Sklep internetowy w tradycyjnym ujęciu to miejsce, w którym przebywają pracownicy odpowiedzialni za obsługę klienta i realizację zamówień, którzy mają dostęp do fizycznego magazynu. Produkt albo dostępny jest pod ręką i możemy go wysłać do klienta, albo musimy złożyć zamówienie w hurtowni. Gdy produkt dociera do nas, nadajemy przesyłkę do klienta. Jeśli jednak się zagłębimy w logistykę, często jest ona dużo bardziej skomplikowana.

Aktualność stanów magazynowych

Już w przypadku sklepu internetowego, który posiada kilkadziesiąt produktów (co wcale nie jest dużą ilością) pojawia się problem regularnej aktualizacji stanów magazynowych w bazie sklepu. Czy klient, który zamówi produkt oznaczony jako dostępny, ma szansę go dostać najpóźniej w następnym dniu? Czy z drugiej strony nie tracimy klientów przez to, że nie chwalimy się tym, że dany produkt mamy w naszym magazynie i możemy go dostarczyć szybciej niż konkurencja? Jak obsłużymy przypadek większego zamówienia, gdzie klient chce kupić 10 sztuk produktu, a pod ręką mamy tylko 5?

Lokalne stany magazynowe są najczęściej już ewidencjonowane w systemie komputerowym. Powstaje więc jedynie kwestia przeniesienia danych z tego systemu do bazy danych sklepu. Większość programów magazynowych posiada takie opcje, zaś sklep internetowy przyjmuje dane wejściowe w różnych formatach. Należy zadbać natomiast o to, aby synchronizacja danych odbywała się regularnie.

Integracja z hurtowniami i magazynami zewnętrznymi

Możemy bardzo szybko rozszerzyć asortyment naszego sklepu internetowego poprzez integrację z zewnętrzną hurtownią. Takie podmioty często są doskonale przygotowane do takich przedsięwzięć. Mogą udostępnić swoją bazę produktową, wraz z opisami i zdjęciami, dzięki czemu nie musimy ręcznie przenosić tych informacji do systemu naszego sklepu. Ponadto będą Cię powiadamiać o zmianie stanów w ich magazynach. Dzięki temu Twój klient zawsze będzie wiedzieć, czy dany produkt i w jakiej ilości jest dostępny oraz w jakim terminie.

Wiele magazynów i punktów wysyłkowych

Duży sklep internetowy może posiadać magazyny zlokalizowane w różnych miejscowościach, a nawet krajach. Towary są wysyłane przez różne centra logistyczne, niemniej sklep internetowy musi prezentować zbiorczą ofertę. Dobre oprogramowanie sklepu poradzi sobie i w takim przypadku. Obsługa każdego z magazynów zajmie się wysyłkami z niego wychodzącymi, a towar dotrze do klienta najszybciej, jak to tylko możliwe.

Zaciekawiliśmy Cię?

Wybierz kolejny temat z menu, lub przejdź do strony, gdzie opisujemy inne, dodatkowe rozwiązania w sklepach internetowych.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z nami. Zapraszamy!