Każdy serwer wirtualny zakupiony w MSERWIS.pl pozwala na skonfigurowanie na nim dowolnej liczby dodatkowych domen. Domeny te mogą być zarejestrowane u dowolnego operatora, jednakże zalecamy rejestrację domen w serwisie Domeny.tv, gdyż konfiguracja wówczas jest najprostsza oraz warto posiadać wszystkie usługi w ramach jednego serwisu.

Domeny mogą wskazywać na folder główny serwera, czyli public_html (Aliasy) lub też na dowolny folder wewnątrz folderu głównego (Domeny Dodatkowe). Dzięki temu będziesz mieć możliwość uruchomienia różnych witryn internetowych pod różnymi domenami w ramach tylko jednego serwera. Funkcje umożliwiająca podpięcie domen znajdują się w cPanelu, w sekcji Domeny.

parkowanie domen

Domeny dodatkowe

Opcja ta w zależności od Twoich ustawień językowych, będzie się nazywać domeny dodatkowe, domeny dodane bądź addon domains. W celu dodawania nowych domen do serwera, zarówno jeśli mają wskazywać na główny folder konta (public_html) lub też dowolny folder znajdujący się w katalogu public_html, zalecamy używanie tej właśnie funkcji.

W oknie, które się pokaże:

domeny dodane

W polu Nowa nazwa domeny wpisujemy nazwę nowej domeny. W polu Poddomena tworzymy subdomenę w domenie konta hostingowego, która będzie odzwierciedlać miejsce pod które podpinasz własną domenę. W kolejnym polu podajemy nazwę katalogu na który będzie wskazywała dana domena.

Jeżeli jednak chcemy wraz z podpięciem domeny stworzyć konto FTP wybieramy opcję Utwórz konto FTP skojarzone z tą domeną dodatkową. Wpisujemy nazwę użytkownika oraz hasło, które będzie używane do logowania się na nowo tworzone konto FTP. Po kliknięciu na Dodaj domenę, nowa domena wskazuje już na wybrany folder, znajdujący się w katalogu public_html. Do tego samego folderu może kierować również kilka różnych domen.

W tym samym oknie możemy również usuwać wcześniej dodane domeny. W takim wypadku domena jest usuwana całkowicie z naszych serwerów DNS wraz z całą jej konfiguracją oraz skrzynkami pocztowymi w niej utworzonymi - prosimy więc o przemyślane korzystanie z tej opcji.

Uwaga!

Aby dodać domenę do Twojego konta, musi być ona uprzednio wydelegowana na serwery DNS naszej firmy, czyli dns1.mserwis.pl, dns2.mserwis.pl, dns3.mserwis.pl (należy dodać wszystkie trzy). W przypadku domen, które wymagają konfiguracji DNS przed zmianą ich delegacji, na przykład .de, skontaktuj się z nami i podaj nazwę domeny, celem odpowiedniej konfiguracji serwerów DNS. Delegację domeny następnie zmienisz u swojego rejestratora domeny (lub zrobimy to za Ciebie jeśli domenę utrzymujesz u nas).

Domeny zaparkowane

Opcja ta w zależności od Twoich ustawień językowych, będzie się nazywać domeny zaparkowane, aliasy bądź parked domains.

aliasy

W odróżnieniu od domen dodatkowych, funkcja ta pozwala na przypięcie domen wyłącznie pod folder public_html. Będzie ona jednak wygodna do użycia, jeżeli na serwerze utrzymujesz wyłącznie jedną domeną, lub masz wyłącznie jedną instalację oprogramowania, pod którą podpinasz różne domeny. W innych przypadkach korzystanie z funkcji domen dodatkowych będzie bardziej wskazane.