Planujesz założyć stronę internetową, bloga lub e-sklep? Słyszałeś kiedyś o pojęciu WordPress i chciałbyś dowiedzieć się o nim czegoś więcej? Jesteś ciekaw, jakie zalety posiada to oprogramowanie?

W tym artykule skupimy się na korzyściach, jakie płyną z posiadania strony internetowej na WordPressie.

Ponadto, poznasz przydatne fakty, które usprawnią pracę z tym oprogramowaniem i będą mogły wpłynąć na komfort przeglądania witryny przez Twoich odbiorców.

Co to jest WordPress?

WordPress powstał w 2003 roku i jest najpopularniejszym systemem zarządzania treścią (CMS), którego używa się do tworzenia blogów, stron internetowych oraz witryn o dowolnym przeznaczeniu. Według serwisu websitesetup na początku 2020 roku z systemu korzystało ponad 60 mln użytkowników na całym świecie i szacuje się, że ok. 36% wszystkich stron w internecie opartych jest na WordPressie. Chcesz dowiedzieć się na czym polega jego fenomen? Przedstawiamy jego najistotniejsze zalety:

Jest darmowy

Niezaprzeczalnie istotny argument, to fakt, że WordPress w swojej podstawowej wersji jest całkowicie bezpłatnym systemem i nie trzeba płacić za jego funkcje. Oferuje on niezliczoną ilość ogólnodostępnych wtyczek i szablonów graficznych. Znajdziesz tu rozszerzenia, które pomogą Ci między innymi udoskonalić wygląd strony, poprawić widoczność witryny w wyszukiwarce, a nawet przekształcić cały serwis w profesjonalny sklep internetowy.

Jednakże nie wszystkie rozszerzenia są darmowe. Możesz spodziewać się opłat za wtyczki premium, jeśli będziesz potrzebować bardziej zaawansowanych rozwiązań, np. wyróżniającego się szablonu graficznego lub wtyczek z gwarantowanym wsparciem technicznym. 

Darmowe wtyczki zdecydowanie pozwolą Ci na stworzenie profesjonalnej witryny internetowej, a jedyny koszt, jaki może Cię dotyczyć to zarejestrowanie domeny oraz utrzymanie hostingu strony.

Popularność 

Kolejną zaletą WordPressa jest jego popularność. Zgodnie ze wcześniejszymi informacjami, na świecie jest ponad 60 mln użytkowników tego oprogramowania i ok 36% stron w internecie opartych o ten system. Ponadto szacuje się, że 98% blogów w internecie zostało stworzonych przy pomocy WP. 

Analizując 3 najpopularniejsze CMSy na podstawie danych ze strony trends.builtwith.com, WordPress cieszy się prawie 13-krotnie większym zainteresowaniem na świecie w porównaniu do Joomli i Drupala łącznie.

Na dzień 28.05.2020 zarejestrowanych jest 27,021,750 aktywnych witryn internetowych WP. Joomla posiada ich 1,535,788, zaś Drupal 540,933.

wordpress-popularność

Co zatem wpływa na popularność faworyta? Na pewno fakt, iż WordPress jest oprogramowaniem rozpoznawalnym na całym świecie, które posiada potężną ilość wtyczek i szablonów. Oprócz tego system WP jest na bieżąco aktualizowany. Cieszy się ogromnym uznaniem użytkowników na całym świecie, jest intuicyjny, a utworzone w nim strony wyglądają nowocześnie.

Popularność od strony biznesowej oznacza dostępność wielu firm na rynku, które tworzą i utrzymują serwisy oparte o WordPressa. Dzięki temu w dowolnej chwili będziesz mógł znaleźć firmę, która rozwiąże Twoje problemy związane z tym oprogramowaniem. Ponadto zawsze możesz nawiązać stałą współpracę, która zagwarantuje ci kompetentną opiekę nad stroną. 

Prostota użytkowania

WordPress jest niezwykle prosty w obsłudze. To prawdopodobnie jedno z najłatwiejszych narzędzi do tworzenia stron internetowych. System jest na tyle intuicyjny, że idealnie pasuje do wymogów i potrzeb początkujących użytkowników. W celu założenia profesjonalnie wyglądającej strony wystarczą tylko odpowiednie wtyczki, które praktycznie “zrobią wszystko za Ciebie”. Korzystając z ogólnodostępnych rozszerzeń, dostosujesz swoją witrynę internetową do wymagań każdego odbiorcy.

Szczególnie przydatny jest edytor wizualny Gutenberg. Pozwoli ci on w prosty sposób sformatować tekst i zachować niezbędną hierarchię nagłówków. Tworzenie treści odbywa się na zasadzie specjalnych “bloków”. Blokiem treści może być prawie wszystko – nagłówek, paragraf tekstu, zdjęcia, filmy, przyciski akcji, osadzone elementy (np. wpisy Social Media). Dzięki funkcjonalności “drag and drop” oraz rozbudowanym opcjom stylowania dodane w ten sposób pozycje można dowolnie modyfikować. Z pomocą odpowiednich wtyczek będziesz mógł wzbogacić artykuł o niezbędne metatagi, a nawet zoptymalizować tekst pod kątem SEO.

