Co to są Zadania Cron?

Zadania crona to narzędzie pozwalające Ci na zautomatyzowanie niektórych operacji wykonywanych na koncie lub na wykonanie danych działań w czasie kiedy Ty nie możesz tego samodzielnie zrobić. Cron jest bardzo elastycznym narzędziem i bardzo przydatnym nie tylko dla serwisów WWW ale także dla obsługi maili itd.

Przykłady: Skrypt który rejestruje wszystkie nowe osoby, które dopisały się do wydarzenia które organizujesz. Możesz przygotować skrypt który będzie wysyłał do Ciebie email z listą osób które zapisały się w ciągu ostatniej doby po czym zadać Cronowi uruchamianie tego skryptu raz na dobę.

Innym zastosowaniem Crona jest generowanie danych, które wymagają wielu obliczeń, np. statystyk. Statystyki po wygenerowaniu są zapisywane do pliku, który jest wyświetlany użytkownikom, dzięki czemu serwer nie musi za każdym razem kalkulować wszystkich danych. Cronowi można zadać aktualizowanie tych statystyk w zależności od ich dokładności na 30min, godzinę, 3 godziny lub dowolny inny odstęp czasowy. Pozwala to znacząco zredukować obciążenie serwera.