Dodawanie domeny w cPanelu

Dodawanie domeny w cPanelu to czynność, która umożliwi Ci zarządzanie nią. Dzięki temu będziesz w stanie upublicznić swoją stronę internetową pod adresem domeny, stworzyć dla niej subdomeny czy utworzyć konta e-mailowe w ramach tej domeny.

Jednak aby domena mogła zostać prawidłowo dodana do konta hostingowego, musisz uprzednio wydelegować ją na serwery DNS MSERWIS:

  • dns1.mserwis.pl
  • dns2.mserwis.pl
  • dns3.mserwis.pl

Jeżeli posiadasz domenę zarejestrowaną w Domeny.tv, instrukcję jak zmienić delegację znajdziesz na stronie: www.domeny.tv/pomoc/zmiana-delegacji-domeny

W celu dodania domeny do hostingu MSERWIS zaloguj się do konta cPanel.

logowanie do cpanelu w MSERWIS

Następnie znajdź zakładkę DOMENY i wybierz sekcję Domeny.

wybieranie zakladki domeny

Zobaczysz tutaj listę wszystkich domen podpiętych do konta hostingowego.

Kliknij przycisk “Create a New Domain”.

dodawanie domeny w cpanelu

Zobaczysz formularz do wypełnienia. W pole Domena wpisz nazwę domeny, którą chcesz dodać do konta cPanel.

wpisywanie nazwy domeny

W tym miejscu możesz także dodać subdomenę, czyli dodatkowy adres internetowy utworzony w ramach istniejącej już domeny głównej, np. blog.twojanazwadomeny.pl.

Poniżej pola wpisywania nazwy domeny znajdziesz konfigurację dotyczącą lokalizacji plików na serwerze, przesyłanych w obrębie tej domeny - “Document Root (File System Location)”.

Document Root to główny folder, w którym przechowywane są pliki stron internetowych dla nazw domen, czyli w tym przypadku jest to folder public_html.

Zaznaczonie tej funkcjonalności spowoduje, że pliki strony będą zapisywane bezpośrednio w public_html. Może to doprowadzić do nieładu i utrudnić późniejszą wygodną administrację nad plikami, gdy ponownie doda się domenę bezpośrednio w głównym folderze.

Lepszym wariantem będzie odznaczenie tej opcji, samodzielnie ustalenie ścieżki prowadzącej do plików strony i utworzenie dla nich oddzielnego folderu. Domyślnie jego nazwa będzie zgodna z nazwą domeny. Na poniższym zrzucie ekranu zaznaczony jest folder utworzony w ramach odznaczonej opcji “Share document root (/home/user/public_html) with “user.hosting24.pl”.”

wizualizacja struktury folderów w menedżerze plików

Po uzupełnieniu formularza kliknij przycisk “PRZEŚLIJ”.

akceptacja dodania domeny

Po chwili Twoja domena zostanie dodana do cPanelu i będziesz w stanie w pełni nią zarządzać.