Co to jest SSL?

Protokół Secure Sockets Layer (SSL) jest uniwersalnym standardem w Internecie dla stron z uwierzytelnionym dostępem oraz do szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikami i serwerami. Obsługa SSL jest wbudowana we wszystkie przeglądarki internetowe i serwery, dlatego wystarczy zainstalować certyfikat cyfrowy na serwerze, aby uruchomić szyfrowanie SSL.

Uwierzytelnienie serwera przez SSL pozwala użytkownikom potwierdzić tożsamość serwera. Przeglądarka internetowa potrafi automatycznie potwierdzić czy certyfikat jest prawidłowy i został wystawiony przez urząd certyfikacji, znajdujący się na jej liście zaufanych wystawców. Technologia SSL jest podstawą bezpiecznego handlu internetowego.

Szyfrowane połączenie SSL wymaga szyfrowania wszelkich danych przesyłanych pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem i chroni w ten sposób dane przed przechwyceniem ich przez osoby niepowołane. Dodatkowo, dane przesyłane przez SSL są chronione mechanizmem pozwalającym stwierdzić, czy nie nastąpiła nieautoryzowana próba ich modyfikacji. Oznacza to, że użytkownicy mogą bezpiecznie przesyłać dane prywatne, takie jak hasła czy numery kart kredytowych.

Przeglądarki internetowe oznaczają nawiązane poprawnie połączenia SSL ikoną kłódki, która pojawia się na pasku przeglądarki. Adres strony w połączeniu szyfrowanym zaczyna się od https://. W tym momencie wszelkie przesyłane dane są szyfrowane. Dane mogą być odszyfrowane wyłącznie przez drugą stronę połączenia. Trwa to ułamki sekund i nie wymaga to żadnej akcji ze strony użytkownika.