Progressive Web Apps to standard opisujący rozbudowane aplikacje webowe, które, w zależności od tego jak duże są nasze potrzeby, są w stanie z powodzeniem zastąpić aplikacje natywne i hybrydowe.

Projektujemy je przy użyciu HTML, CSS, JS. Oznacza to, że aplikacje będą działać na wszystkich mobilnych systemach operacyjnych (zarówno iOS, jak i Android).

Cechy Progressive Web Apps

  • podobnie do tych natywnych, oferują możliwość wyświetlania automatycznych powiadomień (push notifications) na ekranie telefonu i komputera,
  • działają w trybie offline - nie potrzebują połączenia z Internetem, żeby działać prawidłowo,
  • są lekkie i nie zajmują tyle miejsca na urządzeniu co np. aplikacje natywne,
  • charakteryzują się wysoką dostępnością. W celu pobrania aplikacji PWA nie trzeba specjalnie przechodzić do zewnętrznych sklepów. Jeśli często korzystamy z danej witryny, wystarczy, że otworzymy stronę w przeglądarce internetowej, a na niej powinien się pojawić komunikat informujący o możliwości dodania strony do ekranu startowego. Jeśli jednak nie zobaczymy takiej informacji, to możliwe będzie zainstalowanie jej ręcznie, przechodząc do opcji “dodaj do ekranu głównego”, znajdującej się w menu przeglądarki.
  • charakteryzują się bezproblemowym procesem aktualizacji - to aplikacja decyduje o tym, kiedy ma się zaktualizować. Nie wymaga zatwierdzenia zmian przez sklep, tak jak jest w przypadku aplikacji natywnej.
  • szyfrują komunikację za pomocą protokołu SSL,
  • dostosowują się do rozmiaru okna przeglądarki w urządzeniach mobilnych (RWD),

Dużą zaletą Progressive Web Apps jest zdecydowanie niższy koszt realizacji projektu, porównując do tradycyjnych aplikacji mobilnych. Wynika on głównie z 2 powodów:

  • PWA działają od razu na wszystkich systemach (Android i iOS). Nie trzeba więc ponosić dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem dwóch różnych zespołów programistów dla projektowania na każdy z systemów.
  • relatywnie łatwo przekształcić strony responsywne do standardu PWA, jeśli więc masz taką witrynę, możesz obniżyć koszty.

Potencjalne oszczędności pojawiają się także w obszarze reklamy - aplikacje PWA można pobierać od razu z poziomu przeglądarek, nie trzeba więc ponosić ogromnych nakładów pieniężnych na promocję aplikacji w zewnętrznym sklepie.

Zaciekawiliśmy Cię?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami i opowiedz nam o swoim projekcie.