Co to są logi?

Logi serwera pokazują każdą indywidualną akcję która jest wykonywana kiedy klient przegląda Twoją stronę. Zawierają gigantyczną ilość informacji nt. kto ogląda Twoją stronę, co oglądają i ile czasu poświęcają na konkretne elementy. Nie przejmuj się, że statystyki są trudne do odczytania (i do przeanalizowania) przeciętnemu użytkownikowi - udostępniamy kilka narzędzi które na ich podstawie generują przyjazne wykresy oraz dane statystyczne. Aby je zobaczyć przejdź do zakładki Logi i wybierz jeden z kilku dostępnych programów statystycznych.

Przykładowy wpis z logów

66.77.88.99 - - [13/Jun/2009:12:15:01 -0500] "GET /img/navbar.jpg HTTP/1.1" 304 - "http://www.domain.com/" "Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.8.0.4) Gecko/20060508 Firefox/1.5.0.4"

Ten wpis mówi że klient o IP 66.77.88.99 chciał otrzymać plik navbar.jpg w katalogu /img/ domeny http://domain.com 13 czerwca 2009. Możemy się dowiedzieć również że korzystał z przeglądarki Firefox 1.5.0.4 i Windows XP.

Nie warto próbować czytać kolejnych linijek i na ich podstawie wysnuwać wniosków, robią to za nas odpowiednie narzędzia statystyczne jak np. AwStats pokazując je w łatwej do przyswojenia formie.

Ustawianie konfiguracji logów

Możesz zadecydować by zapisywać Twoje logi serwera w Twoim katalogu domowym dla każdego miesiąca. Ta opcja zapisze archiwum z logami serwera. Możesz również kasować logi po upływie jednego miesiąca zaznaczając pole "Usuń poprzednie" obok wybranego logu. Rada: Zapisywanie logów zużywa Twoją przestrzeń dyskową na Twoim koncie hostingowym.

Zachowane logi

Twoje zapisane logi są dostępne do pobrania. Zawierają one pliki z logami dostępu do strony poprzez HTTP (strony internetowe). Mogą również zawierać logi z połączeń FTP oraz z połączeń szyfrowanych (SSL).