W dzisiejszych czasach każda firma, która chce odnieść sukces, powinna posiadać stronę internetową. Jednak nawet dobrze stworzona strona może oddalić Cię od sukcesu, jeśli nie będziesz posiadać dla niej dedykowanego adresu IP. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, blog czy witrynę firmową, dedykowany adres IP pomoże Ci osiągnąć wyznaczone cele biznesowe

Z tego artykułu dowiesz się m.in., czym jest adres IP, na jakie rodzaje się dzieli, jak go sprawdzić, jakie są jego zalety i przede wszystkim, dlaczego warto go mieć i jak go uzyskać dla swojej strony. 

W artykule omówiliśmy, w jaki sposób dedykowany adres IP poprawia wydajność, bezpieczeństwo i niezawodność stron. Jeśli więc rozważasz modernizację infrastruktury swojej witryny, czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego warto mieć dedykowany adres IP.

Co to jest adres IP? 

Adres IP, czyli adres protokołu internetowego to unikatowy numer identyfikacyjny przypisany do stron internetowych i urządzeń komputerowych podłączonych do sieci. Adresy IP identyfikują urządzenia sprzętowe w Internecie, umożliwiają im łączenie się ze sobą i przesyłanie danych. Adres IP to ciąg liczb oddzielonych kropkami lub liczb i liter oddzielonych dwukropkami. 

W sieci istnieją dwa rodzaje adresów IP:

 • IPv4 – jest zbiorem liczb zawierających się w przedziale od 0 do 255. Przykładowy adres to: 185.221.108.2. IPv4 używa adresu 32-bitowego, który obsługuje ponad cztery miliardy różnych adresów. Pod koniec 2019 roku nastąpiło wyczerpanie publicznej puli adresów IPv4.
 • IPv6 używa liter i cyfr szesnastkowych oddzielonych dwukropkami, przykładowo: 1234:0:0:0:1:200:300a:456b. IPv6 używa adresu 128-bitowego, przez to ​​zapewnia 1028 razy więcej adresów niż IPv4 i spełnia zapotrzebowanie przestrzeni adresowej IP.

Jak działają adresy IP? 

Adresy IP odpowiadają za łączenie się ze sobą urządzeń i stron internetowych w Internecie. Podzielimy działanie adresów IP na kilka etapów, po to żebyś w możliwie jak najprostszy sposób to zrozumiał:

 1. Zanim Twoje urządzenie, np. laptop czy smartfon, będzie mogło uzyskać dostęp do Internetu, musi połączyć się z siecią, np. przez Wi-Fi. Tą siecią prawdopodobnie będzie Twój dostawca usług internetowych, np. Netia czy Orange. 
 2. Dostawca usług internetowych przypisuje twojemu urządzeniu adres IP – zazwyczaj w podstawowym charakterze umowy na Internet jest on tymczasowy (współdzielony).
 3. Twoje urządzenie wysyła żądanie i łączy się z routerem sieciowym (przeważnie dostarczonym przez usługodawcę Internetu), następnie z serwerem WWW, na którym znajduje się docelowa strona internetowa. 
 4. Serwer WWW pobiera informacje o witrynie i odsyła je z powrotem do Twojego urządzenia.
 5. Aktywność internetowa przechodzi przez Twojego dostawcę usług internetowych, który kieruje ją z powrotem do Ciebie, używając twojego adresu IP.
 6. Każde urządzenie biorące udział w połączeniu – Twoje urządzenie, router i serwer WWW, posiada unikalny adres IP, bez którego przesyłanie informacji nie byłoby możliwe.
Wizualizacja działania adresów IP

Adresy IP to także część systemu nazw domen (DNS). Dzięki systemowi DNS nie musisz wpisywać trudnych do zapamiętania ciągów adresów IP, tylko nazwy stron, by móc korzystać z informacji zamieszczonych w danej witrynie, na przykład: “mserwis.pl” zamiast “185.221.110.6”. Po wpisaniu nazwy domeny w pasku URL, dostawca usług internetowych wyszuka adres IP odpowiedniej witryny. Po znalezieniu adresu IP przeglądarka pobierze informacje i wyświetli zawartość strony.

Typy adresów IP 

Adresy IP dzielimy ze względu na przydziały do urządzenia, które jednocześnie określają trwałość sieci:

 • statyczne – adresy IP nie zmieniają się i są tworzone ręcznie. Przeważnie są przydzielane dla serwerów hostujących witryny internetowe;
 • dynamiczne – adresy IP stale się zmieniają i są aktywne przez określony czas, np. ze względu na ponowne uruchomienie komputera czy routera. 

