Niniejszy artykuł dotyczy instalacji certyfikatu SSL na naszych kontach hostingowych. Jeśli potrzebujesz pomocy w zakresie wyboru bądź zamówienia certyfikatu SSL, zapoznaj się z naszym FAQ dotyczącym certyfikatów SSL.

Na każdym koncie hostingowym w MSERWIS.pl możesz zainstalować certyfikat SSL. Aby certyfikat był traktowany jako zaufany i był prawidłowo rozpoznawany przez wszystkie przeglądarki internetowe, musi pochodzić od wiarygodnego wystawcy. Aby zamówić taki certyfikat, zapoznaj się z naszą ofertą certyfikatów SSL..

Instalacja certyfikatu SSL krok po kroku

Otrzymałeś upragnioną wiadomość e-mail ze swoim wydanym bądź odnowionym certyfikatem SSL? Doskonale. Aby korzystać z certyfikatu, musisz go zainstalować. Dokonasz tego samodzielnie w kilku prostych krokach, bez żadnych opłat.

Zaloguj się do swojego konta cPanel. Na liście funkcji odnajdź "SSL/TLS" w sekcji Zabezpieczenia.

cPanel instalacja certyfikatu SSL

Ukaże się okno z różnymi funkcjami do zarządzania kluczami prywatnymi, certyfikatami lub też żądaniami wydania certyfikatów (CSR). Najwygodniej będzie skorzystać z funkcji "Zarządzaj witrynami internetowymi chronionymi protokołem SSL", gdyż będziesz mógł dokonać instalacji certyfikatu przy użyciu jednego formularza.

cPanel funkcja do zainstalowania certyfikatu

Następnie zobaczysz formularz zawierający następujące opcje, które omawiamy niżej:

cPanel okno do wprowadzenia danych certyfikatu SSL

  • Wybierz domenę - wybierz domenę główną certyfikatu. Będzie to domena, dla której został wydany certyfikat. Przedrostek www nie ma tu znaczenia, to czy będzie on obsługiwany zależy wyłącznie od wydanego certyfikatu.
  • Adres IP - zobaczysz tu adres IP przypisany do Twojego konta hostingowego.
  • Certyfikat CRT - wklej tutaj certyfikat SSL, który znajdziesz w wiadomości e-mail od wystawcy. Certyfikat zaczyna się od linii "-----BEGIN CERTIFICATE-----".
  • Klucz prywatny KEY - wklej tutaj klucz prywatny, który został wygenerowany w momencie tworzenia CSR. Jeśli go nie zapisałeś, bądź zagubiłeś, niezbędne będzie ponowne wydanie certyfikatu.
  • Pakiet urzędu certyfikacji CABUNDLE - bardzo ważna sekcja, której nie możesz pominąć. W wiadomości e-mail z certyfikatem lub w systemie pomocy wystawcy certyfikatu znajdziesz tzw. certyfikat pośredniczący (CA). Wklej go tutaj zgodnie z instrukcją wystawcy, aby mieć pewność, że certyfikat SSL będzie poprawnie rozpoznawany przez różne systemy i przeglądarki internetowej.

Po kliknięciu "Zainstaluj certyfikat" możesz już się cieszyć działającym certyfikatem SSL w Twojej witrynie. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wszystkie zasoby Twojej strony pobierane są przy użyciu protokołu HTTPS. Częstym błędem twórców stron internetowych jest zmienianie protokołu z http na https, ale pobieranie różnych zasobów (np. pliki css, czcionki czy obrazki), znajdujących się w treści witryny, przy użyciu http. W takim wypadku należy zamienić linki zawierające http na https.