WebDisk (dysk internetowy) to narzędzie służące do m.in. zarządzania plikami na serwerze sieci Web, do przekazywania ich oraz pobierania. W błyskawiczny sposób połączymy nasze konto hostingowe z komputerem bądź urządzeniem mobilnym, gdzie w prosty sposób będziemy zarządzać plikami bez zbędnych dodatkowych oprogramowań. Dysk internetowy wykorzystuje protokół Web Authoring and Versioning (WebDAV).

Opcje dysku internetowego znajdziemy po zalogowaniu się do cPanelu w menu "Pliki", zgodnie z poniższym zrzutem:

Screen - WebDisk

Po wybraniu tej opcji ukaże się okno, w którym stworzyć dodatkowe konto w usłudze WebDisk bądź skonfigurować połączenie dla głównego użytkownika.

Screen - WebDisk

Aby skonfigurować połączenie dla głównego konta wybieramy opcję "Configure Client Access".

Screen - WebDisk

Zostaniemy przeniesieni do kolejnego ekranu w którym wybieramy system operacyjny z którego korzystamy.

Screen - WebDisk

Po wybraniu ikony "Download Configuration Script" pobierzemy skrypt, który skonfiguruje nasz komputer do bezpośredniego połączenia z kontem hostingowym. Na naszym pulpicie pojawi się ikona po kliknięciu w którą połączymy się bezpośrednio do katalogu na koncie hostingowym.

Alternatywnie możemy utworzyć nowego użytkownika, który będzie miał dostęp do sprecyzowanego przez nas wcześniej katalogu.

Screen - WebDisk

W przypadku, gdy chcemy utworzyć nowego użytkownika tej usługi np. który będzie miał dostęp tylko do konkretnego katalogu, uzupełniamy wszystkie poniższe dane w kolejności:

  • - Użytkownik - którego będziemy podawać przy konfigurowaniu pierwszego połączenia.
  • - Domena - w której będziemy tworzyć połączenie.
  • - Hasło - podwójnie wprowadzamy hasło do logowania do tego użytkownika.
  • - Katalog do którego ma nas łączyć te połączenie.

Skrypt pobieramy również jak w przypadku głównego użytkownika klikając w ikonę "Download Configuration Script" oznaczony poniżej.

Screen - WebDisk

W ten oto prosty sposób możemy skonfigurować nasze połączenie z kontem hostingowym, gdzie poprzez ikonkę na pulpicie bądź na urządzeniu mobilnym w kilka sekund dostaniemy się do naszych plików.

Screen - WebDisk