Zaproponowanie klientowi różnych rozwiązań co do formy dostawy może wpłynąć na jego ostateczną decyzję dotyczącą wyboru internetowego sprzedawcy. Warto pamiętać, że każdy klient ma inne preferencje i potrzeby w zakresie dostawy towaru. Duża część klientów woli otrzymać swoje zakupy w jak najkrótszym czasie, nie zważając na to, że może się to wiązać z podwyższeniem kosztów przesyłki. Inni wolą zapłacić mniej za wysyłkę towaru i świadomie otrzymać produkt w późniejszym terminie.

Odbiór osobisty

Najprostszy sposób dostawy to... nie dostarczać, tylko poczekać na klienta! Jeśli klient mieszka niedaleko, może podejść lub podjechać w godzinach naszej pracy, to jest to czysty zysk dla obu stron transakcji. Obsługa sklepu nie musi organizować transportu, a klient oszczędza na przesyłce i dostaje towar od ręki, bez oczekiwania.

Nie każdy sklep internetowy posiada taką opcję w swojej ofercie. Często magazyny znajdują się na obrzeżach miast lub nie jest możliwe oddelegowanie pracownika do obsługi odbiorów. W takiej sytuacji, dobrym rozwiązaniem może być otwarcie dedykowanych punktów odbioru towaru w centrach dużych miast. Wówczas do takiego punktu przesyłane są zbiorczo paczki przygotowane wyłącznie do odbioru osobistego. Jest to jednak rozwiązanie na które mogą sobie pozwolić jedynie duże firmy.

Dostawa elektroniczna

Dotyczy jedynie towarów, które można przesłać przez Internet. Najczęściej są to kody dostępu, bilety do wydruku, oprogramowanie do samodzielnego pobrania czy też bony prezentowe.

Dostawa zamówionego produktu lub usługi następuje od razu po zaksięgowaniu płatności i jest dokonywana automatycznie przez oprogramowanie Twojego sklepu.

Można pozostawić opcję dostawy kanałem tradycyjnym, jeżeli kupującemu zależy np. na kolekcjonerskiej wersji biletu (jako alternatywie dla zwykłego wydruku z drukarki z kodem kreskowym).

Poczta Polska

Poczta Polska stale wprowadza nowe usługi, dostosowane do potrzeb handlu elektronicznego. Ze względu na najbardziej rozbudowaną sieć placówek w kraju spośród wszystkich operatorów pocztowych i kurierskich, jest w stanie dostarczyć przesyłkę nawet w najdalsze rejony kraju.

Integracja z systemem Poczty Polskiej pozwoli Ci z poziomu sklepu internetowego wygenerować druki pocztowe na dowolny rodzaj przesyłki. Powiadomisz także swojego klienta o numerze nadania paczki, dasz informacje o prawdopodobnym terminie doręczenia zakupionego produktu oraz sposobie śledzenia przesyłki.

Przesyłka kurierska

Najbardziej uniwersalna forma dostawy. Kurier dostarczy z punktu A do punktu B praktycznie każdą przesyłkę, o każdych wymiarach i wadze. Z jedną firmą kurierską można współpracować zarówno w zakresie przesyłek krajowych jak i międzynarodowych.

Większość firm kurierskich posiada systemy, które pozwalają zintegrować sklep internetowy z systemem dostarczyciela. Dzięki temu można w panelu sklepu wygenerować drugi kurierskie, zamówić odbiór przesyłek oraz wygodnie rozliczyć się za wykonane usługi. Firmy kurierskie posiadają coraz większy zasięg, nadal jednak spotykane są dopłaty za dostawy paczek na terenach wiejskich, czy też do osób fizycznych.

Każdej firma kurierskiej zdarza się popełnić błędy. Mogą to być zagubione przesyłki lub problemy z wymianą danych między sklepem internetowym a centralą firmy kurierskiej. Dlatego w negocjacjach warto ustalić konkretne zasady współpracy oraz stworzyć sprawny kanał komunikacji w razie problemów.

Paczkomaty

Paczkomaty z ogromnym powodzeniem wdarły się na polski (i nie tylko) rynek. Szybkość dostawy i niższe koszty niż w przypadku Poczty Polskiej czy firm kurierskich, to niewątpliwe atuty tej usługi. Paczka nie jest dostarczana do rąk własnych, tylko pod z góry określony adres, gdzie znajduje się paczkomat do wydawania przesyłek. Odbiorca musi się tam zjawić z kodem odbioru paczki. W odróżnieniu od poczty, nie trzeba stać w kolejce, a paczkomat dostępny jest całą dobę.

W sklepie oferującym zróżnicowany asortyment niezbędne będzie oznaczenie, który towar może być wysłany do Paczkomatu, a który nie. W trakcie procesu zakupu, gdy w koszyku znajdą się towary o gabarytach przewyższających możliwości wysłania do Paczkomatu, taka opcja dostawy nie będzie dostępna.

Masz jakiekolwiek pytania na temat wprowadzenia wyboru dostaw w Twoim sklepie?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami. Zapraszamy!

Zapraszamy także do lektury opracowania kolejnego ważnego zagadnienia, jakim jest zarządzanie stanami magazynowymi w sklepach internetowych.