W zależności od tego jaki towar czy usługę sprzedajesz, powinieneś dać klientowi możliwość wyboru różnych form zapłaty. Każda z nich może różnić się wysokością poniesionych przez Ciebie kosztów transakcyjnych, stopniem skomplikowania dla klienta, czasem realizacji transakcji oraz pracochłonnością związaną z ich obsługą przez pracowników sklepu.
Standardowy przelew bankowy
Podstawowy sposób płatności, występujący praktycznie w każdym sklepie internetowym. Klient zamawia towar lub usługę, następnie otrzymuje dane konta bankowego do wpłaty i zleca przelew.
Głównymi zaletami tej metody płatności są:
- bezpieczeństwo dla sklepu internetowego (transakcja dokonywana przed dostawą towaru lub świadczeniem usługi)
- oraz minimalne bądź zerowe koszty transakcyjne (ewentualne koszt przelewu po stronie wpłacającego).
Największą wadą tego rozwiązania jest czas realizacji przelewu. Jeśli został zlecony w piątek to może dotrzeć na nasze konto dopiero w poniedziałek w południe, co opóźni realizację zamówienia. Dodatkowo istnieje duże ryzyko pomyłek - kupujący może wykonać przelew wpisując błędne dane, lub też nie podać prawidłowego tytułu, co utrudni nam dopasowanie wpłaty do zamówienia.
W przypadku dużych sklepów internetowych istnieje możliwość częściowego rozwiązania tych problemów poprzez automatyzację księgowania wpłat. System może samodzielnie pobierać listę przelewów z konta bankowego, a następnie dopasowywać je do złożonych wcześniej zamówień. Tego typu rozwiązania opłacają się, gdy sklep notuje co najmniej kilkadziesiąt różnych wpłat dziennie. W innym wypadku inwestycja związana z wdrożeniem takiej funkcjonalności może nie mieć uzasadnienia.
Płatność przy odbiorze
Sposób płatności za towar przy jego osobistym odbiorze. Największą zaletą tego rozwiązania jest szybkość, gdyż możemy od razu wysyłać towar do klienta.
Można wymienić dwie wady tego rozwiązania. Po pierwsze, klient musi mieć przygotowaną gotówkę, gdy odwiedzi go dostawca (aczkolwiek coraz częściej możliwa jest płatność kartą przy odbiorze). Po drugie, istnieje ryzyko, iż klient się rozmyśli i nie odbierze paczki, czego koszty będzie musiał pokryć sklep.
Płatności kartą
Płatności kartą są wygodne i bezpieczne. Kupujący podaje jedynie dane karty, które nie są przetwarzane ani przechowywane przez sklep. Ponadto każda płatność kartowa może być wycofana np. w przypadku nieuprawnionego użycia karty bądź niewywiązania się sklepu z dostawy towaru w ramach tzw. procedury chargeback.
Obsługa kart płatniczych zwiększa zaufanie do sklepu. Jest on bowiem weryfikowany przez dostawcę usług płatności pod kątem zabezpieczeń technicznych czy uregulowań dla kupującego. Wdrożenie płatności kartowych wbrew pozorom nie jest prostą operacją. Wymaga dokonania wyboru firmy, która będzie przetwarzać płatności, podpisania umów i wynegocjowania warunków, a na koniec skonfigurowaniu punktu płatności w sklepie internetowym. Dzięki naszej współpracy z największymi dostawcami tego typu usług, przeprowadzimy Cię sprawnie przez ten proces - już w ciągu kilku dni zaczniesz akceptować karty płatnicze.
Pewną wadą tej formy płatności są koszty transakcyjne. Warto jednak zwrócić uwagę, iż systematycznie one spadają. Obniżka opłaty interchange w przypadku kart pozwala na uzyskanie nawet dla małych sklepów prowizji w wysokości ok. 1%.
Przelewy on-line (pay by link)
Forma płatności, która przeżywa ogromny rozwój na całym świecie. Przelewy on-line z kolei znacznie upraszczają proces płatności po stronie kupującego. W prosty sposób potwierdza przygotowaną przez sklep płatność w systemie transakcyjnym swojego banku.
Wadą są koszty transakcyjne, które mogą być wyższe niż w przypadku kart płatniczych.
PayPal
PayPal jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem płatności w Internecie. Jest obecny w ponad 200 krajach i posiada ok. 200 milionów aktywnych użytkowników. PayPal sprawdzi się najlepiej w sklepach, które obsługują klientów z różnych krajów. PayPal zapewnia duże bezpieczeństwo kupującym, dlatego też jest chętnie przez nich wybierany.
Wadą tego rozwiązania są duże koszty transakcyjne, które w przypadku płatności zagranicznych i w zależności od waluty mogą sięgnąć nawet 5% wpłaty. Problemem dla sklepów mogą być też transakcje dokonane przy użyciu nielegalnie przejętych kont PayPal, gdzie operator serwisu obciąża sprzedawcę wszystkimi kosztami z tym związanymi. W takim wypadku warto więc zawsze weryfikować dane kupującego i porównywać je z danymi płatnika.
Kryptowaluty
Kryptowaluta to rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Jest to komputerowo wygenerowany zapis dotyczący ilości jednostek danej wirtualnej waluty. Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, dla którego powstało już wiele serwisów pośredniczących w przesyłaniu środków. Innymi popularnymi kryptowalutami są: Ethereum, Litecoin oraz DASH.
Ta forma płatności będzie szczególnie polecana dla sklepów sprzedających innowacyjne produkty bądź których grupą docelową są zaawansowani technicznie internauci. Główną zaletą jest szybkość transakcji oraz względna anonimowość płacącego.
Wadą Bitcoina i innych kryptowalut jest nadal niewielka popularność oraz brak regulacji w ramach systemu prawnego wielu krajów.
Chcesz z nami porozmawiać o wyborze formy płatności dla Twojego sklepu?
Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami. Zapraszamy!
Sprawdź też proponowane przez nas rozwiązania dostawy towarów i usług w sklepach internetowych.