Co to jest subdomena?

Subdomena jest domeną która kieruje na określony katalog znajdujący się w głównym folderze domeny nadrzędnej. Jeśli Twoja główna domena to www.firma.pl możesz utworzyć subdomenę kontakt.firma.pl. Teraz ktokolwiek wejdzie na ten adres zostanie przeniesiony do strony umieszczonej w podkatalogu kontakt Twojej strony. Można również wpisać adres normalnie czyli firma.pl/kontakt.

Dodane przez Ciebie subdomeny są widoczne pod Twoje subdomeny. Wszystkie są powiązane z folderami o takich samych nazwach jak przedrostki subdomeny. Prefiks dla domeny kontakt.firma.pl to 'kontakt' więc zawartość tej strony znajduje się w katalogu /kontakt.

Wielką zaletą subdomen jest to że nie muszą być rejestrowane u żadnego rejestratora internetowego, technicznie są tylko podkatalogiem głównej domeny. Możesz utworzyć sobie np. sub.domena.pl i nie musisz umieszczać tego w żadnym pliku ani zgłaszać do rejestratora.

Tworzenie subdomen

Aby dodać nową subdomenę po prostu wpisz prefiks w pustym polu pod stwórz subdomenę i następnie wybierz domenę w jakiej ma byc utworzona subdomena. Domeny na liście zawierają Twoje domeny, domeny dodane i domeny zaparkowane które posiadasz. Po wpisaniu prefiksu i wybraniu domeny kliknij dodaj.

Subdomena zawiera się w katalogu i utworzenie jej stworzy odpowiedni katalog, jednak utworzenie samego katalogu nie stworzy subdomeny. Musisz dodać rekord DNS aby poprawnie wskazywał na utworzoną domenę. Jeśli stworzysz katalog nie dodając domeny będzie działał jedynie jako http://mojadomena.pl/mojasubdomena a nie mojasubdomena.mojadomena.pl.

Usuwanie subdomen

Jeśli nie chcesz aby Twoja subdomena była dłużej powiązana z katalogiem możesz usunąć przekierowanie stworzone podczas dodawania subdomeny. Ta operacja Nie usunie żadnych danych. Jeśli chcesz usunąć również katalogu będziesz musiał go usunąc z poziomu Menedżera plików lub sesji FTP.

Dostęp FTP

Jeśli chcesz umożliwić dostęp tylko do wybranej subdomeny możesz utworzyć użytkownika o takiej samej nazwie jak nazwa subdomeny. Na przykład jeśli Twoja subdomena to jacek.twojadomena.pl to musisz utworzyć użytkownika jacek.

Propagowanie subdomen

Subdomeny są umieszczone na serwerach DNS, zgodnie z technicznymi wymaganiami muszą zostać rozpropagowane na inne serwery w internecie aby być w pełni aktywnymi. Ten proces trwa zazwyczaj do kilku godzin, dlatego nie martw się jeśli Twoja subdomena nie jest dostępna od razu po jej utworzeniu.