W zależności od tego jaki towar czy usługę sprzedajesz, powinieneś dać klientowi możliwość wyboru różnych form zapłaty. Każda z nich może różnić się wysokością poniesionych przez Ciebie kosztów transakcyjnych, stopniem skomplikowania dla klienta, czasem realizacji transakcji oraz pracochłonnością związaną z ich obsługą przez pracowników sklepu.

Standardowy przelew bankowy

Podstawowy kanał płatności, występujący praktycznie w każdym sklepie internetowym. Klient zamawia towar lub usługę, następnie otrzymuje dane konta bankowego do wpłaty. Loguje się do swojego konta bankowego i zleca przelew.

Głównymi zaletami tego kanału płatności są: bezpieczeństwo dla sklepu internetowego (transakcja dokonywana przed dostawą towaru lub świadczeniem usługi) oraz minimalne bądź zerowe koszty transakcyjne (ewentualne koszt przelewu po stronie wpłacającego).

Główną wadą tego rozwiązania to czas realizacji przelewu. Przelew zlecony w piątek przed weekendem może dotrzeć na nasze konto dopiero w poniedziałek w południe, co opóźni realizację zamówienia. Dodatkowo istnieje niemałe ryzyko pomyłek - kupujący może wykonać przelew wpisując błędne dane, lub też nie wpisać w przelewie odpowiedniego tytułu, co utrudni nam dopasowanie wpłaty do zamówienia.

W przypadku dużych sklepów internetowych istnieje możliwość częściowego rozwiązania tych problemów poprzez automatyzację księgowania wpłat. System może samodzielnie pobierać listę przelewów z konta bankowego, a następnie dopasowywać je do złożonych wcześniej zamówień. Tego typu rozwiązania mają sens, gdy sklep notuje co najmniej kilkadziesiąt różnych wpłat dziennie. W innym wypadku inwestycja związana z wdrożeniem takiej funkcjonalności może nie mieć uzasadnienia.

Płatność przy odbiorze

Sposób płatności za towar przy jego osobistym odbiorze. Największą zaletą tego sposobu płatności jest szybkość, gdyż możemy od razu wysyłać towar do klienta.

Można wymienić dwie wady tego rozwiązania. Po pierwsze, klient musi mieć przygotowaną gotówkę, gdy odwiedzi go dostawca (aczkolwiek coraz częściej możliwa jest płatność kartą przy odbiorze). Po drugie, istnieje ryzyko, iż klient się rozmyśli i nie odbierze paczki, czego koszty będzie musiał pokryć sklep.

Płatności kartą i przelewy on-line

Forma płatności, która przeżywa ogromny rozwój na całym świecie. Płatności kartą są wygodne i bezpieczne. Każda płatność kartowa może być wycofana np. w przypadku nieuprawnionego użycia karty bądź niewywiązania się sklepu z dostawy towaru. Przelewy on-line z kolei znacznie upraszczają proces płatności po stronie kupującego - klient w prosty sposób potwierdza przygotowaną przez sklep płatność w systemie transakcyjnym swojego banku.

Naszym zdaniem, każdy sklep internetowy musi oferować te metody płatności. Nie tylko ze względu na wygodę, ale również ze względu na zwiększone zaufanie do sklepu, który te funkcjonalności oferuje. Sklep akceptujący karty płatnicze jest zawsze weryfikowany przez dostawcę usług płatności pod kątem zabezpieczeń technicznych czy uregulowań dla kupującego. Wdrożenie płatności kartowych wbrew pozorom nie jest prostą operacją, gdyż wymaga dokonania wyboru firmy, która będzie przetwarzać płatności, podpisania umów i wynegocjowania warunków, a na koniec skonfigurowaniu punktu płatności w sklepie internetowym. Dzięki naszym kontaktom z największymi dostawcami takich usług, jesteśmy w stanie poprowadzić Cię przez ten proces, dzięki czemu możesz zacząć akceptować karty płatnicze w zaledwie kilka dni.

Pewną wadą tej formy płatności są koszty transakcyjne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż systematycznie one spadają. Obniżka opłaty interchange w przypadku kart pozwala na uzyskanie nawet dla małych sklepów średniej wysokości prowizji w wysokości ok. 1-1,5%.

PayPal

PayPal jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem płatności w Internecie. Jest obecny w ponad 200 krajach i posiada ok. 200 milionów aktywnych użytkowników. PayPal najlepiej się sprawdzi w sklepach, które obsługują klientów z różnych krajów. Oprócz kart kredytowanych jest podstawową formą płatności w USA. PayPal zapewnia duże bezpieczeństwo kupującym, dlatego też jest chętnie przez nich wybierany.

Wadą tego rozwiązania są koszty transakcyjne, które w przypadku płatności zagranicznych i w różnych walutach mogą sięgnąć nawet 5% wpłaty. Problemem dla sklepów mogą być też transakcje dokonane przy użyciu przejętych nielegalnie kont PayPal, gdzie operator serwisu obciąża wszystkimi kosztami z tym związanymi sprzedawcę. W takim wypadku warto więc weryfikować dane kupującego i porównywać z danymi płatnika.

Kryptowaluty

Kryptowaluta to rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Jest to komputerowo wygenerowany zapis dotyczący ilości jednostek danej wirtualnej waluty. Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, dla którego powstało już wiele serwisów pośredniczących w przesyłaniu środków.

Płatność kryptowalutami będzie szczególnie polecana dla sklepów sprzedających innowacyjne produkty bądź których grupą docelową są zaawansowani technicznie internauci. Główną zaletą jest szybkość transakcji oraz względna anonimowość płacącego.

Wadą Bitcoina i innych kryptowalut jest nadal niewielka popularność oraz brak regulacji w ramach systemu prawnego wielu krajów.

Chcesz z nami porozmawiać o wyborze formy płatności dla Twojego sklepu?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami. Zapraszamy!

Sprawdź też proponowane przez nas rozwiązania dostawy towarów i usług w sklepach internetowych.