Co to jest FTP?

FTP (File Transfer Protocol, z ang. protokół transmisji plików). Umożliwia transfer plików z i do serwera na którym jest umieszczona Twoja strona WWW. Aby przetransferować pliki potrzebujesz klienta FTP i konto FTP na serwerze. Zaletą używania FTP jest to że możesz przesyłać całe katalogi a nie tylko pojedyncze pliki.

Dlaczego warto używać FTP?

Jest wiele powodów dla których warto używać FTP. Mimo że nie jest aż tak bezpieczne jak niektóre inne rozwiązania jak np. SCP ma jednak sporo zalet. Jeśli masz zbiór pojedynczych plików które ludzie chcieliby ściągnąć możesz postawić anonimowe FTP tak że pliki te będą mogły być ściągnięte za jednym razem. Ta sama metoda może być wykorzystana do umożliwienia użytkownikom wgrywania na raz kilkunastu plików na Twój serwer.

Co to jest konto FTP?

Konto FTP umożliwia danej osobie zalogowanie się przy użyciu określonej nazwy użytkownika i hasła przy użyciu protokołu FTP. Użytkownik będzie mógł transferować pliki z i do katalogu który mu ustalisz i wszystkich podkatalogów w nim zawartych.

Konfiguracja

Zauważ że każde konto FTP ma unikalną nazwę. Powinny również mieć odpowiednio bezpieczne hasło, ponieważ każdy kto uzyska (często nieuprawniony) dostęp do konta FTP będzie miał możliwość wgrania oraz ściągnięcia wszystkich znajdujących się tam plików. Jeżeli chcesz by użytkownik miał dostęp jedynie do wybranego katalogu upewnij się czy wpisałeś poprawną nazwę w pole Katalog. Jeśli tego nie zrobisz użytkownik będzie miał dostęp do całego Twojego serwisu! RADA Zawsze ustawiaj tzw. quota, czyli możliwą do wykorzystania przestrzeń dyskową. Oznacza to jak wiele danych można wysłać na Twój serwis. Korzystanie z FTP zużywa Twój transfer miesięczny.

Jak mam używać konta FTP?

Aby używać konta FTP potrzebujesz aplikacji Klienta FTP. Możesz znaleźć jakieś wpisując frazę "klient FTP" w dowolnej wyszukiwarce internetowej. Po tym musisz ściągnąć i zainstalować klienta. Następnie musisz w swoim programie skonfigurować swoje połączenie podając nazwę hosta (ftp.twojadomena.pl), login Twojgo konta oraz hasło. Po połączeniu powinieneś zostać zalogowany oraz zobaczyć listę swoich plików. Sprawdź pomoc swojego klienta aby zobaczyć jak używać charakterystycznych dla niego funkcji. Możesz też zajrzeć do naszego poradnika.

Kontrola dostępu

Zwróć uwagę na prawa przyznawane użytkownikom. Jeśli stworzysz użytkownika Tester i dasz mu dostęp do /home/twoja_nazwa/tester to użytkownik będzie mógł edytować/dodawać i usuwać pliki jedynie w podkatalogu /tester. Jeśli jednak wpiszesz pojedyncze / w katalogu przy Tworzeniu konta FTP dasz mu dostęp do całego public_html wraz z podkatalogami. Jeśli chcesz by użytkownik mógł edytować jedynie subdomenę najlepiej stworzyć mu podkatalog o nazwie takiej samej jak subdomena.

Problemy z logowaniem

Upewnij się że używasz pełnego formatu nazwy użytkownika login@nazwadomeny.pl, prawidłowego hasła oraz łączysz się z poprawnym serwerem.

Domyślnie utworzone konta

Użytkownicy "logaccess" są używani do ściągania plików logów i nie mogą być usunięci. Twoje główne konto FTP ma dostęp do wszystkich plików w obrębie Twojej domeny i również nie może być skasowane.