Co to są strony błędu?

Strony błędu to napisane w HTML strony, które są wysyłane użytkownikowi kiedy coś się niewłaściwego dzieje. Jest kilka podstawowych błędów które użytkownik może napotkać podczas korzystania z Twojego serwisu. Podstawowe kody błędów to:

  • 400 - Bad Request - Ten błąd pojawia się gdy przeglądarka użytkownika wysyła nieprawidłowe zapytanie. Na przyład jeśli użytkownik nie uwzględni linku https:// łącząc się z zabezpieczoną witryną.
  • 401 - Authorization Required - Ten błąd można zobaczyć gdy użytkownik próbuje wejść do strefy zabezpieczonej hasłem i wprowadzi nieprawidłowe dane.
  • 403 - Forbidden - Ten błąd pojawia się gdy użytkownik będzie próbował się dostać do sekcji do której nie ma dostepu (albo poprzez CHronione Hasłem Katalogi albo przez odebranie atrybutów plikom)
  • 404 - Wrong Page - Ta strona zostanie wyświetlona jeśli użytkownik wpisze adres nieistniejącej strony lub pliku. Np. gdy użytkownik przypadkowo wpisze http://mojadres.pl/index.html zamiast http://mojadres/index.htm
  • 500 - Internal Server Error - Występuje gdy serwer nie może zrealizować rządania o stronę, zwykle ma to miejsce gdy PHP lub CGI zawierają błędy.

Czemu miałbym robić własne strony błędów?

Istotne jest by sprawić aby użytkownicy wracali na Twoją stronę WWW. Jeśli zobaczą suchy błąd, którego zapewne nawet nie zrozumieją, mogą opuścić Twoją stronę uważając, że Twój serwis nie działa lub nie jest godny zaufania. Na przykład, jeśli użytkownik odwiedza Twoją stronę i nagle coś zadziała nieprawidłowo, użytkownik może zobaczyć taki oto suchy komunikat:

Internal Server Error
The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator, root@server.mydomain.com and inform them of the time the error occurred, and anything you might have done that may have caused the error.
More information about this error may be available in the server error log.
Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Ta wiadomość prawdopodobnie zirytuje większość użytkowników, dlatego lepszą i zdecydowanie przyjaźniejszą formą są strony w stylu.:

Ups! Mamy mały problem z załadowaniem strony którą chcesz odwiedzić. Przepraszamy za zamieszanie, jeśli skontaktujesz się z nami przez email: admin@twojadomena.pl i podasz nam kod błędu (500) oraz czas i okoliczności kiedy on wystąpił bardzo ułatwisz nam prace, a my przywrócimy wszystko do sprawnego działania tak szybko, jak to możliwe. Dziękujemy za wyrozumiałość!

Możesz również dołączyć tło, grafiki, style czcionek - wszystko to, co znajduje się na standardowej stronie HTML, aby uczynić ją przyjazną i sprawić, by użytkownik poczuł że administrator panuje nad sytuacją i możliwie szybko rozwiąże problem.

Co to za dziwne tagi w kodzie tych stron?

Możesz znaleźć takie podobne do <!--#echo var="HTTP_HOST" -->. Te tagi wypiszą informacje o błędzie na Twojej stronie błędu. Na przykład <!--#echo var="HTTP_HOST" --> wypisze nazwę serwera na którym jest uruchomiona strona.

Powrót do tematów pomocy