyczerpane w latach 2011-2016.

W rzeczywistości wiele adresów jest zablokowanych przez IANA. Są one również w tak zwanym „drugim obiegu”. Dzieje się tak, gdy firmy z jakiegoś powodu zwalniają dane adresy IP. Można z nich wtedy skorzystać ponownie. 25 listopada 2019 o godzinie 15:35 RIPE NCC przyznał ostatnie adresy IPv4 z europejskiej puli. Skoro adresów IP w wersji czwartej mamy ograniczoną ilość, a urządzeń w sieci przybywa. Jakie mamy rozwiązanie? Odpowiedzią jest…

Adres IPv6

…adres IP w wersji szóstej, czyli IPv6. Mówi się, że adres IPv6 jest następcą protokołu IPv4, choć obydwa funkcjonują w Internecie równocześnie. Nic też nie zapowiada tego, żeby adres IP w wersji czwartej miałby zostać wycofany. Budowa adresu IPv6 sprawia, że jest ich nieskończenie wiele. Podstawową różnicą jest ilość bitów: IPv4 ma ich 32, gdy IPv6 ma ich 128. Tak duża różnica sprawia, że kombinacji adresów IPv6 jest naprawdę mnóstwo.

zapis adresów IP

Jaka jest różnica w zapisie adresów IP?

Jak wspominaliśmy, w adresie IPv4 mamy do dyspozycji 32 bity i zapis wygląda w ten sposób: 185.221.108.2.

W przypadku adresów IPv6 mamy do dyspozycji 128 bitów (czyli 4 razy więcej). Tych kombinacji jest nieskończenie wiele. Zapis w wersji IPv6 wygląda w ten sposób: 2001:0db8:0000:0000:0000:0000:1428:57ab.

Jaka jest rola adresów IP?

Adresy IP mają za zadanie identyfikować urządzenia w sieci, ale również same sieci. Jeśli w biurze stoi kilkanaście komputerów, to zapewne do sieci komputerów przypisany jest jeden adres IP. Analogicznie sprawa ma się w przypadku Internetu — dostawca może dzielić jeden adres IP na kilkanaście mieszkań. Podobnie jest również w Mserwis.pl. Kupując u nas hosting, korzystasz ze współdzielonego adresu IP. W wybranych pakietach możesz aktywować indywidualny adres IP za niewielką opłatą. Więcej informacji na temat zalet posiadania dedykowanego adresu IP znajdziecie w tym artykule. Plusów korzystania z indywidualnego adresu IP jest naprawdę mnóstwo, dlatego zachęcamy do przeczytania artykułu. Wasz biznes tylko na tym skorzysta!

Prywatny adres IP vs publiczny adres IP

Lokalizacja w sieci jest często określana przez nasz prawdziwy adres IP, który jest przypisany przez dostawcę usług internetowych. Jednakże, dla tych, którzy cenią sobie prywatność i chcą ukryć swoją aktywność w sieci, istnieje rozwiązanie w postaci sieci VPN. Dzięki VPN, możemy zmienić naszą lokalizację wirtualnie, co sprawia, że strony internetowe, które odwiedzamy, widzą inny adres IP niż nasz rzeczywisty. To nie tylko zwiększa naszą prywatność, ale również pozwala na dostęp do treści ograniczonych ze względu na lokalizację. Aby skorzystać z tej technologii, wystarczy podłączyć się do odpowiedniego routera lub skonfigurować przeglądarkę, aby korzystała z sieci VPN. Dzięki temu, niezależnie od naszej rzeczywistej lokalizacji, nasza aktywność w sieci będzie chroniona i prywatna.

Jak i dlaczego dochodzi do blokady adresu IP?