Adresy IP opisują także lokalizację sieci:

 • prywatne – działające wyłącznie w sieci lokalnej. Adresy IP są przydzielane każdemu urządzeniu przez router, aby komunikować się z nim wewnętrznie; 
 • publiczne – to podstawowy adres powiązany z Twoją siecią internetową przydzielany przez Twojego dostawcę usług internetowych. Publiczne adresy IP służą do uzyskania dostępu do Internetu. 

Jak sprawdzić adres IP? 

Adres IP swojego urządzenia sprawdzisz np. na stronie https://ipaddress.my/. Może Ci się to przydać podczas weryfikacji sprzętu podłączonego do sieci internetowej i gdy planujesz nałożyć limity prędkości transferu dla poszczególnych urządzeń.

Jeżeli chciałbyś poznać adres IP, którego używa Twoje konto hostingowe w cPanel, to najszybszym rozwiązaniem będzie zalogowanie się do swojego konta. Gdy to zrobisz, po prawej stronie kokpitu zobaczysz tabelę “Informacje ogólne (General Information)”. W niej znajdziesz zapis “Shared IP Address” bądź “Dedicated IP Adress” – w zależności, czy posiadasz przypisany dedykowany adres IP dla hostingu, czy też nie. 

Przykłady różnych adresów IP po zalogowaniu się do kont cPanel

Różnice między współdzielonym a dedykowanym adresem IP 

Współdzielony adres IP to adres używany przez wiele różnych domen (stron internetowych) na jednym serwerze internetowym. To znaczy, że adresy IP są często wspólne dla wielu współdzielonych kont hostingowych (użytkowników). 

Dedykowany adres IP jest przypisywany wyłącznie do jednego konta hostingowego. Może służyć jako dodatkowy adres Twojej strony internetowej – odbiorcy witryny mogą wpisać nazwę domeny lub adres IP, aby uzyskać do niej dostęp.

Współdzielone adresy IP są powszechne w planach hostingu współdzielonego. W MSERWIS.pl masz możliwość skorzystania z dedykowanego IP dla swojego konta. Jednak ta opcja nie jest dostępna dla wszystkich pakietów serwerów. Aktualną informację o tym, dla których z nich możesz aktywować dedykowany adres IP, znajdziesz w tabelach na stronach: https://www.mserwis.pl/hosting-ultra oraz https://www.mserwis.pl/hosting-biznes. W MSERWIS.pl płatność za przydzielenie stałego IP jest jednorazowa i nie jest obarczona dodatkowym abonamentem.

W MSERWIS.pl możesz zamówić jeden adres IP dla jednego konta hostingowego. Oznacza to, że wykupiony adres nie musi być dostępny wyłącznie dla 1 domeny, ponieważ będzie on dotyczyć wszystkich utrzymywanych domen na koncie. W takim przypadku jedna domena musi zostać wskazana jako revDNS (my zajmujemy się konfiguracją). revDNS w prostym tłumaczeniu odpowiada za przypisanie konkretnego adresu IP konkretnej domenie. Zaletą tego rozwiązania jest to, że samodzielnie decydujesz, które domeny będą współdzieliły adres IP. Jeżeli chcesz mieć w 100% dedykowany adres IP, to na jednym koncie hostingowym utrzymuj 1 domenę i ustaw na nią revDNS.

Jeżeli chciałbyś w ramach jednego serwera przydzielić kilku kontom różne dedykowane adresy IP, to skorzystaj z oferty VPS. W ramach jednego serwera VPS zapewnimy Ci dużą ilość unikatowych adresów IP, których koszt w marcu 2023 roku wynosi 10 zł za 1 dedykowany adres przy 1 miesięcznym cyklu rozliczeniowym. Migracja z hostingu współdzielonego na VPS jest u nas darmowa!

Tabela przedstawiająca dla których serwerów z linii ULTRA dostępna jest opcja dedykowanego adresu IP. 

Jakie są zalety z posiadania dedykowanego adresu IP?

Posiadanie dedykowanego adresu IP ma wiele zalet. Poznaj szczegółowo każdą z nich. 

Wpływ na SEO – kontrolowane reputacji strony internetowej

Dedykowany adres IP wpływa na kontrolowanie reputacji witryny, czyli na jeden z kluczowych czynników SEO.

W przypadku współdzielonego adresu IP dzielisz go z wieloma innymi stronami internetowymi na serwerze. To naraża Twoją stronę internetową na pojawienie się na czarnych listach adresów IP (blacklist). Inna witryna na serwerze, który współdzielisz, może stosować złe praktyki SEO jak np. wysyłanie spamu, złośliwego oprogramowania czy publikowanie fałszywych stron. To w najgorszym wypadku może skutkować zablokowaniem Twojej strony przez wyszukiwarki – strona nie będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania. 

Dzięki dedykowanemu adresowi IP niwelujesz ryzyko zablokowania Twojego adresu IP przez strony trzecie, ponieważ tylko Ty będziesz mógł korzystać z przydzielonego Ci adresu. 

Zwiększona dostarczalność wiadomości e-mail

Reputacja adresu IP przyczynia się także do dostarczalności wiadomości e-mail. Słaba reputacja oznacza, że ​​Twoje e-maile mogą być oznaczane jako spam lub całkowicie odrzucane. Im lepsza reputacja, tym więcej dostarczonych wiadomości.

Jeśli chciałbyś poznać oceny reputacji adresu IP serwera pocztowego i oceny dostarczania wiadomości email, to zachęcamy do przeczytania artykułu na blogu Domey.tv

Dzięki dedykowanemu adresowi IP uchronisz swoją reputację i wyizolujesz się przed stronami trzecimi na wspólnym serwerze, które mogłyby wysyłać potencjalnie szkodliwe wiadomości e-mail

Dodatkowo dedykowany adres IP oraz idąca z nim dobra reputacja IP wpływają na szybkość dostarczania wiadomości e-mail. Usługi poczty e-mail, takie jak Gmail, Outlook czy wp.pl, bardziej ufają wiadomościom e-mail z dedykowanych adresów IP niż wiadomościom z adresów współdzielonych. W przypadku wiadomości wysyłanych ze współdzielonego adresu usługi pocztowe mogą sprawdzać je podwójnie, ponieważ istnieje większe zagrożenie otrzymania spamu z kont e-mail hostowanych na tych samych adresach IP. 

Bezpośredni dostęp do strony internetowej za pośrednictwem adresu IP

Dedykowany adres IP zapewnia dostęp do witryny za pomocą samego adresu IP. Może Ci się to przydać podczas tworzenia strony internetowej, dla której nie zarejestrowałeś domeny

Wydajność witryny

Posiadając dedykowany adres IP, Twoja strona może osiągnąć szybszy czas ładowania i odpowiedzi w stosunku do witryn ze współdzielonymi adresami IP w okresach dużego ruchu. Dodatkowo dzięki stałemu adresowi IP poprawisz szybkość wczytywania witryny, ponieważ serwer nie będzie musiał odpytywać pozostałych stron.

Jednorazowy zakup

W MSERWIS.pl dla hostingu współdzielonego zakup dedykowanego IP jest jednorazowy i nie jest obarczony dodatkowym abonamentem. Dzięki temu, przy niewielkiej inwestycji podniesiesz skuteczność swojej strony i prowadzonych akcji marketingowych.

Podsumowanie – Czy potrzebujesz dedykowanego adresu IP?

Powinieneś zdecydować się na dedykowany adres IP, jeśli zajmujesz się sprzedażą w Internecie i korespondujesz e-mailowo ze swoimi klientami. Dzięki temu rozwiązaniu zapewnisz sobie utrzymanie dobrej reputacji witryny, czyli zadbasz o jeden z kluczowych składników SEO. Maksymalnie zniwelujesz ryzyko niedostarczenia wysyłanych wiadomości, a jednocześnie będą one docierały szybciej niż w przypadku korzystania ze współdzielonego adresu IP. Sprawisz, że Twoja strona będzie wydajniejsza i bezpieczniejsza. Będziesz mógł zalogować się do niej bez konieczności posiadania domeny. Usprawnisz realizację kampanii marketingowych. A najważniejsze, że aż tyle korzyści jesteś w stanie osiągnąć przy niewielkiej, jednorazowej i prostej inwestycji.

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafią przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Mam doświadczenie w obszarach takich jak content marketing, SEO i generowaniu leadów. Potrafię skutecznie mierzyć i analizować wyniki działań marketingowych, aby stale ulepszać swoje strategie.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Czym jest i co daje dedykowany adres IP na hostingu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *