24 lutego 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, tym samym eskalując działania wojenne trwające od 2014 roku. W obliczu tej sytuacji wiele firm na świecie podjęło decyzję o wycofaniu lub zawieszeniu sprzedaży swoich produktów i usług w Rosji.

Jeśli śledzicie bloga Domeny.tv, to 7 marca 2022 roku poinformowaliśmy o zawieszeniu rejestracji domen: .ru, .com.ru, .рф oraz .by do odwołania. Rejestracja domen w rozszerzeniu .ua oraz .com.ua odbywa się bez zmian, a szczegółowe informacje znajdziecie w artykule.

Digicert i Sectigo zawieszają wydawanie certyfikatów SSL

Na reakcję największych podmiotów wydających certyfikaty SSL, czyli DigiCertu oraz Sectigo nie trzeba było długo czekać. Ze względu na obecną sytuację geopolityczną, podmioty te postanowiły zawiesić wydawanie i odnawianie wszystkich certyfikatów SSL, które oferują. Dotyczy to podmiotów, a także domen powiązanych z Rosją oraz Białorusią.

digicert-zaprzestaje-wydawania-certyfikatow

Digicert

Jak możemy przeczytać na stronie DigiCertu, odcina się  od prowadzenia interesów zarówno z Rosją, jak i Białorusią. Podmioty z tych krajów starające się o wydanie jakiegokolwiek certyfikatu SSL, nie otrzymają go ze względu na wprowadzone sankcje. Należy mieć na uwadze to, że DigiCert odmówi wydania certyfikatów SSL dla domen w rozszerzeniach również niepowiązanych bezpośrednio z Rosją czy Białorusią, jeśli o wydanie starają się podmioty czy osoby fizyczne. Biorąc pod uwagę wprowadzone sankcje, uzyskanie certyfikatów typu code signing również nie jest możliwe.

Dodatkowo DigiCert wskazuje również listę domen, dla których wydawanie i odnawianie certyfikatów zostało wstrzymane:

 • .by
 • .moscow
 • .ru
 • .ru.com
 • .ru.net
 • .su
 • .tatar
 • .бел
 • .москва
 • .рус
 • .рф

Certyfikaty SSL wydawane przez DigiCert i które posiadamy w naszej ofercie, a zostały objęte sankcjami to: RapidSSL, RapidSSL Wildcard, wszystkie certyfikaty GeoTrust oraz DigiCert.

Sectigo

Na stronie Sectigo dowiadujemy się, że Rosja oraz Białoruś trafiły na listę krajów, z którymi Sectigo nie podejmie już współpracy. W związku z tym Sectigo nie wyda certyfikatów osobom fizycznym, a także podmiotom z terenu Rosji i Białorusi. Restrykcjom podlegają również powiązane z tymi krajami rozszerzenia domen. Informacja o tym, że Sectigo wycofuje się z Rosji, pojawiła się w aplikacji Telegram, gdzie podmiot ogłosił, że zaprzestaje akceptacji certyfikatów dla domen w rozszerzeniach .ru oraz .рф. W związku z tym również w Mserwis.pl wydawanie wszystkich certyfikatów Sectigo będzie odbywało się przy braniu pod uwagę powyższych restrykcji.

Podsumowanie

Niestety na ten moment żaden z wymienionych wystawców nie jest w stanie zaoferować innego rozwiązania, co jest całkowicie zrozumiałe w tej sytuacji. Na bieżąco monitorujemy rynek i w przypadku jakichkolwiek zmian poinformujemy Was na naszym blogu.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

magda mserwis

W MSERWIS.pl i Domeny.tv przez 7 lat dbałam o jak najlepszy kontakt z klientami. Rozwiązywałam ich najprzeróżniejsze problemy i nadzorowałam nad systemem zgłoszeń pomocy technicznej. Aktywnie śledziłam zmiany dotyczące oferty firmy oraz trendy technologiczne, aby zapewnić klientom jak najlepsze wsparcie.

Zajmowałam się obsługą kluczowych klientów, a także byłam odpowiedzialna za marketing wielu produktów. Rozumiem techniczne aspekty branży i potrafię skutecznie komunikować się z interesariuszami z różnych działów.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *