W zależności od tego, jaki towar czy usługę sprzedajesz, daj swoim Klientom wybór dogodnych dla nich form zapłaty. Każda z nich może różnić się wysokością poniesionych przez Ciebie kosztów transakcyjnych, stopniem skomplikowania dla klienta, czasem realizacji transakcji oraz pracochłonnością związaną z ich obsługą przez pracowników sklepu.

Płatności kartą

Płatności kartą są wygodne, bezpieczne i przede wszystkim szybkie. Kupujący podaje jedynie dane karty, które nie są przetwarzane ani przechowywane przez sklep. Ponadto każda płatność może być wycofana np. w przypadku nieuprawnionego użycia karty bądź niewywiązania się sklepu z dostawy towaru w ramach tzw. procedury chargeback.

Obsługa kart płatniczych zwiększa zaufanie do sklepu. Jest on bowiem weryfikowany przez dostawcę usług płatności pod kątem zabezpieczeń technicznych czy uregulowań dla kupującego.

Wdrożenie płatności kartą wbrew pozorom nie jest prostą operacją. Wymaga dokonania wyboru firmy, która będzie przetwarzać płatności, podpisania umów i wynegocjowania korzystnych warunków, a na koniec skonfigurowania punktu płatności w sklepie internetowym. Dzięki naszej współpracy z największymi dostawcami tego typu usług sprawnie przeprowadzimy Cię przez ten proces - już w ciągu kilku dni zaczniesz akceptować karty płatnicze.

Pewną wadą tej formy płatności są koszty transakcyjne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż systematycznie one spadają. Obniżka opłaty interchange w przypadku kart pozwala na uzyskanie prowizji w wysokości ok. 1% - nawet dla małych sklepów.

Przelewy on-line (pay by link)

Forma płatności, która przeżywa ogromny rozwój na całym świecie. Przelewy on-line znacznie upraszczają proces płatności po stronie kupującego. W prosty sposób potwierdza przygotowaną przez sklep płatność w systemie transakcyjnym swojego banku.

Wadą są koszty transakcyjne, które mogą być wyższe niż w przypadku kart płatniczych.

Płatność przy odbiorze

Największą zaletą tego rozwiązania jest jego szybkość, gdyż po złożeniu zamówienia możesz od razu wysyłać towar do klienta.

Płatność przy odbiorze ma dwie wady. Po pierwsze, klient musi mieć przygotowaną gotówkę, gdy odwiedzi go dostawca (aczkolwiek coraz częściej możliwa jest płatność kartą przy odbiorze). Po drugie, istnieje ryzyko, iż klient się rozmyśli i nie odbierze paczki, a koszty musisz ponieść ty.

PayPal

PayPal jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem płatności w Internecie. Jest obecny w ponad 200 krajach i posiada ok. 392 milionów aktywnych użytkowników. PayPal sprawdzi się najlepiej w sklepach, które obsługują klientów z różnych krajów. Zapewnia duże bezpieczeństwo kupującym, dlatego też jest chętnie przez nich wybierany.

Wadą tego rozwiązania są duże koszty transakcyjne, które w przypadku płatności zagranicznych i w zależności od waluty mogą sięgnąć nawet 5% wpłaty. Problemem dla sklepów mogą być też transakcje dokonane przy użyciu nielegalnie przejętych kont PayPal, gdzie operator serwisu obciąża sprzedawcę wszystkimi kosztami z tym związanymi. W takim wypadku warto więc zawsze weryfikować dane kupującego i porównywać je z danymi płatnika.

Standardowy przelew bankowy

Podstawowy sposób płatności, występujący praktycznie w każdym sklepie internetowym. Klient zamawia towar lub usługę, następnie otrzymuje dane konta bankowego do wpłaty i zleca przelew.

Głównymi zaletami tej metody płatności są:

  • bezpieczeństwo dla sklepu internetowego (transakcja dokonywana przed dostawą towaru lub świadczeniem usługi)
  • minimalne bądź zerowe koszty transakcyjne (ewentualne koszt przelewu po stronie wpłacającego).

Największą wadą tego rozwiązania jest czas realizacji przelewu. Jeśli został zlecony w piątek, to może dotrzeć na konto dopiero w poniedziałek w południe, co opóźni realizację zamówienia. Dodatkowo istnieje ryzyko pomyłek - kupujący może wykonać przelew wpisując błędne dane lub też nie podać prawidłowego tytułu, co utrudni dopasowanie wpłaty do zamówienia.

W przypadku dużych sklepów internetowych można częściowo rozwiązać te problemy automatyzując księgowanie wpłat. System samodzielnie pobiera listę przelewów z konta bankowego, a następnie dopasowuje je do złożonych zamówień. Tego typu rozwiązania opłacają się, gdy sklep notuje co najmniej kilkadziesiąt różnych wpłat dziennie. W innym wypadku taka inwestycja może nie mieć uzasadnienia.

Kryptowaluty

Ta forma płatności będzie szczególnie polecana dla sklepów sprzedających innowacyjne produkty bądź których grupą docelową są zaawansowani technicznie internauci. Główną zaletą jest szybkość transakcji oraz względna anonimowość płacącego.

Wadą Bitcoina i innych kryptowalut jest nadal niewielka popularność oraz brak regulacji w ramach systemu prawnego wielu krajów.