Idealny dla każdego

wordpress-dla-każdego

WordPress idealnie sprawdzi się dla użytkowników z różnym poziomem znajomości tego oprogramowania. Dla początkujących największym atutem będzie szybkość i łatwość z jaką można tworzyć profesjonalnie wyglądające treści. Ponadto w razie ewentualnych niejasności w Internecie dostępnych są setki poradników, które pomogą je rozwiązać.

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z WordPressem, zachęcamy do zapoznania się z artykułem o tym, jakie wtyczki warto stosować:

Z czasem większość zdeterminowanych początkujących będzie pogłębiało swoją wiedzę, przechodząc na bardziej zaawansowany poziom. Odkryje szereg nowych wtyczek z przeróżnymi zastosowaniami i będzie w stanie samodzielnie przekształcić stronę internetową w prestiżowy serwis. Warto wtedy pamiętać, że większa ilość rozszerzeń może wpływać na prędkość działania serwisu. Z czasem zwykły hosting współdzielony może stać się niewystarczający. Jeśli zatem planujesz na bieżąco rozwijać swój serwis, zalecamy dobór wydajniejszego hostingu z dyskami SSD/NVMe, które zapewnią m.in. szybsze ładowanie stron. W przypadku serwisów wymagających dużych zasobów mocy obliczeniowej polecamy serwer VPS.

Pozycjonowanie strony

Wybór WordPressa może wpłynąć na lepsze pozycjonowanie strony WordPress. Dzieje się tak za sprawą ogólnodostępnych wtyczek, które umożliwiają samodzielną poprawę widoczności witryny internetowej w Google. Przykładem takiego rozwiązania jest Yoast SEO.

Oprócz tego w ramach jednego WordPressa można tworzyć nieograniczoną ilość podstron internetowych np. kontakt czy pomoc. Pozwoli ci to także generować kolejne artykuły. Każda nowa strona z wartościowymi treściami może się przyczynić do lepszej pozycji serwisu w wynikach wyszukiwania Google.

Błyskawiczna instalacja WordPressa na serwerze

Zastanawiasz się, ile czasu może trwać założenie strony internetowej na WordPressie? Jeśli masz dostęp do panelu administracyjnego serwera (cPanel), możesz to zrobić w zaledwie 2 minuty. Pamiętaj, że do stworzenia witryny niezbędna będzie domena internetowa oraz hosting. O tym jak szybko można założyć stronę dowiesz się z naszego poradnika:

Integracja Social Media

Kolejną zaletą WordPressa jest jego zintegrowanie z mediami społecznościowymi. Obecnie social media odgrywają istotną rolę w marketingu – jeśli przedsiębiorstwo nie posiada takich profili, to ogranicza swoje zasięgi i możliwość docierania do nowych klientów. 

Przy pomocy odpowiednich wtyczek można w prosty sposób zintegrować WordPressa z dowolnymi kontami Social Media. Pozwoli ci to np. wyświetlać galerię zdjęć z Facebooka lub Instagrama. Dzięki integracji z mediami społecznościowymi będziesz mógł odsyłać odbiorców bezpośrednio do swoich profili. To z kolei może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie liczby fanów, którzy w dalszym okresie mogą przekształcić się w nabywców.

wordpress-social-media

Responsywność i nowoczesny wygląd strony

Strona responsywna (z ang. Responsive Web Design) to strona internetowa zaprojektowana w taki sposób, aby dostosowywała się do rozmiaru okna dowolnego urządzenia mobilnego, na którym jest wyświetlana. Ze względu na duże zróżnicowanie urządzeń, które obecnie wykorzystuje się do przeglądania zawartości Internetu, sposób wyświetlania się stron nie zawsze jest taki sam. Responsywność gwarantuje łatwą i przejrzystą obsługę strony internetowej z punktu widzenia odbiorcy. Aktualnie jest to standard, bez którego nie może obejść się żaden profesjonalny serwis. 

WordPress posiada w swojej ofercie wiele darmowych szablonów, które umożliwiają korzystanie ze strony responsywnej. Dzięki temu każdy jest w stanie zaprojektować nowocześnie wyglądającą stronę dostosowaną do każdego urządzenia. Ponadto wiele gotowych szablonów oferuje łatwy w obsłudze interfejs, a także możliwość dostosowywania go do swoich potrzeb. Za sprawą licznych wbudowanych funkcji można stworzyć rozbudowany serwis internetowy. Przykładem darmowych responsywnych szablonów są: Profile Lite, Hestia, OceanWP.