Użytkownicy sieci mogą zablokować dostęp z danego adresu IP do konkretnych treści lub usług. Dlaczego? Przyczyn jest mnóstwo, a najczęściej to po prostu chęć ograniczenia dostępu. Zdarza się to w różnych sytuacjach, ale najczęściej:

 • W przypadku próby ataku hakerskiego, jakim jest DDoS. Jednym z elementów odpierania ataków jest możliwość zablokowania konkretnych adresów IP. Więcej o atakach DDoS napisaliśmy w tym artykule.
 • Podczas prób dostępu nieupoważnionych osób do poszczególnych usług. To sytuacje, gdy osoby trzecie próbują się za wszelką cenę zalogować do poczty czy konta hostingowego. W Mserwis.pl systemy odpowiadające za bezpieczeństwo blokują adresy IP. W zależności od ilości prób taka blokada może potrwać nawet kilka godzin.
 • Gdy na stronie występuje złośliwe oprogramowanie, które może szkodzić odwiedzającym. W tych sytuacjach administratorzy serwisów hostingowych mogą zastosować blokadę dostępu. Najczęściej ma to miejsce poprzez modyfikację pliku .htaccess.

Mój adres IP został zablokowany. Dlaczego nie mogę się zalogować do skrzynki pocztowej?

Przede wszystkim sprawdź, czy Twój adres IP został zablokowany.

Jak sprawdzić swój adres IP?

W tym celu wystarczy wejść na stronę: https://www.mserwis.pl/hosting/sprawdzip. Strona automatycznie podstawi Twój adres IP. Po kliknięciu przycisku „Sprawdź”, w górnej części strony otrzymasz komunikat o blokadzie lub jej braku. Co zrobić w przypadku blokady adresu IP w Mserwis.pl?

Jeśli próbujesz się dostać do poczty, to sposobem na odblokowanie może być kontakt z obsługą klienta. Zazwyczaj weryfikujemy, czy wskazany adres IP trafił na listę zablokowanych i na jak długo. Zanim to jednak nastąpi, zorientuj się:

 • Czy jest to skrzynka, z której korzysta więcej osób? Czy tylko Ty próbujesz zalogować do skrzynki pocztowej? Czy ktoś zmieniał hasło do logowania? Czy aktualne hasło posiadają wszyscy, którzy powinni mieć dostęp do skrzynki? Jeśli to skrzynka współdzielona, to czy tylko Ty masz problem z zalogowaniem? W takiej sytuacji warto skontaktować się z administratorem (w firmie), który udostępnia skrzynki i hasła pocztowe, po to, aby wykluczyć udział osób trzecich w niepożądanym zalogowaniu.
 • Jeśli samodzielnie zarządzasz skrzynką i nie możesz się do niej dostać, to rozwiązaniem jest zmiana hasła na inne. Najlepiej na skomplikowane i trudne do zapamiętania. Niestety samodzielna weryfikacja, czy ktoś poza Tobą, próbował się zalogować, nie jest możliwa. Możesz zgłosić się do obsługi klienta — nasi konsultanci pomogą Ci i sprawdzą, czy i kto próbował się zalogować do Twojej skrzynki pocztowej.

Powyższe informacje pozwolą nam wykluczyć próby nieautoryzowanego logowania. Dzięki nim również szybciej odblokujemy dostęp do Twojej skrzynki pocztowej. Jeśli Twój adres IP został zablokowany, a nie posiadasz niezbędnych informacji, to możemy odmówić zdjęcia blokady. Jeśli nie znasz źródła prób logowania i jesteś ich nieświadomy, to tu także możemy odmówić odblokowania dostępu do usług. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie panikować. Rozumiemy, że potrzebujesz natychmiastowego dostępu do poczty czy serwera. Jednak odblokowanie usług bez ustalenia przyczyn blokady może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Jakiej?

Dalszych prób logowania, czyli prób zużycia zasobów serwera. To schemat prosty do przeprowadzenia ataku DDoS. Kilkugodzinna blokada najczęściej sprawia, że próby ustają i nieautoryzowane logowanie ustaje.

Posiadania złośliwego oprogramowania na komputerze, które również może próbować się zalogować. Jeśli nie jesteś go świadomy, to bez sprawdzenia komputera, możesz doprowadzić do kompromitacji danych do logowania. Nie tylko tych do poczty, ale również do banku czy innych, równie ważnych aplikacji.

Jeszcze przed kontaktem z obsługą klienta przeskanuj komputer pod kątem posiadania złośliwego oprogramowania. Sprawdź też, czy posiadasz aktualne hasło do skrzynki pocztowej. Jeśli to nie pomaga, to skontaktuj się z nami. Odblokujemy dostęp do usług, o ile to będzie możliwe i nie zaszkodzi Ci w danej sytuacji.

zablokowany adres ip

Zablokowany dostęp do strony — co dalej?

Zdarza się, że wykrywamy złośliwe oprogramowanie na kontach hostingowych. Wówczas blokujemy dostęp do strony dla wszystkich adresów IP. Wtedy też wysyłamy konkretne instrukcje dotyczące usunięcia złośliwego oprogramowania z serwera. Po samodzielnym usunięciu złośliwego oprogramowania z serwera lub skorzystaniu z usługi Usuwania wirusów i zabezpieczania oprogramowania WordPress, Joomla, Drupal, blokada dotycząca dostępu do treści z konkretnego adresu IP jest zdejmowana po weryfikacji przez administratorów serwerów.

Samodzielne zdjęcie blokady adresów IP przed usunięciem niechcianego oprogramowania grozi jego dalszym rozpowszechnianiem. Prosimy, nie rób tego, bo wówczas jesteśmy zmuszeni do ustawienia permanentnej blokady do czasu naprawienia szkód.

Adres IP został zablokowany… ze względu na reputację?

Korzystanie ze współdzielonego adresu IP na koncie hostingowym posiada kilka zalet:

 • Płacisz niższy abonament za serwer niż być to robił w przypadku pojedynczego serwera VPS.
 • Nie ponosisz dodatkowej opłaty za dedykowany adres IP.
 • Dopasowujesz pakiet konta hostingowego do swoich potrzeb, nie przepłacając za ilość niewykorzystanej przestrzeni na koncie.

Każde konto hostingowe w ramach Mserwis.pl posiada określone parametry bezpieczeństwa. Pozwalają one każdemu użytkownikowi korzystać z konta hostingowego w bezpieczny i nieprzerwany sposób. Rzadko, choć jednak dochodzi do naruszenia reputacji współdzielonego adresu IP. Kiedy ma miejsce taka sytuacja?

O złej reputacji adresu IP dowiadujemy się, gdy serwer przyjmujący pocztę oznacza wiadomości z danego adresu IP jako SPAM. Dlaczego? Najczęściej ma to miejsce, gdy:

 • ze swojego konta hostingowego wysyłasz pocztę do osób, które nie wyraziły na to zgody (brak zgód adresatów na otrzymywanie newslettera),
 • wysyłasz więcej wiadomości, niż jest to określone w regulaminie korzystania z usługi,
 • wiadomości e-mail posiadają słowa, które mogą sugerować wiadomości nakłaniające do oszustwa,
 • wysyłasz SPAM nieświadomie… bo ktoś włamał się na Twoją skrzynkę pocztową.
reputacja adresu IP

Mimo intensywnego monitoringu serwerów zdarza się, że poczta w wyżej wymienionej formie opuści nasz serwer i dotrze do serwerów odbiorców. Wówczas mają miejsce dwie sytuacje:

 1. Serwer odbiorcy traktuje wiadomości jako SPAM i umieszcza je w takim folderze lub w ogóle ich nie dostarcza do odbiorcy.
 2. Odbiorca otrzymuje wiadomość i oznacza ją jako SPAM lub jako wiadomość, której nie chciał otrzymać.

Oznaczenia i kierowanie wiadomości do SPAMu sprawiają, że adres IP, z którego jest wysyłana wiadomość, jest niestety oznaczony jako podejrzany i trafia na czarną listę lub kilka, w zależności od tego, z jakich i ilu list korzystają serwery do weryfikacji reputacji danego adresu IP. Efektem umieszczenia adresu IP na czarnej liście jest brak możliwości wysyłki poczty na te serwery, które korzystają z czarnych list. Wydaje się, że to niby nic takiego, ale przy współdzielonym adresie IP, gdzie znajduje się kilkadziesiąt kont pocztowych, należących do różnych firm… Zaczyna się robić nieciekawie, prawda?

Samodzielna weryfikacja, czy adres IP rzeczywiście znalazł się na czarnej liście, jest możliwa za pomocą narzędzi i list dostępnych online. W artykule: Bezpieczne domeny. Jak sprawdzić za darmo reputację domeny, adresu IP i adresu e-mail? 10 narzędzi pokazujemy w jaki sposób samodzielnie sprawdzić reputację domeny oraz jej obecność na czarnej liście.

Jak wygląda rozwiązanie takiego problemu?

 1. Najczęściej administratorzy serwera, na którym znajduje się dane konto hostingowe, we współpracy z obsługą klienta powiadamiają właściciela konta o incydencie.
 2. Nadawcę poczty informujemy o tym, że zakolejkowana do wysyłki poczta jest zatrzymywana, a jej wysyłka jest niemożliwa.
 3. Właściciel skrzynki zobligowany jest do zmiany hasła oraz informowany jest na temat przymusowego wdrożenia dobrych praktyk korzystania z poczty.
 4. Prośba o wycofanie adresu IP z konkretnej czarnej listy jest wysyłana do jej administratora. Zajmują się tym administratorzy serwera, gdy mają stuprocentową pewność, że sytuacja jest opanowana.

Rozwiązanie wydaje się banalne, natomiast zajmuje mnóstwo czasu i ma wpływ nie tylko na osobę wysyłającą SPAM, ale również na wszystkie dzielące z nią adres IP osoby. W takich sytuacjach przekonujemy się, jak ważny dla naszych klientów jest czas. Mimo że to jedyne rozwiązanie, nie możemy zagwarantować, że problem się nie powtórzy…

Jednym z rozwiązań jest zakup dedykowanego adresu IP. W przypadku pakietów ULTRA L lub XL oraz linii BIZNES PRO lub VIP jednorazowa cena aktywacji adresu IP to 99 PLN netto (121,77 zł z VAT). Korzystasz z niższych pakietów? Przemyśl zmianę na wyższy plan, by móc sobie zapewnić komfort korzystania z dedykowanego adresu IP oraz samodzielnego pracowania na jego reputację.

Twój adres IP został zablokowany? Sposobem na odblokowanie jest…

Unikanie tego typu sytuacji. Tak, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jak bardzo jest to możliwe, unikaj tego typu sytuacji. W jaki sposób?

 1. Posiadaj skomplikowane hasło pocztowe do swojej skrzynki. Im trudniej je zapamiętać, tym lepiej. Trudne hasła są dla hakerów zmorą, bo muszą poświęcić więcej czasu na ich rozszyfrowanie.
 2. Korzystaj z zaufanych (dom, biuro) sieci internetowych. Unikaj kawiarenek na lotniskach czy stacjach kolejowych. Często te sieci są tworzone po to, by z ich użytkowników wyciągnąć jak najwięcej informacji.
 3. Zabezpiecz połączenie pocztowe certyfikatem SSL i loguj się tylko w ten sposób. Ze względów bezpieczeństwa takie rozwiązanie wprowadziliśmy już 1 listopada 2022 roku.
 4. Jeśli nie pamiętasz hasła, nie próbuj się logować kilkukrotnie. Zmień hasło po 1-2 próbach. W innym wypadku adres IP na pewno zostanie zablokowany.
 5. Jeśli na swoim komputerze widzisz podejrzane ruchy, przeskanuj urządzenie programem antywirusowym. Dzięki niemu unikniesz większej katastrofy.
 6. Stosuj się do zasad bezpieczeństwa narzuconych przez administratorów. W końcu dzięki nim możesz bezpiecznie korzystać z poczty.

To tylko kilka podstawowych rad. Jak widzisz, adres IP może Ci sprzyjać i być dobrym adresem w sieci. W każdej chwili może jednak stać się adresem, pod którym nie chciałbyś zamieszkać…

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

magda mserwis

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *