Zaproponowanie klientowi szerokiego wachlarza wyboru formy dostawy może zadecydować o wyborze internetowego sprzedawcy. Pamiętaj o tym, że każdy z nas może mieć inne preferencje w zakresie dostawy towaru. Duża część Twoich klientów będzie wołała otrzymać swoje zakupy w jak najkrótszym czasie, nie zważając na to, że może się to wiązać z podwyższeniem kosztów przesyłki. Inni wolą zapłacić mniej za wysyłkę towaru i świadomie otrzymać produkt w standardowym przedziale czasowym.

Odbiór osobisty

Najprostszy sposób dostawy to... nie dostarczać, tylko poczekać na klienta! Jeśli klient mieszka niedaleko, może podejść lub podjechać w godzinach naszej pracy, to jest to czysty zysk dla obu stron transakcji. Obsługa sklepu nie musi organizować transportu, a klient oszczędza na przesyłce i ma towar bez oczekiwania.

Nie każdy sklep internetowy decyduje się na oferowanie takiej opcji. Często magazyn znajduje się w takiej lokalizacji, do której trudno dojechać, lub trudno jest oddelegować pracownika do obsługi takich odbiorów. Z drugiej strony niektóre sklepy otwierają dedykowane punkty odbioru towaru w centrach dużych miast. Wówczas do takiego punktu są przesyłane zbiorczo wyłącznie paczki przygotowane do odbioru osobistego.

Dostawa elektroniczna

Dotyczy tylko towarów, które da się przesłać przez Internet. Najczęściej będą to kody dostępu, bilety do samodzielnego wydruku, oprogramowanie do samodzielnego pobrania czy też bony prezentowe.

Dostawa zamówionego produktu lub usługi następuje od razu po zaksięgowaniu płatności i jest dokonywana automatycznie przez oprogramowanie Twojego sklepu.

Opcjonalnie możemy pozostawić opcję dostawy kanałem tradycyjnym, jeżeli kupującemu zależy np. na ozdobnej formie biletu, który lepiej wygląda w jego kolekcji niż samodzielny wydruk z drukarki z kodem kreskowym.

Poczta Polska

Poczta Polska stale wprowadza nowe usługi, dostosowane do potrzeb handlu elektronicznego. Ze względu na najbardziej gęstą sieć placówek w kraju spośród wszystkich operatorów pocztowych i kurierskich, jest w stanie dostarczyć przesyłkę nawet w najdalsze rejony kraju.

Integracja z systemem Poczty Polskiej pozwoli Ci z poziomu sklepu internetowego wygenerować druki pocztowe na dowolny rodzaj przesyłki. Powiadomisz także swojego klienta o numerze nadania paczki, dasz informacje o prawdopodobnym terminie doręczenia zakupionego produktu oraz sposobie śledzenia przesyłki.

Przesyłka kurierska

Najbardziej uniwersalna forma dostawy. Kurier dostarczy z punktu A do punktu B praktycznie każdą przesyłkę, o każdych wymiarach i wadze. Z jedną firmą kurierską można współpracować zarówno w zakresie przesyłek krajowych jak i międzynarodowych.

Większość firm kurierskich posiada systemy, które pozwalają zintegrować sklep internetowy z systemem firmy kurierskiej. Dzięki temu można w panelu sklepu wygenerować drugi kurierskie, zamówić odbiór przesyłek oraz wygodnie rozliczyć się za wykonane usługi. Firmy kurierskie posiadają coraz większy zasięg, nadal jednak spotykane są dopłaty za dostawy paczek na terenach wiejskich, czy też do osób fizycznych.

Każda firma kurierska zalicza swoje wpadki, zarówno w zakresie zagubionych przesyłek, jak też problemów z wymianą danych między sklepem internetowym a centralą firmy kurierskiej. Polecamy więc w negocjacjach skupić się na warunkach współpracy oraz na zapewnieniu sprawnego kanału komunikacji w razie problemów.

Paczkomaty

Paczkomaty z ogromnym powodzeniem wdarły się przebojem na polski (i nie tylko) rynek. Szybkość dostawy i niższe koszty niż w przypadku Poczty Polskiej czy firm kurierskich, to niewątpliwe atuty tej usługi. Paczka nie jest dostarczana do rąk własnych, tylko pod z góry określony adres, gdzie znajduje się paczkomat do wydawania przesyłek. Odbiorca musi się tam zjawić z kodem odbioru paczki. W odróżnieniu od poczty, nie trzeba stać w kolejce, a paczkomat dostępny jest całą dobę.

W sklepie oferującym zróżnicowany asortyment niezbędne będzie oznaczenie, który towar może być wysłany do Paczkomatu, a który nie. W trakcie procesu zakupu, jeśli w koszyku będą się znajdować towary o gabarytach przewyższających możliwości wysłania do Paczkomatu, taka opcja dostawy nie będzie dostępna.

Masz jakiekolwiek pytania na temat wprowadzenia wyboru dostaw w Twoim sklepie?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami. Zapraszamy!

Zapraszamy także do lektury opracowania kolejnego ważnego zagadnienia, jakim jest zarządzanie stanami magazynowymi w sklepach internetowych.