Bezpieczeństwo 

W tym przypadku na pewno można by wymienić wady i zalety platformy WP, ale tyczy się to prawdopodobnie każdego oprogramowania typu Open Source – ogólnodostępnego oprogramowania dostępnego dla każdego. 

WordPress zasługuję na miano bezpiecznego systemu dzięki częstym aktualizacjom poprawiającym ewentualne błędy. Dużą rolę odgrywa tutaj liczna społeczność, która regularnie wykrywa potencjalne luki i zgłasza je do poprawy. Ponadto, dodatkowe bezpieczeństwo mogą dostarczyć autoryzowane “wtyczki bezpieczeństwa”, np. WordFence. O tym, jakie korzyści płyną z korzystania z tej wtyczki pisaliśmy we wcześniejszym artykule.

Należy mieć jednak świadomość, że nic nie zapewni całkowitej ochrony. Tyczy się to nie tylko WordPressa, ale również pozostałych CMS-ów, a nawet dedykowanych sklepów internetowych. Dlatego, żeby zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo, zalecamy robić regularne kopie bezpieczeństwa, aktualizować wtyczki i motywy oraz nie pobierać ich z nieznanych źródeł. Oprócz tego warto rozważyć wdrożenie certyfikatu SSL, który będzie szyfrował transmisję danych pomiędzy przeglądarką odbiorcy, a serwerem i zabezpieczał dane przed atakami niepożądanych osób trzecich.

Zalety WordPressa – podsumowanie

Reasumując, stworzenie dowolnej witryny internetowej w oparciu o WordPressa nie jest trudne. Przy odpowiedniej motywacji poradzi sobie z tym każdy, nawet mało doświadczony użytkownik. WordPress to bardzo przyjazne, a przede wszystkim bezpłatne oprogramowanie dające ogromne możliwości konfiguracji i rozbudowy.

Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że mnogość funkcji może zaszkodzić działaniu Twojego serwisu. W tym przypadku więcej niekoniecznie oznacza lepiej. Kiedy funkcji i produktów zaczyna przybywać, wydajność Twojego serwisu spada, czego konsekwencją jest jego wolniejsze działanie. To zaś może odstraszyć niecierpliwych klientów i wpłynąć negatywnie na współczynnik konwersji. Przed założeniem strony internetowej warto zatem przemyśleć, czego będziesz potrzebował. Jeśli planujesz założenie sklepu internetowego z namnażającą się ilością produktów lub usług warto wtedy rozważyć zastosowanie hostingu na dyskach SSD/NVMe, które znacząco przyspieszą działanie Twojej witryny.

Jeżeli planujesz budowę strony w oparciu o WordPressa, ale nie masz na to czasu lub odpowiedniej wiedzy, możesz powierzyć to zadanie naszym specjalistom.  Dzięki temu będziesz miał pewność, że w krótkim czasie dostaniesz idealnie zoptymalizowaną stronę internetową z płatnym, pełnowartościowym szablonem i całkowitym wsparciem do 12 miesięcy od daty zakupu.

Zamawiając nowy serwer lub bezpłatnie migrując swój hosting do MSERWIS.pl możesz również skorzystać z gratisowego dostępu do autorskiego kursu WordPressa wraz z szablonem GeneratePress Premium. Dzięki temu w szybki sposób stworzysz profesjonalnie wyglądającą i niezależną stronę internetową, a przy tym nauczysz się wielu konstruktywnych rzeczy!

Zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach

i odbierz link do unikatowej oferty


* Wypełniając formularz wyrażam zgodę na przesłanie na mój adres e-mail powiadomień ze strony „www.mserwis.pl/blog”. Szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności: https://www.domeny.tv/polityka-prywatnosci

Już od kilku lat zajmuję się planowaniem, koordynacją i realizacją działań marketingowych w MSERWIS.pl i Domeny.tv. Jestem odpowiedzialny za promowanie usług, produktów i oprogramowań mojej firmy. Aby jak najlepiej zrozumieć ich funkcje i zalety współpracuję z zespołem programistów i Biurem Obsługi Klienta. Wykorzystuję różnorodne taktyki i kanały marketingowe, żeby dotrzeć do potencjalnych klientów i przekonać ich do zakupu lub subskrypcji. Moje działania obejmują m.in. tworzenie kampanii marketingowych, pisanie materiałów marketingowych, zarządzanie mediami społecznościowymi oraz marketingiem e-mailowym i analizowanie rynku w celu zrozumienia potrzeb i preferencji docelowych odbiorców. Rozumiem technologię i potrafią przekazywać złożone koncepcje techniczne odbiorcom nietechnicznym. Mam doświadczenie w obszarach takich jak content marketing, SEO i generowaniu leadów. Potrafię skutecznie mierzyć i analizować wyniki działań marketingowych, aby stale ulepszać swoje strategie.

Polub nas na Facebooku

Facebook Pagelike Widget

Komentarze

5 odpowiedzi na “Dlaczego warto korzystać z WordPressa?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *