Zachęciłeś internautę do odwiedzin swojego sklepu. Spodobał mu się wygląd sklepu, sposób prezentacji produktu, zdecydował się na zakup. Dokonał pomyślnie transakcji. Uradowany odbierasz maila z powiadomieniem o otrzymaniu zamówienia i zapłaty. Jak teraz możesz dostarczyć zamówiony towar do klienta?

Odbiór osobisty

Najprostszy sposób dostawy to... nie dostarczać, tylko poczekać na klienta. Jeśli klient mieszka niedaleko, może podejść lub podjechać w godzinach naszej pracy, to jest to czysty zysk dla obu stron transakcji. Obsługa sklepu nie musi organizować transportu, a klient oszczędza na przesyłce i ma towar bez oczekiwania.

Nie każdy sklep internetowy decyduje się na oferowanie takiej opcji. Często magazyn znajduje się w takiej lokalizacji, do której trudno dojechać, lub trudno jest oddelegować pracownika do obsługi takich odbiorów. Z drugiej strony niektóre sklepy otwierają dedykowane punkty odbioru towaru w centrach dużych miast. Wówczas do takiego punktu są przesyłane zbiorczo wyłącznie paczki przygotowane do odbioru osobistego.

Dostawa elektroniczna

Dotyczy tylko towarów, które da się przesłać przez Internet. Najczęściej będą to kody dostępu, bilety do samodzielnego wydruku, oprogramowanie do samodzielnego pobrania czy też bony prezentowe. W ofercie naszej firmy znajdziesz domeny internetowe lub certyfikaty SSL, "dostarczane" właśnie w taki sposób. Dostawa następuje od razu po zaksięgowaniu płatności i jest dokonywana automatycznie przez oprogramowanie sklepu.

Ten sposób dostawy najczęściej jest jedynym możliwym dla towarów i usług niematerialnych. Opcjonalnie możemy pozostawić opcję dostawy kanałem tradycyjnym, jeżeli kupującemu zależy np. na ozdobnej formie biletu, który lepiej wygląda w jego kolekcji niż samodzielny wydruk z drukarki z kodem kreskowym.

Poczta Polska

Pierwsza sformalizowana instytucja pocztowa w Polsce powstała już w 1558 roku, zaś przedsiębiorstwo "Poczta Polska, Telegraf i Telefon", którego bezpośrednim następcą jest współczesna Poczta Polska S.A., powstało w 1928 roku. Od tego czasu, z mniejszym lub większym powodzeniem, instytucja ta dostarcza przesyłki pomiędzy osobami fizycznymi i firmami w naszym kraju.

Choć instytucja ta wolno reaguje na zmiany na rynku i bardzo opornie wprowadza nowe usługi, dostosowane do potrzeb handlu elektronicznego, korzystanie z jej usług nadal ma wiele zalet. Ze względu na najgęstszą sieć placówek w kraju spośród wszystkich operatorów pocztowych i kurierskich, jest w stanie dostarczyć przesyłkę nawet w najdalsze rejony kraju. Dodatkowo przesyłki pocztowe są najbardziej ekonomiczną formą dostawy towarów, gdzie czas nie jest najważniejszy.

Poczta Polska obecnie dysponuje systemem, który pozwala uprościć procedurę nadawania przesyłek. Z poziomu sklepu internetowego można wygenerować druki pocztowe na dowolny rodzaj przesyłki, jak również powiadomić klienta o numerze nadania oraz przekazać mu wskazówki dotyczące sposobu odbioru przesyłki, terminu jej doręczenia i sposobów śledzenia jej drogi.

Przesyłka kurierska

Najbardziej uniwersalna forma dostawy. Kurier dostarczy z punktu A do punktu B praktycznie każdą przesyłkę, o każdych wymiarach i wadze. Z jedną firmą kurierską można współpracować zarówno w zakresie przesyłek krajowych jak i międzynarodowych.

Większość firm kurierskich posiada systemy, które pozwalają zintegrować sklep internetowy z systemem firmy kurierskiej. Dzięki temu można w panelu sklepu wygenerować drugi kurierskie, zamówić odbiór przesyłek oraz wygodnie rozliczyć się za wykonane usługi. Firmy kurierskie posiadają coraz większy zasięg, nadal jednak powszechnie spotykane są dopłaty za dostawy paczek na terenach wiejskich, czy też do osób fizycznych.

Mimo doświadczeń we współpracy z wieloma firmami kurierskimi, nie jesteśmy w stanie polecić wyboru konkretnych z nich. Każda firma kurierska zalicza swoje wpadki, zarówno w zakresie zagubionych przesyłek, jak też problemów z wymianą danych między sklepem internetowym a centralą firmy kurierskiej. Polecamy więc w negocjacjach skupić się na warunkach współpracy oraz na zapewnieniu sprawnego kanału komunikacji w razie problemów.

Paczkomaty

Paczkomaty wdarły się przebojem na polski (i nie tylko) rynek. Szybkość dostawy i niższe koszty, niż w przypadku Poczty Polskiej czy firm kurierskich, to niewątpliwe atuty. Paczka nie jest dostarczana do rąk własnych, a tylko pod z góry określony adres, gdzie znajduje się automat do wydawania paczek. Odbiorca musi się tam zjawić z kodem odbioru paczki. W odróżnieniu od poczty, nie trzeba stać w kolejce, a paczkomat dostępny jest całą dobę.

Do Paczkomatów zmieści się wyłącznie nieduży towar. Stąd też w sklepie oferującym zróżnicowany asortyment niezbędne będzie oznaczenie, który towar może być wysłany do Paczkomatu, a który nie. W trakcie procesu zakupu, jeśli w koszyku będą się znajdować towary o gabarytach przewyższających możliwości wysłania do Paczkomatu, taka opcja dostawy nie może być dostępna.

Zaciekawiliśmy Cię?

Wybierz kolejny temat z menu, lub przejdź do strony, gdzie opisujemy jak proponujemy rozwiązać zarządzanie stanami magazynowymi w sklepach internetowych.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami. Zapraszamy!